loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Ako si udržať zdravé obličky? Kľúčový je pitný režim

Ako si udržať zdravé obličky? Kľúčový je pitný režim

Stravovanie

03.11.2020

Prečítané: 5266x

Problémy s obličkami sú zákerné, pretože sú relatívne obvyklé a často sa na ne príde až vo veľmi neskorých štádiách poškodenia. Často je potom potrebná buď dialýza alebo ich transplantácia. Profesionálni kulturisti majú často poškodené obličky z toho, ako preťažujú svoje telo a užívajú anabolické steroidy. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako by sa mal o obličky starať každý z nás a čo by mal dodržiavať, aby minimalizoval šancu, že bude mať v budúcnosti s nimi problémy.

Ako vyzerá a čo má na starosti?

Oblička je párový orgán, ktorý má tvar fazule a veľkosť päste. Jej hmotnosť je od 120 do 300 gramov a na dĺžku má približne 12 cm. Jej primárnou funkciou je filtrovanie odpadových látok z krvi. Tie sa potom dostanú z tela von spolu s močom. Udržanie zdravých obličiek je pre telo veľmi dôležité, lebo fungujú ako čistiareň tvojho tela. Vylučujú všetky škodlivé látky a očisťujú krv.

Ako si udržať zdravé obličky? Kľúčový je pitný režim

Obličky tiež regulujú pH v tele, hladinu draslíka a tiež soli. Produkujú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a tvorbu červených krviniek. Taktiež pomáhajú aktivovať tvorbu vitamínu D.

Čo môžeš spraviť pre zdravie svojich obličiek?

Ži zdravo

Znie to jednoducho, ale dodržuje sa to ťažko. Avšak, pri dodržiavaní zdravého jedálnička a pravidelného cvičenia sa znižuje riziko vzniku chronických ochorení obličiek. Cvičenie a správne BMI prospieva tvojmu krvnému tlaku. Vysoký krvný tlak má nepriaznivé účinky na tvoje obličky a preto by si mal dbať na to, aby si nemal nadváhu a aby si mal pravidelný pohyb.

Ak máš dobrý jedálniček, optimálne BMI, pravidelne športuješ a aj tak máš vysoký krvný tlak, vyhľadaj lekára, ktorý ti navrhne liečbu. Neliečený vysoký krvný tlak môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť veľké problémy nielen s obličkami, ale aj so srdcom a cievnym systémom. Okrem toho reguluj príjem soli. Tú do tela nedostávaš len zo soľničky, keď si pripravuješ jedlo, ale najmä z polotovarov a fast-foodu, ktorý má násobne vyššiu dávku soli ako by bolo potrebné.

Cukor

Často sa problémy s obličkami objavujú u ľudí s cukrovkou. Obličky sú nadmerne zaťažované, ak bunky nedokážu využiť cukor a musia pracovať viac ako obvykle. Kontrola nad hladinou cukru v krvi môže znížiť riziko ich poškodenia.

Ako si udržať zdravé obličky? Kľúčový je pitný režim

Pitný režim

O tom, že by si mal piť dostatok tekutín vieš ešte z detských čias. Napriek tomu mnoho ľudí nepije počas dňa dostatok tekutín. Obličky potrebujú tekutiny, aby mohli správne fungovať a vylučovať toxíny z tela.

Piť by si mal tak často, aby sa u teba nedostavil pocit smädu. Najlepšie je, ak piješ menšie množstvá v pravidelných intervaloch. Jednorazové vypitie veľkého objemu vody nie je pre telo výhodné, lebo aj tak nedokážu tvoje črevá spracovať viac ako 600 ml tekutín za hodinu.

Denne by si mal prijať približne 40-50 ml tekutín na kilogram hmotnosti. To znamená, že 50 kíl vážiaci človek by mal vypiť minimálne dva litre vody denne. Pri vyššej hmotnosti stúpajú aj nároky tela na tekutiny a 100 kilový muž by mal prijať aspoň štyri litre tekutín za deň. V letných mesiacoch či pri vysokej fyzickej aktivite sa nároky tela na príjem tekutín ešte zvyšujú.

Najmä ľudia, ktorí mali v minulosti problémy s obličkovými kameňmi by mali piť dostatok tekutín, aby sa vyhli ich opätovnému vytvoreniu.

Vyhni sa fajčeniu a alkoholu

Fajčenie ničí cievy, ktoré sú pre tvoje obličky veľmi potrebné. Okrem toho spomaľuje tok krvi v cievach a zvyšuje riziko vzniku rakoviny obličiek až o 50 %.

Aké sú symptómy poškodených obličiek?

V počiatočných fázach problémov s obličkami sa neprejavuje veľa symptómov. Preto je problém zachytiť tento stav a k lekárovi sa pacienti dostávajú často neskoro a s oveľa vážnejšími problémami. Ak sa veľmi často cítiš slabo a ospalo a si bez energie, močenie je bolestivé a moč je spenený, ružový, či až tmavý s obsahom krvi, navštív lekára, aby ti spravili kontrolu a odbery.

Ako si udržať zdravé obličky? Kľúčový je pitný režim

Záver

Ak si si prečítal článok pozorne tak vieš, že o svoje obličky sa nemusíš prehnane obávať, ak žiješ zdravo, pravidelne cvičíš, správne sa stravuješ, nefajčíš a dodržiavaš pitný režim. Platí to nielen pri obličkách - snaž sa žiť zdravo a tvoje telo sa ti odvďačí dlhodobým zdravím a minimom chorôb.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Mýty a fakty o prekyslení organizmu. Existuje alebo nie?

Mýty a fakty o prekyslení organizmu. Existuje alebo nie?

Mnohí ste sa určite stretli s populárnym pojmom „prekyslenie organizmu“. Internet ponúka množstvo informácii o tomto slovnom spojení, preto je úplne pochopiteľné, ak sa v tom už sám nevieš vyznať. Jedna časť ľudí krvopotne obhajuje, aké je prekyslenie škodlivé a na druhej strane sú ľudia, ktorí sa držia faktov, vedeckých a biologických poznatkov a tvrdia, že prekyslenie je mýtus. Poďme sa pozrieť na túto tému z pohľadu faktov.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO