loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Ako ostať aktívny aj počas chladnejších mesiacov

Ako ostať aktívny aj počas chladnejších mesiacov

Tréning

10.11.2023

Prečítané: 80x

Keď sa dni skracujú a teplota klesá, môže to zvádzať k tomu, aby si sa v zimných mesiacoch uložil k zimnému spánku a nechal svoju fyzickú aktivitu na vedľajšej koľaji. Udržiavanie aktívneho životného štýlu počas chladného obdobia je však prospešné nielen pre tvoje fyzické zdravie, ale môže tiež zlepšiť náladu a zvýšiť hladinu energie. V tomto článku sa budeme zaoberať spôsobmi, ako zostať aktívny počas zimy, pričom sa zameriame na silový tréning v posilňovni aj na vonkajšie športy, ako je beh, bicyklovanie a chôdza.

Silový tréning v posilňovni

Stanov si jasné ciele

Predtým, ako vstúpiš do fitka, je veľmi dôležité mať na pamäti jasné ciele. Či už chceš nabrať svalovú hmotu, zlepšiť silu alebo jednoducho zostať vo forme, definovaný cieľ ti pomôže udržať si motiváciu počas celej zimy. Stanovenie konkrétnych, merateľných, dosiahnuteľných, relevantných a časovo ohraničených cieľov ti dá zmysel pre smer a cieľ. Väčšina ľudí si obdobie zimy spája s obdobím naberania novej svalovej hmoty. Toto naberanie svalovej hmoty, tzv. objemovka ide ruka v ruke aj s mierne vyšším naberaním tuku - čo v zime až tak nevadí. Po zime dokážeš pri rozumnej diéte ľahko zhodiť tuk, ktorý si nabral a ostane ti len nová čistá svalová hmota.

Zostaň v teple a maj dostatočný príjem tekutín

Počas chladných mesiacov je dôležité udržiavať telo v teple a hydratovať ho. Obleč sa do viacerých vrstiev, aby si sa počas cvičenia cítil pohodlne a nezabúdaj piť dostatok vody, aj keď sa nepotíš tak veľmi ako v lete. Hydratácia ti pomôže so správnou funkciou svalov a regeneráciou.

Využívaj odborné poradenstvo

Ak si v silovom tréningu nováčikom alebo ak chceš pokročiť vo svojich súčasných cieľoch, zváž spoluprácu s osobným trénerom. Profesionál ti môže vytvoriť tréningový plán na mieru a zabezpečiť, aby si cvičil technicky správne, čím predídeš zraneniam a maximalizuješ svoje výsledky.

Športy v prírode: Beh, cyklistika a chôdza

Oblečenie je základ

Jednou z najväčších prekážok pohybu vonku v zime je strach z prílišnej zimy. Základom je obliecť sa primerane počasiu. Vrstvenie je nevyhnutné, aby si zostal v teple a suchu. Začni základnou vrstvou odvádzajúcou vlhkosť, pridaj izolačnú vrstvu a zakonči ju nepremokavou a vetruodolnou vonkajšou vrstvou. Nezabudni na rukavice, čiapku a teplé ponožky, ktoré ochránia končatiny.

Ako ostať aktívny aj počas chladnejších mesiacov

Na dennom svetle záleží

S kratšími dňami je veľmi dôležité naplánovať si tréning vonku počas denného svetla. Ak to tvoj rozvrh umožňuje, naplánuj si cvičenie na ráno alebo počas obedňajšej prestávky, aby si čo najlepšie využil prirodzené svetlo. Ak uprednostňuješ večerné tréningy, investuj do reflexného vybavenia a kvalitnej čelovky.

Nájdi si správnu obuv

Typ obuvi, ktorú nosíš, môže výrazne ovplyvniť tvoje pohodlie a bezpečnosť počas outdoorových aktivít v zime. Vyber si obuv s dobrou trakciou, aby si zabránil pošmyknutiu a pádom. Niektoré značky ponúkajú obuv určenú špeciálne na behanie a chôdzu v zime s pridanou izoláciou a odolnosťou voči vode.

Kombinuj podľa chuti

Pestrosť je korením života a platí to aj pre cvičenie. Zmiešaj svoje outdoorové aktivity, aby boli zaujímavé. Jeden deň môžeš ísť svižne behať, druhý deň sa pokojne prejsť a cez víkend možno dokonca absolvovať dlhú jazdu na bicykli. Táto rozmanitosť ti pomôže udržať si motiváciu a pravidelný tréning.

Ako ostať aktívny aj počas chladnejších mesiacov

Zostaň v bezpečí

Pri cvičení vonku v zime vždy mysli na svoju bezpečnosť. Dávaj pozor na zľadovatené miesta na cestách a chodníkoch a ak narazíš na klzké povrchy (poľadovicu, alebo len mokré cesty so šmykľavým asfaltom), zváž, či nie je lepšie cvičiť vtedy vnútri alebo presunúť tréning na iný deň.

Záver

Zostať aktívny počas zimy nemusí byť náročná úloha. Či už dávaš prednosť kontrolovanému prostrediu posilňovne na silový tréning, alebo osviežujúcim zážitkom z outdoorových športov, ako je beh, bicyklovanie a chôdza, existuje veľa spôsobov, ako si počas chladných mesiacov udržať svoju tréningovú rutinu a najmä kondíciu. Nenechaj sa brzdiť zimným počasím. Jediné, čo potrebuješ upraviť oproti teplým mesiacom je typ a druh oblečenia, obuv a musíš trochu viac premýšľať a kalkulovať, kde a kedy by sa ti najlepšie cvičilo.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Život je ako horská dráha plná vzostupov a pádov a niekedy sa ocitneme uprostred mimoriadne náročného a psychicky zaťažujúceho obdobia. Či už ide o rozchod, stratu priateľa, náročnú pracovnú situáciu alebo akúkoľvek inú udalosť, ktorá mení život, tieto ťažké časy sa môžu zdať zdrvujúce. V takýchto chvíľach je dôležité si uvedomiť, že každý človek zažíva v živote lepšie aj horšie obdobia. To, ako sa s týmito výzvami vyrovnáme, môže mať zásadný význam. Podľa mojich skúseností zohralo cvičenie kľúčovú úlohu, ktorá mi pomohla nielen prežiť, ale aj prosperovať počas týchto ťažkých období.

Dôležitosť regenerácie: Tipy na odpočinok a prevenciu zranení

Dôležitosť regenerácie: Tipy na odpočinok a prevenciu zranení

Vo fitness svete sa často stretávame s mylnou predstavou, že svaly sa tvoria výlučne v posilňovni, ale skúsení športovci a tréneri si uvedomujú, že skutočný progres sa dosahuje počas fázy regenerácie. Regenerácia je dôležitou súčasťou fitness cesty každého cvičenca, nakoľko zohráva kľúčovú úlohu pri raste svalov, prevencii zranení a celkovej pohode. V tomto článku sa budeme venovať významu regenerácie, úlohe, ktorú zohráva pri rozvoji svalov, a tomu, ako môžeš optimalizovať odpočinok a jedálniček pre dosiahnutie maximálnych výsledkov.

7 výhod tréningu HIIT

7 výhod tréningu HIIT

V cvičení existuje nekonečne veľa tréningových systémov a techník. Jedna z mála, ktorá naozaj funguje a je aj rokmi overená, je dynamická a účinná tréningová technika známa ako vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT). Táto tréningová stratégia si získala značnú pozornosť vďaka svojej schopnosti dosiahnuť výnimočné výsledky v kratšom časovom horizonte. Tréning HIIT sa stal populárnou voľbou pre jednotlivcov, ktorí sa snažia maximalizovať svoje tréningové úsilie a zároveň získať množstvo zdravotných výhod. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je tréning HIIT, čím sa odlišuje od bežného tréningu a aké sú jeho najväčšie benefity.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO