Chceš nabrať svaly a váhu, celý sa spevniť a zlepšiť si kondičku: vravíš si, že by si mal začať užívať gainer. Uvažuješ dobre! Niekedy sú však situácie a obdobia, kedy sa užívanie gaineru tak úplne nehodí. Väčšinu fitnessákov tieto obdobia počas cvičenia postihnú a ty vďaka tomuto článku budeš vedieť, kedy to je. Kedy teda vysadiť gainer?

Gainer je skvelý na objemovku

Gainer sa stane super pomocníkom pri fáze objemovky. Dovolí ti totiž svojmu telu dodať množstvo výživy vo forme prášku. Pre teba je tak jednoduché dosiahnuť svoj odporúčaný denný príjem kalórií, sacharidov, bielkovín a tukov. Nemusíš každé tri hodiny myslieť na klasické jedlá, ktoré sú niekedy ťažko dostupné a náročné na prípravu.

Vďaka gaineru teda môžeš zvýšiť svoju váhu a silu, čím dosiahneš skôr všetky svoje ciele – a to sa naozaj počíta.

Gainer nie je dobrý na rysovačku

Obdobie jari a leta je pre mnohých náročné. Skončila sa totiž zimná sezóna a ty chceš na kúpaliskách, jazerách, ale aj na dovolenke pri mori vyzerať k svetu. Množstvo tých, ktorí chodia do posilky, sú po zime zavodnení, čo ich síce nerobí slabšími, ale svaly je menej vidieť. A práve vtedy nastáva fáza rysovačky.

Tvoje telo sa musí zbaviť prebytočnej vody. Práve v tejto fáze je teda gainer pre teba neprípustný, pretože by si išiel sám proti sebe. V rámci letnej prípravy nechaj prácu na tvojom tele na posilku, prípadne šport, a spoľahni sa napr. na proteínové doplnky výživy.

Dávaj pozor na prehnané užívanie gaineru

Gainer nie je pre každého. Ak máš klasický metabolizmus a nemáš extrémny problém pribrať, s gainerom to rozhodne nepreháňaj. Fantastickú službu však vie spraviť tým z vás, ktorí máte problém s priberaním. Už viac nemusíš každé ráno premýšľať nad tým, že zas budeš musieť zjesť 8 jedál denne a bude ti zle. S gainerom tvoj denný príjem dosiahneš raz-dva.

Akú postavu by si chcel mať?

Odpoveďou na túto otázku zároveň zistíš, či gainer máš používať alebo radšej nie. Každý z nás má totiž úplne iné genetické predispozície, ktoré dokážu s telom urobiť divy. Práve aj tomu by si mal prispôsobiť používanie gaineru, aby si nedosiahol iné výsledky, než aké chceš.

A ty si už vyrysovaný na leto? :-)

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk