Podľa niektorých fitness expertov je citrulín najbližšie k tomu, aby sa stal prevratnou bombou vo svete športovcov. Ak teda patríš k tým, čo radi skúšajú účinné doplnky výživy, siahni po citrulíne. Možno aj ty sám zistíš, že naozaj ide o výrazne funkčnú látku, ktorá nesmie v tele chýbať vo zvýšenom množstve. A ako teda funguje citrulín?

Čo je to citrulín malát a ako funguje?

Citrulín je aminokyselina, ktorú radíme medzi neesenciálne. To znamená, že sa v strave nachádza iba v malom množstve. Nájdeš ju napr. v červenom melóne. Malát je zase aniontom pochádzajúcim z kyseliny jablčnej. Spolu s citrulínom tvoria nezameniteľnú dvojku, ktorá prišla, aby ti priniesla ešte lepšie výsledky.

V minulosti sa citrulín malát používal na liečenie ospalosti, svalovej slabosti a demencie. Do všetkých týchto oblastí pritom priniesol veľmi pozitívne výsledky.

Citrulín zvyšuje produkciu Oxidu Dusnatého

Citrulín zvyšuje produkciu Oxidu Dusnatého (NO). A na čo ti slúži v tele? Stará sa o spoľahlivú distribúciu kyslíka, reguluje prietok krvi, riadi glukózu a rast svalov... Je toho naozaj veľa. Presne tieto oblasti sú pritom tie, ktoré sú pri športe vyžadované v tej najlepšej možnej kondícii.

Táto super aminokyselina v podstate nepriamo zvyšuje produkciu arginínu v tele, a to dokonca efektívnejšie než užívanie čistého arginínu vo forme doplnku výživy.

Citrulín redukuje tvorbu kyseliny mliečnej a amoniaku

Vylučovací systém sa stará o to, aby sa z tvojho tela odstránili akékoľvek toxické alebo potenciálne nebezpečné látky. Ak ti vylučovací systém správne nefunguje, amoniak zahlcuje tvoje telo a spôsobuje obrovskú únavu a aj demenciu (tzv. „oblbovák“). Citrulín je veľmi dobrou pomocou aj v tejto oblasti.

Napomáha totiž efektívnejšiemu odstraňovaniu amoniaku z tela a tiež pomáha predchádzať vzniku kyseliny mliečnej, čo ti zase redukuje potenciálnu svalovicu.

Daj si citrulín a tvoje výsledky budú lepšie

Aby sme v skratke zhrnuli pozitívny efekt citrulínu na telo: zlepší tvoje výsledky a zefektívni fungovanie tela. Aktívne totiž zasahuje do procesov, ktoré ako športovec potrebuješ mať v naozaj skvelej kondícii. Ak hľadáš tento výživový doplnok, skús si pozrieť citrulín malát od  slovenského výrobcu Best Nutrition.

Citrulline od Best Nutrition

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk