loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
EPO a dopingová pravda o ňom

EPO a dopingová pravda o ňom

Vysvetlenie pojmov

01.08.2016

Prečítané: 11434x

Erytropoetín je hormón, ktorý sa primárne vytvára v obličkách a ktorý v tele stimuluje a podporuje tvorbu a údržbu červených krviniek. Je naozaj nebezpečný a čo nám hrozí, ak to s jeho konzumáciou preženieme? Hoci sa umelo vytvorený dodáva do tela pacientov, ktorí majú anémiu, zneužíva sa však aj ako dopingová podpora pre športovcov v rôznych odvetviach. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to vlastne Erytropoetín je a aké má účinky.

Čo je to erytropoetín?

Erytropoetín sa často označuje aj skratkou EPO. Občas sa nazýva aj haemopoetín, ale tento názov je v dnešnej dobe už značne zastaraný. Ako sme spomenuli v úvode, je to vlastne hormón, ktorý sa vytvára najmä v špeciálnych bunkách, ktoré sa nachádzajú v našich obličkách. Keď sa vytvorí, účinkuje v tele na červené krvinky a jeho úlohou je ochraňovať ich pred zničením. Zároveň však stimuluje kmeňové bunky kostnej drene k zvýšeniu produkcie červených krviniek.

Ako sa hladina EPO v tele kontroluje?

Vedci v dnešnej dobe nie práve dobre rozumejú tomu, ako telo riadi a kontroluje produkciu erytropoetínu. Zistili, že ak sa v krvi nachádza dostatočné množstvo kyslíka, jeho produkcia je znížená, avšak, keď hladina kyslíka klesne, produkcia EPO ide okamžite hore. Na tento jav máme relatívne jednoduché vysvetlenie, keďže telo sa snaží pri zníženom obsahu kyslíka prepraviť viac červených krviniek, zvýši aktivitu tvorby erytropoetínu, aby deficit znížil. Toto sa deje aj vtedy, ak sa nachádzame vo väčšej nadmorskej výške, kde je tlak vzduchu nižší a kde je aj nižší obsah kyslíka. Ak človek dlhodobo žije vo vysokej nadmorskej výške, riskuje hypoxiu – nedostatok kyslíka. Táto však hrozí napríklad aj vtedy, keď má človek kardiovaskulárne ochorenie. Ak človek trpí AIDS-om, problémami s obličkami, alebo niektorými druhmi rakoviny, produkcia erytropoetínu je tiež ohrozená. 

muži cylisti

Čo sa stane, ak máme v tele príliš veľa alebo málo erytropoetínu?

Aby ste mali v tele nadbytok erytropoetínu, nemusíte sa ním dopovať. Stačí, ak sa dlhodobo vyskytujete vo vyššej nadmorskej výške alebo ak trpíte niektorým druhom rakoviny, kedy nádor môže tvoriť nadbytok EPO. Toto celé môže spôsobiť chorobu zvanú polycytémia, čo je v podstate nadmerné množstvo červených krviniek v tele človeka. U mnohých ľudí polycytémia nemá žiadne symptómy, iba slabosť, bolesti hlavy a chrbta a iné. Ak je v tele EPO málo, nastane stav, ktorý sa volá anémia a ktorý vzniká opäť niektorými druhmi rakoviny alebo slabou činnosťou obličiek. Erytropoetín bol primárne vyrobený na liečbu anémie, teda na zvýšenie obsahu červených krviniek v tele.

Erytropoetín a doping

Niektorí profesionálni športovci začali EPO zneužívať pre dosiahnutie lepších výsledkov pri športovaní. Erytropoetín sa pritom radí do kategórie krvného dopingu. Pri umelom zvýšení EPO prostredníctvom dopingu v tele dochádza k zvýšenej výrobe červených krviniek, čo zlepšuje množstvo kyslíka, ktorý je prepravovaný do tkanív a svalov, čo vedie k vyššej výdrži a sile pri podávaní výkonov. Tento doping je však z pochopiteľných dôvodov väčšinou športových komisií zakázaný.

Tip na záver od tímu protein.sk

Vo všeobecnosti neodporúčame podobný doping v prípade, ak netrpíte spomínanou anémiou. Odporúčame venovať sa pravidelne cvičeniu v posilňovni alebo vonku. So správnymi (povolenými) doplnkami výživy to pri troche snahy dosiahnete určite ďalej. Veľa úspechov!

Autor: Štefan Garančovský • Zdroj: Protein.sk
Kvalitné a účinné doplnky výživy
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

5 tipov ako zvýšiť testosterón u muža aj u ženy

5 tipov ako zvýšiť testosterón u muža aj u ženy

Zlepší vám náladu, zrýchli váš metabolizmus ba dokonca vzbudí vaše sexuálne chute. Testosterón už dávno nie je len hormón, ktorý podporuje mužskú sexualitu a prostriedok aby sa z chlapca stal v puberte muž. Bez ohľadu na vek a pohlavie, testosterón pozitívne pôsobí na budovanie svalovej hmoty a chudnutie.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO