loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Je kokosový cukor naozaj zdravý? Poznáme odpoveď

Je kokosový cukor naozaj zdravý? Poznáme odpoveď

Stravovanie

11.05.2021

Prečítané: 238x

Zdá sa, že zhruba každé desaťročie sa démonizuje nejaká skupina potravín. V 80. rokoch to boli tuky a na začiatku 21. storočia to boli všeobecne všetky sacharidy. Teraz sa zdá, že je to pridaný cukor - v tomto prípade z dobrého dôvodu. Štúdie ukazujú, že nadmerný príjem cukru môže byť zdraviu škodlivý. Ľudia teda v súčasnosti hľadajú alternatívy stolového cukru a jednou z nich je kokosový cukor. Je to však skutočne zdravšia alternatíva? Poďme si o tom povedať viac.

Je pre nás pridaný cukor škodlivý?

Najprv sa pozrime na to, prečo sa cukor považuje za zlý. Štúdie preukázali, že pridaný cukor môže mať nasledujúce škodlivé účinky na zdravie:

  • Obezita. Jeden z hlavných vinníkov v pozadí alarmujúceho prírastku hmotnosti: sladké limonády a ovocné džúsy. Sladké nápoje podporujú prírastok hmotnosti u dospelých i detí. Veľmi jednoducho sa dostane do tela veľké množstvo kalórií, najmä jednoduchých sacharidov. Tým sa telo dostane do kalorického surplusu a nastáva ukladanie tuku.
  • Cukrovka. Pri predispozícii na vznik cukrovky je potrebné sledovať svoj príjem cukru a najmä obmedziť príjem jednoduchých cukrov.
  • Ochorenie srdca. Existuje viacero štúdií, ktoré spájajú nadmerný príjem cukru so srdcovými chorobami. Jedna z nich zistila, že u ľudí, ktorých príjem pridaného cukru tvoril 17-21 % ich kalorického príjmu, bolo až 38 % riziko úmrtia na srdcové choroby.
  • Predčasné starnutie. Teloméry sú konce chromozómov, ktoré chránia reťazce DNA pred znehodnotením. Tieto sa s pribúdajúcimi rokmi skracujú. Štúdia naznačila, že konzumácia veľkého množstva cukru môže urýchliť ich skrátenie, čo zase urýchli proces starnutia.

Čo je kokosový cukor?

Kokosový cukor sa v skutočnosti nevyrába z kokosu. Vyrába sa skôr z miazgy stonky kvetných púčikov kokosovej palmy. Ostatné názvy sú kokosový cukor, kokosový palmový cukor, kokosový miazgový cukor a cukor z kokosových kvetov. Typ palmového cukru sa líši od stolového cukru, ktorým je zvyčajne trstinový cukor vyrobený zo šťavy so zníženým obsahom cukrovej trstiny.

Na výrobu kokosového cukru poľnohospodári zbierajú šťavu zo stonky kvetného puku kokosovej palmy do bambusových nádob. Miazga sa potom prevedie na wok a zohreje sa na sirup. Konečným produktom môže byť tento sirup alebo ešte môže byť viac redukovaný, kým nekryštalizuje. Na rozdiel od bieleho cukru, ktorý je rafinovaný, kokosovému cukru zostáva výrazná hnedá farba, ktorú prináša karamelizácia. Chuťový profil je podobný ako u bežného stolového cukru, aj keď v závislosti od zdroja môže mať jemné rozdiely.

Je kokosový cukor naozaj zdravý? Poznáme odpoveď

Výživové hodnoty

Je výživnejší ako trstinový cukor? Jednoduchá odpoveď - len minimálne. Pokiaľ ide o kalórie, majú rovnaké množstvo pri štyroch kalóriách na gram. Kokosový cukor má o niečo menej fruktózy ako trstinový cukor, ale rozdiel je zanedbateľný. Pokiaľ ide o výživové látky, kokosový cukor obsahuje viac minerálov a vitamínov, pretože tieto sú z rafinácie trstinového cukru odstránené. To však ešte neznamená, že kokosový cukor je zdravou výživou. Musel by si prijať veľké množstvá tohto cukru, aby si pocítil ich účinok, čo je úplne nezmyselné. Prijatie veľkého množstva sladkých látok by v podstate spôsobilo viac škody ako úžitku.

Glykemický index alebo GI je jedným z dôležitých ukazovateľov, ktorý meria vplyv potravy na hladinu cukru v krvi. Jednoducho povedané, čím nižší GI, tým lepšie. GI kokosového cukru sa pohybuje v širokej škále, najmä kvôli rôznym druhom a zdrojom kokosového cukru. Kokosový cukor, ktorý má nízky GI (okolo 36), má vlákninu zvanú inulín, ktorá riadi absorpciu glukózy.

Je kokosový cukor naozaj zdravý? Poznáme odpoveď

Zložky kokosového cukru

Hlavnou zložkou kokosového cukru je sacharóza (70-79 %), po ktorej nasleduje glukóza (3-9 %). Sacharózu (napr. stolový cukor) tvorí polovica fruktózy. Vďaka tomu obsahuje kokosový cukor 38-48,5 % fruktózy, čo je zhruba to isté ako stolový cukor.

Niektorí ľudia môžu predpokladať, že kokosový cukor je výživný, pretože je prírodnejší ako biely cukor, je nerafinovaný a má nižší GI. Tým si odôvodňujú jeho zvýšený príjem a neboja sa ani príjmu veľkého množstva tohto sladidla. Aj keď je lepší ako klasický biely cukor, rozdiely nie sú veľké a určite je potrebné jeho príjem výrazne obmedzovať. Ak nahradíš klasický cukor za kokosový variant, telu trocha pomôžeš, ale z hľadiska kalorického príjmu to nie je veľký rozdiel. Ak chceš naozaj dobrú náhradu, zvoľ si napr. erythritol alebo stéviu.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

3 jednoduché fitness recepty na cestoviny s lososom

3 jednoduché fitness recepty na cestoviny s lososom

Cestoviny nepatria medzi najčastejšie používanú prílohu vo fitness jedálničkoch. To ale neznamená, že by si ich nemal jesť. Sú dobrým zdrojom nutrientov a existuje množstvo receptov, ktoré môžeš vyskúšať. Dnes ti predstavíme tri z nich v spojení s lososom.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO