Bielkovina: mocná súčasť tvojho jedálnička, vďaka ktorej tvoje svaly rastú a vďaka ktorej si zdravý a pevný. Nezáleží však iba na tom, či ide o bielkovinu zo sóje, srvátky alebo z hovädzieho mäsa. Ide aj o to, z akého zdroja bielkovina pochádza. Na čo si treba dávať pozor a čo sú najlepšie zdroje bielkovín sa dozvieš v dnešnom článku.

Bielkovina musí byť kvalitná

Radíme: začni vajíčkom. Priemerné vajce obsahuje totiž až 6 g bielkovín, čo je na jeho veľkosť naozaj dosť. Omeleta je teda výborným jedlom na štart dňa, zároveň ti dodá bielkoviny, ktoré tak potrebuješ. Pri vajciach si však obzvlášť dávaj pozor, aby boli kvalitné. Je dôležité nevyberať si najlacnejšie vajíčka, hoci cena je dôležitý faktor.

Je jasné, že keď ješ vajíčok veľa, môže ich nákup ísť do peňazí. Nezabúdaj však, že tu ide o tvoje zdravie. Nemusíš si vyberať ultra-bio-super vajcia, ale dbaj na to, aby boli kvalitné a ideálne z farmárskeho chovu. Rozdiel medzi chuťou vajec od sliepok, ktoré sú živené kvalitnou stravou a bežných vajec je totiž naozaj značný. Kvalita bielkoviny ani nehovoriac.

Vyberaj si kvalitné mäso

Kuracie, morčacie, hovädzie, teľacie, bravčové... A mnoho iných druhov mäsa tvoria jednu zo základných potravín v tvojom športovom jedálničku. Pri mäse však vo významnej miere platí, že si treba dávať pozor na jeho pôvod. Kvalitné mäso je totiž omnoho výživnejšie ako lacné (napr. poľské) kusy. Tie sú často napichávané vodou, aby mali väčšiu váhu.

Ak si vyberieš mäso z kvalitného chovu, zaručíš si aj jeho bezpečnosť a významne znížiš riziko, že sa nakazíš nejakou infekciou.

Mliečne výrobky a bielkoviny v nich

Opäť: dobre sleduj etiketu a obsah bielkovín, tukov a sacharidov v jogurtoch a v iných mliečnych výrobkoch. Lacné vodové jogurty ťa totiž nielenže nezasýtia, ale nedodajú ti ani to, čo by mali. Kvalitný grécky jogurt s množstvom bielkovín a minimom tuku jednoducho nič nenahradí.

Kvalitné proteínové doplnky výživy sú cesta

Ak nestíhaš počas dňa zjesť dostatok bielkovín bežnou formou, pomôžu ti proteínové doplnky. Nájdeš tu totiž iba kvalitné prípravky, ktoré sú atestované a dodajú ti iba kvalitné bielkoviny. Kvalita je v dnešnej dobe veľmi skloňovaná, ale iba málo ľudí to s ňou myslí vážne. A čo ty, dávaš si pozor na kvalitné potraviny a doplnky?

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk