loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

6 najväčších mýtov o chudnutí

Iné

11.05.2022

Prečítané: 586x

O chudnutí existuje veľmi veľa článkov. Aj my sme už mnohými prispeli na tento blog a dúfame, že sme mnohým pomohli v tom, aby nerobili chyby pri formovaní svojej postavy. Chyby vznikajú hlavne kvôli mýtom, ktoré sa medzi ľudí dostali od ľudí z okolia. Ak niekto v okolí hovorí, že z jedenia po šiestej sa priberá, môžeš si pomyslieť, že to môže, ale aj nemusí byť pravda. Avšak, ak to hovorí v okolí viacero takýchto ľudí a stretávaš sa s tým roky, možno aj ty si myslíš, že to tak naozaj je. Veď by sa všetci nemýlili…alebo áno? Ďalším zdrojom mýtov, ktoré sa dostali k ľuďom sú časopisy s nekvalitnými autormi, ktorí tieto mýty ešte viac rozširujú medzi masy. V dnešom článku si povieme o šiestich najčastejších mýtoch pri chudnutí.

Po šiestej už nejedz, lebo priberieš!

Neviem, ako mohol niekto vôbec takéto niečo vymyslieť. Podľa tohto mýtu by malo tvoje telo fungovať tak, že do šiestej môžeš jesť, telo spotrebuje prijatú energiu a nepriberieš a po šiestej sa zrazu prepne do zázračného režimu, kedy každá prijatá kalória končí ako tuková bunka na tvojom páse. Pravda je taká, že nič také neexistuje a telo nemá zabudované hodinky a nepriberá a nechudne v závislosti od toho, aký je práve čas.

Zástancovia tejto metódy môžu hovoriť, že keď prestali po šiestej jesť schudli. Áno, je to možné. Avšak, nie je to preto, že prestali jesť po šiestej, ale preto, že pôstom po tejto hodine znížili celkové množstvo prijatých kalórií za daný deň. Rovnaký výsledok by dosiahli ak by si povedali, že “nebudem jesť doobeda, lebo telo vtedy naberá tuk”.

6 najväčších mýtov o chudnutí

Sacharidy sú zlé, musíš ich úplne vyradiť z jedálnička

Tento mýtus vôbec neplatí. Sacharidy sú pre tvoje telo vhodné a nie je dôvod sa im vyhýbať. Problémom pri chudnutí nie je konkrétny makronutrient ako sacharidy alebo tuky, ale prijaté množstvo kalórií. Sacharidy obsahujú 4 kalórie na gram. Tuky až 9 kalórií na gram. Takže, ak si dáš sladkú tyčinku, ktorá je tvorená cukrom a tukom, dostaneš do tela ľahko aj stovky kalórií - a pritom ťa vôbec nezasýti.

Sacharidy majú svoje miesto aj v diéte a neplatí ani to, že by si sa v diéte mal vyhýbať ovociu. Niektoré druhy ovocia sú bohaté na vlákninu, ktorú potrebuješ na správne trávenie. Ak si nastavuješ jedálniček do diéty, neboj sa sacharidov. Bez problémov si môžeš nastaviť svoje denný príjem kalórií tak, že aj 40 % kalórií prijmeš zo sacharidov.

6 najväčších mýtov o chudnutí

Ak chceš schudnúť, musíš do toho dať všetko

Mnoho ľudí si myslí, že chudnutie začne vtedy, ak budú cvičiť každý deň a budú pri tom trpieť. Pritom to vôbec nie je pravda. Chudnutie by ani nemalo prebiehať takto drasticky. Ideálne chudnutie je také, ktoré je pre teba dlhodobo udržateľné a postupné. Nemusíš chudnúť na 100 % v zmysle, že budeš denne trénovať dvojfázovo a celý svoj denný program podriadiš cvičeniu, jedeniu a príprave jedál. Takýto postup nedokážeš dlhodobo dodržiavať a po čase rezignuješ a skončíš s diétou.

Chudni postupne. Na začiatok si začni trackovať jedálniček, uber z kalórií, pridaj pohyb (napr. 3 tréningy do týždňa) a uvidíš, že to pôjde. Nemusíš behať, ak nemáš rád beh. Pridaj kardio napr. vo forme bicykla, plávania či korčuľovania. Rob také kardio, ktoré ťa bude baviť. Ak ťa nebaví, nerob ho vôbec a pridaj si namiesto toho o jeden silový tréning do týždňa naviac. Snaž sa v celom tomto procese robiť veci tak, aby ťa extrémne neobmedzovali a aby si zároveň dodržal všetky základné princípy chudnutia.

Fit a zdravé jedlo je drahé a nemôžem si ho dovoliť

Tento výrok sa dá z jednej časti považovať za mýtus a z druhej nie. Áno, zdravé a kvalitné potraviny nie sú lacné a určite existujú nezdravé potraviny, ktoré ťa zasýtia a stoja menej peňazí. Na druhej strane, veľa potravín, ktoré sú veľmi zdravé a vhodné do diéty nestoja vôbec veľa peňazí. Sacharidy nie sú drahé. Zemiaky, ryža, ovsené vločky či cestoviny nestoja veľa peňazí. Finančne náročnejšie sú práve bielkoviny a tuky. Avšak, aj tie sa dajú kúpiť za rozumné čiastky. Nemusíš mať v jedálničku veľa hoväzdieho mäsa. Kvalitné bielkoviny získaš aj z kuracieho či morčacieho mäsa. Nezabudni ani na pečienky (ak ti chutia). Sú veľmi výživné a sú lacnejšie ako svalovina. Najlacnejšie bielkoviny získaš z vajec a tvarohu. Jedno balenie tvarohu obsahuje väčšinou 30 gramov bielkovín a vieš ho dochutiť ovocím, kakaom či proteínom a nemusíš sa trápiť so zložitou prípravou.

6 najväčších mýtov o chudnutí

Nemusíš si kupovať drahé proteínové pudingy. Stačí, že si kúpiš odtučnený tvaroh, pridáš doňho kakao a sladidlo a dostaneš sa na tretinu ceny pudingu. Okrem toho, nutrične bude ten tvaroh oveľa lepší ako proteínový puding.

Základom je rozumné nakupovanie, plánovanie jedálnička a najmä príprava jedla doma.

Potraviny, na ktorých je nápis “bez pridaného cukru” sú vhodné do diéty

Naozaj to platí? Určite nie a na tieto potraviny by si sa mal pozerať tak isto, ako na všetky ostatné. Čítaj etikety a pozeraj sa na nutričné hodnoty. Malo by ťa zaujímať najmä to, koľko má daná potravina kalórií, bielkovín, sacharidov a tukov. To, že nemá pridaný cukor ešte neznamená, že je nízkokalorická. Existuje veľa sladkých tyčiniek a čokolád, ktoré sa na obale pýšia nápisom, že nemajú pridaný cukor. To je fajn a namiesto cukru je v nich často umelé sladidlo. Vďaka tomu je množstvo kalórií menšie. Avšak, nie je nulové a ani nízke.

Takáto potravina má znížený obsah kalórií, ale štandardne len o 10-20 % oproti klasickej verzii. Napríklad, klasická mliečna čokoláda má asi 530 kalórií na 100 gramov. Čokoláda bez pridaného cukru má asi 480 kalórií. Je fajn, že je množstvo kalórií nižšie ako v klasickej čokoláde, ale stále sa jedná o vysokokalorickú potravinu, ktorej príjem musíš mať pod dohľadom a musíš s tým počítať, aby sa vošla do tvojho denného kalorického príjmu.

6 najväčších mýtov o chudnutí

Raw koláče sú fit

Raw koláče môžu byť zdravé. Väčšinou aj sú a chutia veľmi dobre. Pozor musíš dať len na to, že väčšina z nich obsahuje vysoké množstvo kalórií. To znamená, že sú pre tvoje telo prospešné, lebo obsahujú veľa kvalitných mikro a makronutrientov, ale v diéte (ale aj mimo nej) musíš obmedzovať ich prijímané množstvo.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Chudnutie chôdzou nie je mýtus. Ako na to?

Chudnutie chôdzou nie je mýtus. Ako na to?

Pravidelná chôdza má mnoho potenciálnych zdravotných výhod vrátane zníženia hmotnosti. Je to tiež jedna z najjednoduchších a najlacnejších foriem cvičenia, ktoré môže človek vykonávať. Mnohí ľudia môžu pravidelne chodiť a využívať výhody aktívnejšej chôdze. V tomto článku si rozoberieme všetky dôležité informácie, ktoré by si mal o tejto téme vedieť.

Ktoré fitness aplikácie by nemali chýbať v tvojom mobile?

Ktoré fitness aplikácie by nemali chýbať v tvojom mobile?

Cvičenie a celková starostlivosť o zdravie sa neustále vyvíja a napreduje. Základné princípy sa roky nemenia, ale spôsob, ako cvičiť, ako si trackovať svoje tréningy a stravu spravili za posledné roky veľký pokrok. Pred 15 rokmi si si mohol zapisovať svoje tréningy do zošita alebo maximálne do jednoduchej tabuľky na počítači. Dnes už existuje nespočetné množstvo mobilných aplikácií, ktoré ti dokážu výrazne zlepšiť trackovanie cvičenia a stravovania. Dokonca, v spojení so smart hodinkami dokážeš zaznamenávať veľmi veľa údajov o tréningu a svojom tele a jeho správaní počas cvičenia. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi dostupné len pre profesionálnych športovcov je dnes prístupné takmer každému. V tomto článku si spravíme prehľad o najrozšírenejších a najlepších aplikáciách, ktoré sa môžu hodiť každému fitness nadšencovi.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO