loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Viete, aké má EPO vedľajšie účinky? Toto vám hrozí

Viete, aké má EPO vedľajšie účinky? Toto vám hrozí

Iné

12.02.2019

Prečítané: 8664x

Aj keď EPO nepatrí medzi bežne rozšírené dopingové látky, občas sa v médiách hovorí o jeho zneužívaní najmä u cyklistov či maratóncov. Poďme sa pozrieť na to, čo to vlastne je, aké má vlastnosti a vedľajšie účinky.

Základné informácie

EPO je skratka pre erytropoetín, čo je hormón produkovaný obličkami. Ak bunky v obličkách zaznamenajú, že krv je slabo okysličená, vypustia EPO do krvi. To stimuluje kostnú dreň, aby produkovala viac červených krviniek. Tým, že sa zvýši množstvo červených krviniek v krvi sa zvýši aj kyslíková kapacita krvi, teda množstvo kyslíka, ktoré dokáže prepraviť. V obličkách sa produkuje iba u dospelých ľudí, plodu a deťom sa tvorí v pečeni. V dospelosti sa v pečeni vytvára len 10 % celkového množstva EPO v tele. EPO reguluje tvorbu červených krviniek tak, aby pokrylo požiadavky tkanív na kyslík.

Okrem toho, že podporuje tvorbu červených krviniek stimuluje aj syntézu hemoglobínu (červené krvné farbivo, ktoré zabezpečuje prenos kyslíka z pľúc do tkanív).

Nadbytok a nedostatok EPO v tele

Pri nadbytku EPO v krvi dochádza k polycytémii (nadbytok červených krviniek). Pri jeho nedostatku môže byť obsah červených krviniek v krvi nedostatočný. Toto ochorenie sa nazýva anémia. Nadbytok EPO v krvi môže byť indikátorom nádorového ochorenia obličiek.

Využitie v medicíne

Dokážeme ho umelo syntetizovať a v medicíne sa využíva na liečbu anémie (chudokrvnosti). EPO sa využíva na liečbu anémie, ktorá môže byť spôsobená napr. slabou funkciou obličiek, liekmi na liečenie AIDS, chemoterapiami alebo ochoreniami kostnej drene. Často sa využíva pri hemodialýze.

Krvný doping

Ako isto vieš, EPO sa nevyužíva len na medicínske účely, ale je zneužívané aj ako doping. Zneužívajú ho najmä kondiční športovci ako napr. bežci, cyklisti, boxeri či futbalisti.

EPO zneužíivajú najmä kondiční športovci.

EPO patrí medzi tzv. „krvný doping“. Cieľom krvného dopingu je zvýšenie množstva červených krviniek, aby sa ku svalom dostalo čo najviac kyslíka. To spôsobí, že svaly podajú lepší a dlhší výkon.

Vedľajšie účinky

Prvými príznakmi toho, že niečo nie je v poriadku je pocit ako pri chrípke, teda oslabenie tela, závrate, horúčka či bolesť svalov. Môže sa vyskytnúť tiež hnačka alebo zvracanie a sčervenanie a opuchy v mieste vpichu. Pri zhoršení vedľajších účinkov ako je napr. extrémne potenie či sťažené dýchanie je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Medzi vážne vedľajšie účinky patrí napr. vysoký krvný tlak kvôli skokovému zvýšeniu červených krviniek. Vysoký obsah hemoglobínu tiež zvyšuje riziko zlyhania srdca či dokonca až smrti. Tiež je pri jeho užívaní zvýšená možnosť recidívy nádorového ochorenia či vzniku Crohnovej choroby (zápal v stene tráviacej sústavy). Menej bežným vedľajším účinkom je tiež vznik pľúcnej embólie, kedy dochádza k upchatiu pľúcnej tepny.

Užívanie tejto látky na zvýšenie športového výkonu je veľmi nebezpečné a až život ohrozujúce. Zákaz užívania tejto látky na športových súťažiach platí od deväťdesiatych rokov, ale ozajstné testovanie začalo až v roku 2000 na letných Olympijských hrách. Jeho výhodou (pre dopingových hriešnikov) je krátky polčas rozpadu (približne 8,5 hodiny) a fakt, že po 3-4 dňoch sa nedá z moču určiť jeho užitie. Obsah EPO v tele sa určuje krvnými testami.

EPO je pre športovcov zakázanou látkou.

Zhrnutie

Ako vidíš, EPO nie je žiadna hračka. Aj mnohí profesionálni športovci, ktorí boli pod dohľadom lekárov a odborníkov pocítili silné vedľajšie účinky tejto látky. Niektorí pravdepodobne kvôli nej aj zomreli vo veľmi mladom veku (tieto dohady sa ťažko overujú a často je problém so zistením príčiny takéhoto úmrtia). Zneužívanie tejto látky na zlepšenie športového výkonu je nezodpovedné a nemá zmysel ničiť svoje zdravie a ohrozovať svoj život len kvôli lepšiemu umiestneniu na nejakej lokálnej súťaži.

Cieľom športovania a dodržiavania zdravého životného štýlu je najmä zlepšenie kvality a dĺžky života, čo je v rozpore s užívaním takýchto látok. Ak nad dopingom uvažuješ, zamysli sa nad tým, či to naozaj chceš a či ti to riziko stojí za to. Väčšina ľudí, ktorí užívajú doping sú rekreační cvičenci, ktorí sa daným športom neživia a ani nemajú genetické predispozície na to, aby sa stali svetovo uznávanými športovcami. Užívanie dopingových látok v takýchto prípadoch vôbec nemá zmysel. Pre chvíľu pocitu, že si neprekonateľný, najsilnejší či najviac vysekaný to naozaj nestojí. Tieto pozitívne účinky rýchlo odídu, ale vedľajšie účinky, ktoré ti tieto látky spôsobili môžu byť trvalé.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako ovplyvní fajčenie marihuany tvoj športový výkon?

Ako ovplyvní fajčenie marihuany tvoj športový výkon?

Marihuana, slangovo prezývaná najmä ako „tráva“ je veľmi rozšírená droga s psychoaktívnymi vlastnosťami. Dá sa povedať, že stále viac a viac krajín ju akceptuje a zmierňujú tresty za jej prechovávanie a užívanie, či dokonca povoľujú držanie tejto drogy a jej pestovanie pre vlastné účely.

Liek na respiračné ochorenia u zvierat. Minulosť a využitie Clenbuterolu

Liek na respiračné ochorenia u zvierat. Minulosť a využitie Clenbuterolu

Clenbuterol je látka používaná vo fitness komunite na podporu spaľovania tuku. Napriek tomu, že má vedľajšie účinky a je nelegálna je aj veľmi obľúbená a rozšírená. Aj u nás na webe sú články venujúce sa účinkom tejto látky a tiež vedľajším účinkom, ktoré sa pri užívaní prejavujú. Ako už možno vieš, látky, ktoré sú zneužívané na podporu rastu svalov či spaľovanie tukov sú liečivá, ktoré boli vytvorené za úplne iným účelom. Odkiaľ sa teda zobral clenbuterol a na čo sa využíva?

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO