loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Bolia ťa kĺby? Toto sú najčastejšie príčiny

Bolia ťa kĺby? Toto sú najčastejšie príčiny

Vysvetlenie pojmov

31.08.2017

Prečítané: 14366x

Kĺby sú veľmi dôležitou súčasťou ľudského tela. S boľavým hrdlom sa ešte športovať dá, ale keď ťa bolia kĺby, je takmer nemožné vykonávať akýkoľvek šport alebo fyzickú aktivitu. Okrem vrodených vád kolien si počas života však vieme privodiť ďalšie nepríjemnosti, ktoré môžu vzniknúť nesprávnym vykonávaním pohybu. Dnes si povieme o 5 najčastejších príčinách boľavých kĺbov.

Keď bolia kĺby, všetko bolí

Medzi najznámejšie choroby kĺbov získané počas života patrí patelofemorálny bolestivý syndróm. Možno ho však poznáš aj pod názvom bežecké koleno. Medzi symptómy tohto ochorenia patrí samozrejme bolesť samotného kolena pri ohýbaní, bolesť, ktorú cítiš počas chôdze dole kopcom, opuchy kolena a pocity praskania alebo brúsenia v kolene.

Ďalším známym ochorením je chondromalácia. Pri tomto ochorení kĺby trpia naozaj nadmerne. Zmäkčuje sa pri ňom a rozpadáva chrupavka. Toto ochorenie je pritom spôsobené nesprávnym umiestnením kolenného jabĺčka, ktoré sa posúva smerom k stehennej kosti.

Spoznáš ho podľa nepríjemnej bolesti v prednej časti kolena, ktorá sa môže zhoršovať napr. dlhodobým sedením.

Osgood-Schlatterova choroba: keď kĺby bolia aj deti

Túto chorobu pociťujú ľudia najmä v mladosti, keďže najčastejšie postihuje práve deti a dospievajúcich. Ak si patril medzi aktívne deti, ohroziť ťa mohla pri behových a skákacích športoch, ako sú futbal, basketbal, volejbal, ale napr. aj balet. Pri tejto chorobe dochádza k degenerácii chrupavkovej drsnatiny. To sa následne prejavuje bodavou bolesťou.

Pozor na osteoartritídu! Udrž si kĺby v poriadku

Osteoartritída je už aj svojim názvom relatívne známym ochorením. Hoci postihuje najmä starších ľudí, vyskytovať sa môže aj u mladších. Ide o degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré sa vyznačuje najmä nadmerným rastom kostí na okraji kolena a zvýšenou hustotou kostí.

Zvykne sa prejavovať tuhnutím kĺbov pri nečinnosti. Môže obzvlášť bolieť aj pri zvýšenej aktivite.

Burzitída: ohrozuje kĺby?

Burzitída kolena vzniká vtedy, keď sa zapáli tekutinou naplnený vak (burza), ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti kolenného kĺbu. Burza pritom slúži na zníženie trenia a tlaku medzi kosťami a šľachami v blízkosti kĺbov. Prejavuje sa silnou a nepríjemnou bolesťou.

Ak je bolesť kĺbov neznesiteľná, okrem úpravy pohybu vyskúšaj doplnky na kĺbovú výživu. Aké máš s ňou skúsenosti? Podeľ sa s nami do komentárov.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Hľadáš tabuľku bielkovín? Zoradili sme pre teba najbežnejšie potraviny

Hľadáš tabuľku bielkovín? Zoradili sme pre teba najbežnejšie potraviny

Prečo tak milujeme bielkoviny? Prečo ich považujeme za absolútne nenahraditeľnú súčasť aktívne žijúcich ľudí? Dôvodov je viac. Prvým (a asi aj najdôležitejším) je potreba tela budovať a obnovovať svalstvo. Zároveň po konzumácii bielkovín nepociťuješ okamžite hlad a povzbudzujú dokonca aj metabolizmus – rýchlosť spaľovania tukov.

Srvátka: pravá ruka najlepších kulturistov

Srvátka: pravá ruka najlepších kulturistov

Srvátkový proteín je jedným z najznámejších doplnkov pre fitnessákov a kulturistov na celom svete. Ako všetko, aj ten má svoje výhody a nevýhody. Existuje množstvo typov a značiek, každý s inou príchuťou, a preto môže byť náročné si vybrať „ten svoj“. Aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi srvátky a ktorý doplnok si vybrať?

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO