Ako vyzerá a čo má na starosti?
Oblička je párový orgán, ktorý má tvar fazule a veľkosť päste. Jej hmotnosť je od 120 do 300 gramov a na dĺžku má približne 12 cm. Jej primárnou funkciou je filtrovanie odpadových látok z krvi. Tie sa potom dostanú z tela von spolu s močom. Udržanie zdravých obličiek je pre telo veľmi dôležité, lebo fungujú ako čistiareň tvojho tela. Vylučujú všetky škodlivé látky a očisťujú krv.
Obličky tiež regulujú pH v tele, hladinu draslíka a tiež soli. Produkujú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a tvorbu červených krviniek. Taktiež pomáhajú aktivovať tvorbu vitamínu D.
Čo môžeš spraviť pre zdravie svojich obličiek?
Ži zdravo
Znie to jednoducho, ale dodržuje sa to ťažko. Avšak, pri dodržiavaní zdravého jedálnička a pravidelného cvičenia sa znižuje riziko vzniku chronických ochorení obličiek. Cvičenie a správne BMI prospieva tvojmu krvnému tlaku. Vysoký krvný tlak má nepriaznivé účinky na tvoje obličky a preto by si mal dbať na to, aby si nemal nadváhu a aby si mal pravidelný pohyb.
Ak máš dobrý jedálniček, optimálne BMI, pravidelne športuješ a aj tak máš vysoký krvný tlak, vyhľadaj lekára, ktorý ti navrhne liečbu. Neliečený vysoký krvný tlak môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť veľké problémy nielen s obličkami, ale aj so srdcom a cievnym systémom. Okrem toho reguluj príjem soli. Tú do tela nedostávaš len zo soľničky, keď si pripravuješ jedlo, ale najmä z polotovarov a fast-foodu, ktorý má násobne vyššiu dávku soli ako by bolo potrebné.
Cukor
Často sa problémy s obličkami objavujú u ľudí s cukrovkou. Obličky sú nadmerne zaťažované, ak bunky nedokážu využiť cukor a musia pracovať viac ako obvykle. Kontrola nad hladinou cukru v krvi môže znížiť riziko ich poškodenia.
Pitný režim
O tom, že by si mal piť dostatok tekutín vieš ešte z detských čias. Napriek tomu mnoho ľudí nepije počas dňa dostatok tekutín. Obličky potrebujú tekutiny, aby mohli správne fungovať a vylučovať toxíny z tela.
Piť by si mal tak často, aby sa u teba nedostavil pocit smädu. Najlepšie je, ak piješ menšie množstvá v pravidelných intervaloch. Jednorazové vypitie veľkého objemu vody nie je pre telo výhodné, lebo aj tak nedokážu tvoje črevá spracovať viac ako 600 ml tekutín za hodinu.
Denne by si mal prijať približne 40-50 ml tekutín na kilogram hmotnosti. To znamená, že 50 kíl vážiaci človek by mal vypiť minimálne dva litre vody denne. Pri vyššej hmotnosti stúpajú aj nároky tela na tekutiny a 100 kilový muž by mal prijať aspoň štyri litre tekutín za deň. V letných mesiacoch či pri vysokej fyzickej aktivite sa nároky tela na príjem tekutín ešte zvyšujú.
Najmä ľudia, ktorí mali v minulosti problémy s obličkovými kameňmi by mali piť dostatok tekutín, aby sa vyhli ich opätovnému vytvoreniu.
Vyhni sa fajčeniu a alkoholu
Fajčenie ničí cievy, ktoré sú pre tvoje obličky veľmi potrebné. Okrem toho spomaľuje tok krvi v cievach a zvyšuje riziko vzniku rakoviny obličiek až o 50 %.
Aké sú symptómy poškodených obličiek?
V počiatočných fázach problémov s obličkami sa neprejavuje veľa symptómov. Preto je problém zachytiť tento stav a k lekárovi sa pacienti dostávajú často neskoro a s oveľa vážnejšími problémami. Ak sa veľmi často cítiš slabo a ospalo a si bez energie, močenie je bolestivé a moč je spenený, ružový, či až tmavý s obsahom krvi, navštív lekára, aby ti spravili kontrolu a odbery.
Záver
Ak si si prečítal článok pozorne tak vieš, že o svoje obličky sa nemusíš prehnane obávať, ak žiješ zdravo, pravidelne cvičíš, správne sa stravuješ, nefajčíš a dodržiavaš pitný režim. Platí to nielen pri obličkách - snaž sa žiť zdravo a tvoje telo sa ti odvďačí dlhodobým zdravím a minimom chorôb.