loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Mýty a fakty o silovom cvičení pre ženy. Je naozaj nežiaduce?

Mýty a fakty o silovom cvičení pre ženy. Je naozaj nežiaduce?

Tréning

13.04.2021

Prečítané: 283x

V dnešnom článku sa pozrieme na štyri najčastejšie mýty o silovom cvičení pre ženy. Z každej strany sa na nás valia tieto názory, pričom sa vôbec nezakladajú na pravde. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

„Ale ja nechcem vyzerať ako muž!“

Ak sa bojíš toho, že budeš vyzerať ako ženy, ktoré sa profesionálne venujú kulturistke, tak sú tvoje obavy úplne zbytočné. Nie je možné, aby žena prirodzene nabrala také množstvo svalovej hmoty. Rovnako sa ti ani nezmenia črty tváre na mužské a ani nezačneš zarastať. Všetky tieto prejavy sú spôsobené užívaním dopingu a anabolických steroidov.

Ak si takáto žena aplikuje do tela mužský hormón testosterón, značne jej narastie sila a naberie svalovú hmotu. Avšak, okrem toho posilní všetky mužské črty, teda ostrejšie lícne kosti, zhrubnutie hlasu, rast ochlpenia a pod. Vieš, čo sa naozaj stane, ak začneš cvičiť? Spevní sa ti postava, zmenší sa podiel tuku a naberieš malé množstvo svalovej hmoty, ktorá ti pekne zvýrazní postavu. Takéto svaly sú pekné a sú symbolom zdravia.

Mýty a fakty o silovom cvičení pre ženy. Je naozaj nežiaduce?

Tvoja hmotnosť je alfa a omega

Ak si myslíš, že číslo na váhe je najdôležitejším údajom, tak sa mýliš. Nepozeraj na svoju hmotnosť ako na niečo, podľa čoho by si sa mala 100% orientovať. Sledovanie hmotnosti je vhodné na nastavovanie a udržiavanie jedálnička. Vďaka zmene na váhe vieš, či máš prebytok alebo nedostatok kalórií a ako by si si mala upraviť denný kalorický príjem. Avšak, tento údaj takmer nič ďalšie nehovorí. Čo ti povie údaj, že vážiš 60 kíl? Bez ďalšieho kontextu vôbec nič.

Žena, ktorá má 60 kilogramov môže byť aj extrémne chudá (ak je veľmi vysoká), tiež ale tučná (ak je nízka a nemá veľa svalovej hmoty), alebo to môže byť zdravá žena s perfektnou postavou fitness modelky, ktorá síce nie je vysoká, ale má veľa svalov. Svaly majú väčšiu hustotu ako tuk. Liter svalovej hmoty váži 1,1 kilogramu a liter tuku 0,9 kilogramu. Z toho vyplýva, že štíhlo vyzerajúca žena s väčším množstvom svalovej hmoty môže mať vyššiu hmotnosť ako iná žena, ktorá má málo svalovej hmoty a oveľa viac telesného tuku.

Týmto nechcem povedať, aby si sa nikdy nevážila. Oveľa dôležitejšie je to, aby si poznala rozdiely hmotnosti medzi aktuálnym stavom a týždňom, dvomi týždňami či mesiacom dozadu ako to, či vážiš 50, 60 alebo 70 kilogramov. U žien taktiež na hmotnosť vplýva menštruačný cyklus, kedy má telo tendenciu navýšiť hmotnosť. Preto vždy pri vážení mysli aj na to, v akej fáze cyklu sa nachádzaš. Ak si pribrala alebo schudla 2 kilogramy za posledný týždeň a prekvapilo ťa to, zamysli sa nad tým, či je to reálne a či nie je vinníkom práve tvoj cyklus.

„Mala by si chodiť na jógu, nie do fitka“

Jóga, pole-dance, zumba, jumping, všetky druhy kardia a podobné športy, ktoré sú viac obľúbené u žien ako u mužov sú fajn. Určite je super, ak chodíš na niektorý z týchto športov. Každý pohyb je dobrý a každý je v niečom odlišný a prináša iné benefity. To ale neznamená, že ženy by mali cvičiť len takto a muži len vo fitku s činkami. Rovnako ako sa môže muž venovať jóge či zumbe, sa ženy môžu (a mali by) venovať cvičeniu s ťažkými činkami vo fitku.

Mýty a fakty o silovom cvičení pre ženy. Je naozaj nežiaduce?

Aj keď sú ženy vnímané ako to jemnejšie pohlavie, dokážete vybudovať veľkú silu. Často oveľa väčšiu, ako majú muži prirodzene. To, že budeš silná je dobré nie len na to, že si vybuduješ svaly, ale aj na to, že ju vieš využiť v bežnom živote. Okrem toho, svaly ti spevňujú celé telo a pomáhajú aj zdraviu chrbtice, kostí a kĺbov. Silový tréning zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému, celkový metabolizmus a pri jeho vykonávaní sa uvoľňujú endorfíny. Ak chceš mať peknú postavu s pevným bruchom, nohami a  okrúhlym zadkom, neexistuje nič lepšie ako cvičenie s činkami. Žiadny iný šport ti nevybuduje svalstvo tak rýchlo a efektívne ako kvalitný silový tréning postavený na väčšine cvikov, ktoré cvičia aj muži.

„Radšej použijem menšiu váhu a viac opakovaní“

Ďalším mýtom je to, že ženy by mali cvičiť s malými váhami a mali by vykonávať radšej veľa opakovaní. Vraj sa tým lepšie rysujú svaly a lepšie sa tak chudne. Žiaľ, nič z toho nie je pravda. Ak chceš peknú postavu ako majú fitness modelky, zabudni na 1 000 opakovaní drepov s vlastnou váhou. Cvič tak, ako cvičia muži. S väčšími váhami a menej opakovaní. Tak sa budujú svaly a postava, akou sa pýšia všetky fitness modelky.

Mýty a fakty o silovom cvičení pre ženy. Je naozaj nežiaduce?

Na čo by si si mala dať pozor?

Cvičenie a dodržiavanie jedálnička je pre ženu v niektorých aspektoch zložitejšie ako pre muža, lebo mnohé veci ovplyvňuje menštruačný cyklus a treba s nimi pri plánovaní počítať. Vo väčšine vecí sa ale trénovanie a spôsob nastavenia jedálnička neodlišuje od toho, ako fungujú muži.

Myslím si, že ženy majú obrovskú výhodu voči mužom v tom, za aký čas sa dajú dosiahnuť veľmi pekné výsledky. Ženám stačí trocha upraviť jedálniček, dopriať im dostatok bielkovín a silového tréningu a začnú sa diať zázraky. Po roku cvičenia dokážete dosiahnuť výbornú formu. Naberiete trocha svalovej hmoty, trocha spálite tuk a výsledok je perfektný. Naopak, muži musia cvičiť roky, aby si vybudovali dostatok svalov, čo trvá veľmi dlho. Musia dlhšie makať, aby sa naplno ukázalo ich úsilie.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

5 efektívnych cvikov na brucho, ktoré môžete cvičiť aj doma

5 efektívnych cvikov na brucho, ktoré môžete cvičiť aj doma

Aktuálna situácia nám s cvičením veľmi nepraje a väčšina z nás sa musí uspokojiť s cvičením v domácich podmienkach. Síce nám chýba plnohodnotné vybavenie, ale to neznamená, že sa nedá kvalitne odcvičiť každá tréningová partia aj doma. V dnešnom článku si ukážeme päť cvikov na brucho a povieme si aj o tom, ako často by si ho mal cvičiť.

Vitamín D: zázrak, ktorý posilní vašu imunitu

Vitamín D: zázrak, ktorý posilní vašu imunitu

Vitamín D sa práve v tomto období stále viac a viac prezentuje ako vitamín, ktorý má pozitívny vplyv na našu imunitu. Z každej strany na nás vyskakujú rôzne reklamy či články z denníkov, ktoré ho vychvaľujú ako silný nástroj na posilnenie imunity. V tomto článku sa pozrieme na základné informácie o tomto vitamíne a detailnejšie sa pozrieme na jeho účinky na imunitu. Nemôže chýbať ani informácia o tom, aké sú jeho prirodzené zdroje a aké by malo byť optimálne denné dávkovanie.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO