Guarana: mnohí ju poznajú, ale nevedia úplne presne, na čo je určená. Ide pritom o účinnú rastlinu, ktorá nám pomáha bojovať s únavou, s problémami s koncentráciou a má aj ďalšie benefity pre naše zdravie. V zahraničí ju možno poznať aj ako brazílske kakao. A čo si možno nevedel, hodí sa aj vtedy, keď cvičíš alebo športuješ. Prečo?

Jeden by až neveril, aké účinky majú guarana tablety

Guarana je bylina. Má teda prírodný základ. Najčastejšie ju uvidíš rásť v slnečnej Brazílii. Z dôvodu ľahšej skladovateľnosti a zjednodušenej konzumácie, logicky, vznikli rôzne prípravky obsahujúce guaranu. Patria sem čaje, sušené bylinky, ale v neposlednom rade aj tablety, ktoré sa tešia veľkej popularite.

Guarana od firmy Biotech USA

Benefitov, ktoré ich užívanie prináša, je pritom viac než dosť. Hoci guaranu je treba stále brať ako doplnok výživy a nie ako liek na konkrétnu chorobu, jej užívanie pomáha zdraviu človeka, a to potvrdili nielen používatelia, ale aj mnohí vedci. Zmierňuje úzkosť, zlepšuje mentálne zdravie, bojuje proti hnačke, teplote, bolestiam hlavy, zlepšuje kondíciu srdca...

Predtým, než ju začneš užívať, poraď sa s lekárom alebo lekárnikom

Guarana je vo všeobecnosti absolútne neškodná – je však dobré neprekračovať stanovené dávkovanie, ktoré sa uvádza v príbalovom letáku alebo na obale samotnom. Aby jej účinky boli naozaj efektívne, je dobré guarana tablety užívať dlhodobo a v pravidelných intervaloch.

Guarana je silným stimulantom vďaka obsahu kofeínu

Ak jednu dávku zmeškáš, rada je rovnaká, ako pri väčšine liekov: nesnaž sa ju „dohnať“ tým, že si dáš extra dávku. Počkaj, kým nastane čas dať si ďalšiu. Predávkovanie guaranou môže byť relatívne nebezpečné: spôsobuje nadmerný tep srdca, bolesť pri vyprázdňovaní, nervozitu, ale aj mnohé ďalšie negatívne účinky.

Guarana tablety a obsah kofeínu

Semiačka guarany majú až 2,5-krát vyšší obsah kofeínu než kávové zrnko. Preto ide o výnimočne silný stimulant. Nabudúce, keď sa budeš chcieť prebrať, zabudni na presladené energeťáky. Daj si radšej jednu tabletu guarany a účinok bude prinajmenšom rovnaký, skôr ale lepší.

Guarana ti dodá silu do tréningov, pretože má pozitívny vplyv aj na motiváciu. Je to liečivá bylinka, ktorá ti pomôže koncentrovať sa na dosiahnutie správnych výsledkov v posilke alebo pri športe. Do plánu ju môžeš zaradiť kedykoľvek a snaž sa jej užívanie aj dodržiavať, aby mala presne také účinky, aké od nej očakávaš.

Máš skúsenosti s guaranou? Aj tebe pripomína jej výzor nahnevané oči? Podeľ sa s nami o názor do komentárov.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk