Počul si už o citrulíne? Ak sa aktívne venuješ fitness tréningu, pravdepodobne áno. Vieš, že vďaka citrulínu sa radikálne zvyšuje účinnosť predtréningových prípravkov? Dnes sa spolu pozrieme, prečo je citrulín jedna z dôležitých aminokyselín. Tiež ti vysvetlíme, prečo by sa mal nachádzať v každom predtréningovom doplnku výživy.

Citrulín v doplnkoch výživy

Každý športovec získava z rôznych doplnkov výživy rôzne benefity. Zaujímavé je, že rovnaké prípravky majú na športovcov z rôznych oblastí rozdielne účinky.

Napríklad to znamená, že bodybuilder užíva kapsule rozvetvených aminokyselín, z ktorých získa rýchlejší rast svalov a lepšie využitie bielkovín v tele. Triatlonista z tých istých kapsúl vyťaží iný benefit – úľavu od bolesti svalov po tréningu. Úplne iné účinky môžu mať na finalistku fitness súťaže, ktorej pomôžu udržať svalovú hmotu.

Každý z kapsúl získa práve vďaka citrulínu jeden spoločný efekt. Tým je oddialenie únavy počas intenzívneho tréningu. Športovci pôsobiaci vo vytrvalostných kategóriách, spolu so silovými športovcami, užívajú 20 až 30 minút pred tréningom práve citrulín.

Aktuálne sa stal citrulín takmer nutnou prísadou v akomkoľvek predtréningovom doplnku výživy. Nachádza sa takmer v každom prípravku. Jeho účinkom je väčšia sila počas tréningu. Nie je to však jediná výhoda. Okrem zlepšenia vytrvalosti dokáže toho ešte viac.

Citrulín ako súčasť predtréningovych doplnkov výživy

Čo je citrulín?

Citrulín je aminokyselina, ktorá vznikne, keď sa spojí aminokyselina ornitín s karbamyl-fosfátom. Toto spojenie sa deje počas cyklu tvorby močoviny.

V tomto cykle je úlohou získaného citrulínu z doplnkov výživy, zaistiť vylúčenie dusíka z organizmu. Zároveň pomáha vylučovať odpadový amoniak. To má za následok zlepšenie vytrvalosti a výkonu. Práve z tohto dôvodu je citrulín obľubenou zložkou predtréningových púmp.

Citrulín je vedľajším produktom pri procesoch v tele, kedy sa aminokyselina arginín mení na oxid dusičný. Zvýšený pomer arginínu v krvi spôsobuje väčšiu produkciu oxidu dusičného. Následkom je rozšírenie ciev a zvýšené prúdenie krvi priamo do svalov.

Keďže svaly dostanú viac krvi (a teda aj kyslíka), produkujú lepší výkon. Zjednodušene, citrulín ti pomáha zlepšiť prekrvenie svaluzvýšiť úroveň sily :-).

Citrulín a malát

Citrulín spoznáš aj pod názvom citrulín malát. Sám malát je organickou soľou. Používa sa v potravinárskom priemysle ako konzervačná látka. V prírode vytvára napríklad kyslú chuť.

V doplnkoch výživy sa používa najmä preto, aby zlepšil stabilitu jednotlivých účinných látok priamo v tele. Mnohí odborníci tvrdia, že dokonca aj malát samotný má účinky podobné citrulínu. Teda zvyšuje regeneráciu svalov, ich silu a výdrž.

Dlhšie tréningy, menšia bolesť, lepšia regenerácia

Ako sme ti spomínali, schopnosťou citrulínu je rýchlejšie vylučovať z tela amoniak. Pre svaly to znamená, že vlastne odďaľuje zníženie hodnoty pH vo svaloch. Tento proces sa deje pri ich namáhaní. Známa svalovica vzniká práve znížením pH v našich svaloch.

Podľa španielskej štúdie, ktorá testovala účinky citrulínu, testovacia vzorka, ktorá cvičila na bench presse, dosiahla až o 50 % lepšie výsledky, než skupina, ktorá mala iba placebo vzorku. Taktiež cítili aj podstatné zníženie potréningových bolestí. Bolo zistené aj zlepšené hojenie rán, čo je ďalším príjemným bonusom.

Sumarizácia 4 hlavných výhod citrulínu

·         Väčšia sila a vytrvalosť

·         Regenerácia svalov a rýchlejšie zotavovanie

·         Odstraňovanie toxínov

·         Redukcia základných príčin únavy pri cvičení

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Odskúšaný a účinný Citrulline Malate. Teraz v akcii 1+1 zadarmo
Zakúpite tu