loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
7 výhod tréningu HIIT

7 výhod tréningu HIIT

Tréning

22.08.2023

Prečítané: 284x

V cvičení existuje nekonečne veľa tréningových systémov a techník. Jedna z mála, ktorá naozaj funguje a je aj rokmi overená, je dynamická a účinná tréningová technika známa ako vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT). Táto tréningová stratégia si získala značnú pozornosť vďaka svojej schopnosti dosiahnuť výnimočné výsledky v kratšom časovom horizonte. Tréning HIIT sa stal populárnou voľbou pre jednotlivcov, ktorí sa snažia maximalizovať svoje tréningové úsilie a zároveň získať množstvo zdravotných výhod. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je tréning HIIT, čím sa odlišuje od bežného tréningu a aké sú jeho najväčšie benefity.

V čom je taký odlišný od klasického tréningu?

Tréning HIIT spočíva v striedaní vysokointenzívnych sérií cvičenia s krátkymi obdobiami nízkointenzívnej aktivity alebo odpočinku. Toto štruktúrované striedanie vytvára náročný tréningový režim, ktorý posúva kardiovaskulárny a svalový systém na hranicu ich možností a vyvoláva početné fyziologické adaptácie, ktoré prispievajú k zlepšeniu kondície a celkového zdravia.

7 výhod tréningu HIIT7 výhod tréningu HIIT

Ako vyzerá tréning HIIT?

Typický tréning HIIT zahŕňa zahrievacie obdobie, po ktorom nasleduje séria intenzívnych intervalov cvičenia a obdobia na zotavenie. Vysoko intenzívne intervaly sú charakterizované cvičeniami vykonávanými s takmer maximálnym úsilím počas krátkeho trvania, často 20-60 sekúnd. Po týchto intervaloch nasledujú obdobia cvičenia s nízkou intenzitou alebo úplného odpočinku. Cyklus sa niekoľkokrát opakuje, zvyčajne 4 až 6-krát, čím sa vytvára náročný a efektívny tréning.

Príklad HIIT tréningu zameraného na nohy:

Tréning trvá 20-25 minút. Najprv sa zahrej 5-7 minútami strečingu a ľahkého kardia. Venuj sa najmä zahriatiu spodnej časti tela.

Štruktúra tréningu: Každý cvik vykonávaj s maximálnym úsilím 40 sekúnd (nepočítaš počet opakovaní, zaujíma ťa len čas), potom nasleduje 20-sekundový odpočinok. Dokonči všetky cviky v zozname, odpočiň si 1-2 minúty a potom okruh zopakuj v celkovom počte 3-4 kôl.

Cviky: Drepy s výskokom, výpady, sumo drepy, opretie sa o stenu (ako keby si sedel na stoličke, ale len chrbát oprieš o stenu a držíš sa len silou nôh) a výpony na lýtka.

Po celom tréningu si daj ešte rovnako ako na začiatku 5-7 minút strečingu a ľahkého kardia.

7 výhod tréningu HIIT

Sedem výhod tréningu HIIT:

Lepšie spaľovanie kalórií za kratší čas

Jednou z výrazných výhod tréningu HIIT je jeho schopnosť rýchlo spaľovať kalórie. Štúdie ukázali, že tréning HIIT dokáže spáliť viac kalórií za kratší čas v porovnaní s tradičnými rovnomernými kardio cvičeniami.

Zvýšená rýchlosť metabolizmu

Vplyv HIIT presahuje rámec samotného tréningu. Intenzívny charakter HIIT zvyšuje rýchlosť metabolizmu tela, čo vedie k dlhšiemu obdobiu zvýšeného výdaja kalórií aj po skončení tréningu. Tento jav je známy ako nadmerná spotreba kyslíka po cvičení (EPOC) alebo efekt "afterburn".

Nárast svalovej hmoty

Na rozdiel od mylnej predstavy, že HIIT je zameraný výlučne na kardio, má potenciál podporovať aj rast svalovej hmoty. Intenzívne cvičenie zapája svaly v celom tele, stimuluje syntézu svalových bielkovín a podporuje rozvoj svalstva.

Regulácia krvného tlaku

Pravidelné cvičenie HIIT systémom sa spája so zlepšením kardiovaskulárneho zdravia. Štúdie ukázali, že môže viesť k zníženiu systolického aj diastolického krvného tlaku.

Riadenie hladiny cukru v krvi

HIIT systém preukázateľne pozitívne vplyva na hladinu cukru v krvi. Intenzívne intervaly cvičenia zlepšujú citlivosť na inzulín, čo pomáha pri liečbe a prevencii cukrovky 2. typu.

7 výhod tréningu HIIT

Časová efektivita a pohodlie

V rýchlom svete môže byť problém nájsť si čas na cvičenie. Efektivita tréningu HIIT je veľkou výhodou, pretože prináša značné zaťaženie svalov celého tela v relatívne krátkom čase. To z neho robí praktickú možnosť pre tých, ktorí hľadajú kvalitný tréning bez toho, aby museli venovať hodiny posilňovni.

Strata tuku

Tréning HIIT je mimoriadne účinný pri podpore straty tuku. Kombinácia vysoko intenzívneho úsilia a EPOC vedie k väčšiemu využitiu tukov ako zdroja energie počas tréningu a po ňom. To môže časom prispieť k zníženiu percenta telesného tuku - samozrejme, za predpokladu kalorického deficitu.

Záver

Na záver možno povedať, že vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT) je postup, ktorý si získal obrovskú popularitu vďaka svojim preukázateľným výhodám. Jeho jedinečná štruktúra, ktorá zahŕňa striedanie vysoko intenzívnych a regeneračných období vytvára silný stimul pre telo, aby sa prispôsobilo a zlepšilo. Tréning HIIT ponúka komplexný balík pre jednotlivcov, ktorí sa snažia maximalizovať svoje fitnes výsledky - od zvýšeného spaľovania kalórií a zvýšeného metabolizmu až po odbúravanie tukov, nárast svalovej hmoty a rôzne kardiovaskulárne výhody.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

7 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

7 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

Cvičenie s činkami a strojmi je super, ale nie je to jediná forma cvičenia na rozvoj sily, kondície a svalov. Ak chceš ozvláštniť svoj tréning, vyskúšaj kick-box. Prihlás sa na niekoľko úvodných hodín v lokálnom športovom klube a možno sa ti táto aktivita zapáči. Slúži ako výborný doplnok ku klasickému silovému tréningu, nakoľko pomáha rozvíjať kondíciu, flexibiltu a tiež pomáha so spaľovaním kalórií. Poďme si o tejto téme povedať viac.

Ako môžeš využiť kettlebell vo svojom tréningu?

Ako môžeš využiť kettlebell vo svojom tréningu?

Kettlebelly sa stali všestranným a účinným nástrojom pre fitness nadšencov a športovcov, ktorí sa zaujímajú o silový rozvoj. Tieto činky v tvare zvona, ktoré pripomínajú delové gule s rukoväťou si v posledných rokoch získali obrovskú popularitu vďaka svojej jedinečnej konštrukcii, ktorá umožňuje širokú škálu cvikov zameraných na viaceré svalové skupiny. V tomto článku sa budeme venovať ich pôvodu, účelu a cvikom spojeným s kettlebellmi a poukážeme na ich potenciál pre efektívny tréning v domácich podmienkach.

5 výhod cvičenia na čerstvom vzduchu

5 výhod cvičenia na čerstvom vzduchu

Keď sa povie cvičenie, často si predstavíme vnútorné fitká, bežecké pásy a posilňovacie zariadenia. Cvičenie vonku však môže priniesť celý rad výhod, ktoré presahujú rámec fyzickej kondície. Cvičenie na čerstvom vzduchu a v prírodnom prostredí poskytuje jedinečný zážitok, ktorý môže pozitívne ovplyvniť tvoje telo aj myseľ. V tomto článku sa budeme venovať piatim kľúčovým výhodám cvičenia vonku na čerstvom vzduchu. Je tu leto a pekné počasie a preto je škoda nevyskúšať aj iné cvičenie a obzvláštniť si tréningovú rutinu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO