loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
8 príznakov nedostatku horčíka

8 príznakov nedostatku horčíka

Zdravie a krása

14.06.2022

Prečítané: 4122x

Nedostatok horčíka, známy aj ako hypomagneziémia, je často prehliadaný zdravotný problém. Odhaduje sa, že nedostatkom horčíka trpí menej ako 2 % Európanov, ale toto percento je oveľa vyššie u pacientov v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti a u ľudí s cukrovkou alebo poruchami spôsobenými užívaním alkoholu. V niektorých prípadoch môže byť nedostatok nedostatočne diagnostikovaný, pretože zjavné príznaky sa bežne objavia až vtedy, keď je hladina magnézia veľmi nízka.

Príčiny nedostatku horčíka sú rôzne a môžu zahŕňať:

 • hladovanie
 • niektoré lieky, ako sú chemoterapeutiká a inhibítory protónovej pumpy
 • akútna alebo chronická hnačka
 • "syndróm hladných kostí" po operácii prištítnych teliesok alebo štítnej žľazy
 • operácia žalúdočného bypassu

Zdravotné stavy, ako je cukrovka, zlé vstrebávanie, chronická hnačka a celiakia, sú spojené so stratou horčíka. Zvýšené riziko nedostatku majú aj ľudia s poruchami spôsobenými užívaním alkoholu.

V tomto článku si povieme o 8 príznakoch nedostatku hočíka.

1. Svalové zášklby a kŕče

Zášklby, tras a svalové kŕče sú častými príznakmi nedostatku horčíka. V najhoršom prípade môže jeho nedostatok dokonca spôsobiť záchvaty alebo kŕče. Vedci sa domnievajú, že tieto príznaky sú spôsobené väčším prísunom vápnika do nervových buniek, čo nadmerne stimuluje alebo hyperstimuluje svalové nervy.

Hoci doplnky stravy môžu pomôcť zmierniť svalové zášklby a kŕče u niektorých ľudí s ich nedostatkom, jeden výskum dospel k záveru, že doplnky stravy s horčíkom nie sú účinnou liečbou svalových kŕčov u starších dospelých. Maj na pamäti, že mimovoľné svalové zášklby môžu mať mnoho iných príčin. Napríklad stres alebo nadmerné množstvo kofeínu. Môžu byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov alebo príznakom nervovosvalového ochorenia, ako je svalová dystrofia alebo skleróza multiplex.

Počul si už o ochorení eklampsia, ktorým často trpia tehotné ženy? Toto ochorenie je často spôsobené vysokým krvným tlakom a spôsobuje kŕče. Ako sme už vyššie v článku spomenuli, magnézium pomáha proti vzniku kŕčov a tak ti môže pomôcť aj pri tomto ochorení.

Hoci sú občasné zášklby bežné, ak tvoje príznaky pretrvávajú, mal by si navštíviť svojho lekára.

8 príznakov nedostatku horčíka

2. Duševné zdravie

Ďalším možným účinkom nedostatku horčíka sú duševné poruchy. Jedným z príkladov je apatia, ktorá sa vyznačuje duševnou otupenosťou alebo nedostatkom emócií. Zhoršený nedostatok môže dokonca viesť k delíriu a kóme.

Okrem toho pozorovacie štúdie spájajú nízku hladinu horčíka so zvýšeným rizikom depresie. Vedci tiež predpokladajú, že nedostatok horčíka môže podporovať úzkosť, ale priame dôkazy chýbajú. Stručne povedané, zdá sa, že nedostatok horčíka môže u niektorých ľudí spôsobovať nervové dysfunkcie a podporovať duševné poruchy. V jednom z prehľadov sa dospelo k záveru, že doplnky horčíka môžu byť prospešné pre časť ľudí s úzkostnými poruchami, ale kvalita dôkazov je nízka. Pred prijatím akýchkoľvek záverov sú potrebné kvalitnejšie štúdie.

3. Osteoporóza

Osteoporóza je ochorenie charakterizované slabými kosťami a zvýšeným rizikom zlomenín kostí. Na riziko vzniku osteoporózy vplýva množstvo faktorov vrátane:

 • starnutia
 • nedostatku pohybu
 • nedostatočného príjmu vitamínov D a K v strave

Je zaujímavé, že rizikovým faktorom osteoporózy je aj nedostatok horčíka. Nedostatok môže priamo oslabiť kosti, ale znižuje aj hladinu vápnika v krvi, ktorý je hlavným stavebným prvkom kostí. Štúdie na potkanoch potvrdzujú, že nedostatok horčíka v potrave vedie k zníženiu kostnej hmoty. Hoci sa takéto štúdie u ľudí neuskutočnili, výskum spája nedostatočný príjem horčíka s nižšou minerálnou hustotou kostí.

8 príznakov nedostatku horčíka

4. Únava a svalová slabosť

Únava, stav charakterizovaný fyzickým alebo psychickým vyčerpaním alebo slabosťou, je ďalším príznakom nedostatku horčíka. Maj na pamäti, že každý človek je z času na čas unavený. Zvyčajne to jednoducho znamená, že si potrebuješ oddýchnuť. Silná alebo pretrvávajúca únava však môže byť znakom zdravotného problému.

Keďže únava je nešpecifický príznak, jej príčinu nie je možné identifikovať, pokiaľ nie je sprevádzaná inými príznakmi. Ďalším špecifickejším príznakom nedostatku horčíka je svalová slabosť. Vedci sa domnievajú, že slabosť je spôsobená stratou draslíka vo svalových bunkách, čo je stav spojený s nedostatkom horčíka. Nedostatok horčíka je preto jednou z možných príčin únavy alebo slabosti.

5. Vysoký krvný tlak

Štúdie na zvieratách ukazujú, že nedostatok horčíka môže zvyšovať krvný tlak a podporovať vysoký krvný tlak, ktorý je silným rizikovým faktorom srdcových ochorení. Hoci priame dôkazy u ľudí chýbajú, niekoľko pozorovacích štúdií naznačuje, že nízka hladina horčíka alebo jeho nedostatočný príjem v strave môže zvyšovať krvný tlak. Najsilnejšie dôkazy o prospešnosti horčíka pochádzajú z kontrolovaných štúdií.

Niekoľko výskumov dospelo k záveru, že doplnky horčíka môžu znížiť krvný tlak, najmä u dospelých ľudí s vysokým krvným tlakom. Zjednodušene povedané, nedostatok horčíka môže zvýšiť krvný tlak, čo zase zvyšuje riziko srdcových ochorení.

6. Astma

Nedostatok horčíka sa niekedy vyskytuje u ľudí s ťažkou astmou. Okrem toho hladina horčíka býva u jedincov s astmou nižšia ako u ľudí, ktorí týmto ochorením netrpia. Vedci sa domnievajú, že nedostatok horčíka môže spôsobiť hromadenie vápnika vo svaloch vystieľajúcich dýchacie cesty v pľúcach. To spôsobuje zúženie dýchacích ciest, čo sťažuje dýchanie.

Dôkazy o účinnosti doplnkov stravy s horčíkom u osôb s astmou sú však rozporuplné. Vedci sa domnievajú, že ťažká astma môže u niektorých ľudí súvisieť s nedostatkom horčíka, ale na preskúmanie jeho úlohy sú potrebné ďalšie štúdie.

8 príznakov nedostatku horčíka

7. Nepravidelný srdcový tep

Medzi najzávažnejšie možné následky nedostatku horčíka patrí srdcová arytmia. Tá môže byť bezpríznaková alebo s príznakmi od miernych až po veľmi závažné. U niektorých ľudí môže spôsobiť búšenie srdca.

Medzi ďalšie možné príznaky arytmie patria:

 • závraty
 • dýchavičnosť
 • bolesť na hrudníku
 • mdloby
 • závraty
 • únava

V najzávažnejších prípadoch môže arytmia zvýšiť riziko mozgovej príhody alebo srdcového zlyhania. Vedci sa domnievajú, že na vine môže byť nerovnováha hladín draslíka vo vnútri a mimo buniek srdcového svalu - stav spojený s nedostatkom horčíka. Ukázalo sa, že niektorí ľudia s kongestívnym srdcovým zlyhaním a arytmiou majú nižšiu hladinu horčíka ako ľudia, ktorí nemajú srdcové zlyhanie. V malej štúdii na 68 ľuďoch so srdcovým zlyhaním injekcie horčíka významne zlepšili srdcovú činnosť účastníkov.

Suplementovanie horčíka môže tiež pomôcť zmierniť príznaky u niektorých ľudí s arytmiou.

8. Zlý spánok

Horčík ti nielen pomôže zaspať, ale pomáha ti aj dosiahnuť hlboký a pokojný spánok. Mnohé štúdie odporúčajú denný príjem 310-360 mg horčíka pre dospelé ženy a 400-420 mg pre dospelých mužov. Horčík môžeš získať pitím mineralizovanej vody a konzumáciou potravín, ako sú zelená zelenina, orechy, obilniny, mäso, ryby a ovocie.

Keďže je jasné, že nedostatok horčíka môže zhoršovať spánok, dobrým prvým krokom je uistiť sa, že ho prijímaš dostatočné množstvo z plnohodnotných potravín.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

7 tipov na strečing proti bolesti chrbta

7 tipov na strečing proti bolesti chrbta

Bolesť spodnej časti chrbta je pomerne častým zdravotným problémom, pretože ju môže spôsobiť mnoho faktorov. V niektorých prípadoch môže byť príznakom základného ochorenia, napríklad obličkových kameňov alebo akútnej pankreatitídy. Inokedy je to jednoducho vedľajší účinok sedavého spôsobu života alebo opakovaných pohybov.

Vitamín K2: Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Vitamín K2: Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Ak si ako väčšina ľudí, pravdepodobne denne užívaš multivitamíny. Ale počul si niekedy o vitamíne K2? Tento menej známy vitamín je nevyhnutný pre ľudské zdravie a môže poskytnúť širokú škálu benefitov pre tvoje telo a celkové zdravie. V tomto článku sa budeme venovať všetkému, čo potrebuješ o ňom vedieť. Budeme sa zaoberať jeho formami, prírodnými zdrojmi, priaznivými účinkami na organizmus a kontraindikáciami. Rozoberieme aj to, či ho možno užívať preventívne, a odpovieme na všetky ďalšie otázky, ktoré ťa o tomto úžasnom vitamíne môžu zaujímať!

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO