loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
7 dôvodov, prečo by ste si mali rozmyslieť užívanie steroidov

7 dôvodov, prečo by ste si mali rozmyslieť užívanie steroidov

Iné

07.01.2020

Prečítané: 9954x

Anabolické steroidy patria ku kulturistike ako lopta k futbalu. Vždy to tak bolo, je a bude a tento druh dopingu asi tak skoro z našej spoločnosti a športových kruhov nezmizne. Ale nerobme si ilúzie, že len v kulturistike sa dopuje. Zakázané látky sú v každom jednom športe, či sa jedná o futbal, beh, či bojové športy. Akurát tam to nebije do očí tak ako pri kulturistike, lebo to nie je vidno na prvý pohľad.

Za posledné roky sa veľmi sprísnili zákony a aj keď je obstaranie anabolických steroidov stále relatívne jednoduché, je ich predaj oveľa viac kontrolovaný a trestne postihovaný. Steroidy určite nepatria do rúk mladým chlapcom či dievčatám a nemali by ich brať ani starší, dospelí ľudia. Tieto látky majú vedľajšie účinky, ktoré sa prejavia hneď, ale aj dlhodobé účinky, ktoré sa postupne zbierajú a ukážu sa až o niekoľko rokov neskôr. Je len na tebe, či ti stojí za to mať cez leto lepšiu formu na kúpalisku či na fotke na Instagrame výmenou za to, že v budúcnosti budeš mať zdravotné problémy. Poďme sa pozrieť na to, aké sú najčastejšie vedľajšie účinky.

7 dôvodov, prečo by ste si mali rozmyslieť užívanie steroidov

Akné

Jeden z najrýchlejšie viditeľných vedľajších účinkov. Niektorí ľudia s akné nemajú problém ani bez steroidov a ani s nimi, ale nie je ich veľa. Naopak, tí, ktorí majú predispozíciu na akné a ešte to podporia steroidmi mávajú silné akné na tvári, chrbte, krku, rukách či na hrudníku. Už len tento fakt by mňa osobne odradil od užívania steroidov. Kto mal niekedy v puberte silné akné, tak vie, aké to môže spôsobovať problémy so sebavedomím. A načo mať väčšie svaly, ak sa potom budeš hanbiť niekde vyzliecť, lebo chrbát budeš mať posiaty vyrážkami?

Nespavosť

Toto je tiež veľmi častý vedľajší účinok užívania niektorých anabolických steroidov. Nie je to neznesiteľné, ale spolu s ostatnými vedľajšími účinkami to vytvára súbor vecí, ktoré ti vážne znepríjemňujú bežný život a tvoje fungovanie počas týždňa v škole či v práci.

Libido

Väčšina ľudí, ktorí niekedy užívali steroidy ti potvrdia, že počas kúry mali libido oveľa väčšie ako bežne. Je to logické, lebo súčasťou týchto kúr je aj testosterón, ktorý dávaš do tela v násobne väčších dávkach, aké si telo bežne vytvára. Preto je tvoje libido v tomto období vysoké. Avšak, po vysadení týchto látok dochádza k strate libida. Dá sa to obmedziť, ale mnohí dopingoví hriešnici ti potvrdia, že mali v niektorých fázach stratu libida. A ak nie si znalý problematiky anabolických steroidov a zle si navolíš látky, môže byť strata libida silná a dlhodobá.

Nadmerné ochlpenie či vypadávanie vlasov

Všimol si si niekedy, že mnohí kulturisti sú holohlaví? A nie len oni, ale aj ľudia, ktorí nesúťažia a berú anabolické steroidy len rekreačne veľmi často strácajú vlasy. Vypadávajú všade a tým pádom celkovo rednú, alebo sa začnú zväčšovať kúty, ktoré idú ďalej a ďalej a nakoniec im neostáva nič iné, len si vyholiť hlavu úplne. V tomto hrá veľkú rolu genetika a predispozícia na vypadávanie vlasov.

Naopak, na zvyšku tela dochádza k rastu nového ochlpenia. Chlpy ti môžu rásť aj tam, kde si ich nečakal a hlavne nechcel napr. ramená či chrbát.

7 dôvodov, prečo by ste si mali rozmyslieť užívanie steroidov

Krvné testy

Ak sa niekto rozhodne užívať steroidy a chce aspoň minimalizovať negatívne účinky, resp. chce vedieť, čo sa s jeho telom deje, mal by pravidelne chodiť na odbery krvi kvôli rozboru. Lebo to, že navonok vyzerá byť všetko v poriadku ešte neznamená, že všetko je v poriadku aj vnútri v tele, kam nevidíš. A tu sú problémy dva. Na jednej strane krátkodobé vedľajšie účinky, ktoré po vysadení pominú, ale aj dlhodobé, ktoré si so sebou nosíš ďalej. Stále viac a viac kulturistov, ktorí roky zneužívali tieto látky začínajú hovoriť o tom, čo to s ich telom spravilo a ukazujú, v akom stave majú telo po skončení kulturistickej kariéry. Už len to, že si užívaním steroidov môžeš úplne odstaviť produkciu vlastného testosterónu by malo byť obrovskou výstrahou pre všetkých.

Pečeň, obličky, cievy, srdce či krvný tlak

Jedna vec je to, že môžeš mať zo steroidov akné, vypadané vlasy či chlpatý chrbát. Ale druhá je to, že ubližuješ svojmu telu. Pri užívaní anabolík je bežné zvýšenie krvného tlaku, cholesterolu v krvi či kôrnatenie ciev. Čo taktiež nevidíš je stav tvojej pečene a obličiek. Tieto orgány patria medzi najviac zaťažené orgány pri užívaní steroidov. Nie jeden profesionálny kulturista chodí po ukončení profesionálnej kariéry na dialýzu alebo čaká na transplantáciu obličiek. Okrem toho, ak človek siahne po tabletovej forme niektorej zakázanej látky s tým, že si nechce pichať injekcie, dáva pečeni ešte viac zabrať. Pohodlnosť, resp. strach z ihiel vymieňa za to najdrahšie čo máme - za svoje zdravie.

7 dôvodov, prečo by ste si mali rozmyslieť užívanie steroidov

A čo ženy?

V minulosti neboli zakázané látky tak rozšírené u žien ako dnes. Vždy ich brali dievčatá či ženy, ktoré súťažili v ženských kategóriách. Avšak v dnešnej dobe sociálnych sietí sa doping dostal aj k bežným ženám, ktoré chcú schudnúť, spevniť či trocha nabrať svalovú hmotu. Vymieňajú svoje zdravie za počet followerov a lajky bez toho, aby si uvedomili zdravotné dopady na ich telo. U žien je zneužívanie niektorých látok oveľa horšie ako u mužov, lebo vedľajšie účinky sú často nevratné. Príkladom môže byť rast ochlpenia, zhrubnutie hlasu či rast klitorisu.

Čo teda robiť?

Odpoveď je jednoduchá. Jedz zdravo, dodržuj nastavený jedálniček, tvrdo cvič a vytrvaj. Nič iné nefunguje a ak toto dodržíš, budeš so svojou postavou spokojný. To, čo sa bežne hovorí, že „bez steroidov môžeš tiež vyzerať ako Schwarzenegger, len ti to bude dlhšie trvať“ je absolútny nezmysel. Bez steroidov nikdy nebudeš vyzerať ako on. Ale stále budeš vyzerať lepšie ako 99 % ostatných ľudí, budeš sa cítiť dobre a vďaka cvičeniu a zdravému životnému štýlu si na najlepšej ceste k dlhovekosti.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Vysokoúčinnú a bezpečnú náhradu steroidov
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO