loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

5 výhod, ktoré vášmu organizmu prinesie užívanie MSM

Doplnky výživy

01.09.2020

Prečítané: 1847x

MSM je organická zlúčenina síry, ktorá je známa najmä ako látka na podporu zdravia kĺbov. Najznámejšia je práve ako samostatný suplement alebo ako zložka komplexných kĺbových výživ. Avšak, jej účinky sú oveľa komplexnejšie a tento doplnok výživy by sme nemali prehliadať.

Čo je to MSM?

Za skratkou MSM sa ukrýva látka s celým názvom metylsulfonylmetán. Ako už z názvu vidíš, obsahuje síru (sulfonyl). Väčšina ľudí ani nevie, že naše telo obsahuje síru a je pre naše telo veľmi dôležitá. Dokonca až 0,25 % nášho tela tvorí čistá síra, čo vôbec nie je málo. Ak máš 60 kíl, máš v tele 150 gramov síry a 100 kilový muž má až štvrť kilogramu síry vo svojom tele.

5 výhod, ktoré vášmu organizmu prinesie užívanie MSM

5 najväčších výhod užívania MSM

Zníženie bolesti kĺbov

MSM je predávané ako samostatná látka, ale aj súčasť komplexných kĺbových výživ. Už niekoľko desaťročí sa využíva na podporu šliach a kĺbov, najmä na spomalenie negatívnych účinkov osteoartritídy. Má silné protizápalové a antioxidačné účinky, zlepšuje flexibilitu kĺbov a tlmí ich bolesť. Užívanie MSM má zmysel aj preventívne a aj vtedy, ak už tieto problémy nastanú. Avšak, je oveľa rozumnejšie zaradiť MSM do suplementácie preventívne, aby tieto problémy s kĺbmi vôbec nenastali, alebo aby sme ich týmto dokázali čo najviac oddialiť.

Regenerácia pokožky

MSM preukázateľne napomáha aj kvalite pokožky, vlasov a nechtov. Zvyšuje elasticitu pokožky, znižuje množstvo vrások a dokonca pomáha aj pri regenerácii spálenej pokožky. Tým, že napomáha tvorbe keratínu a kolagénu priamo ovplyvňuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Vďaka tomu ti spevní vlasy a nechty, ktoré sa budú menej lámať.

5 výhod, ktoré vášmu organizmu prinesie užívanie MSM

Regenerácia svalov

Táto vlastnosť je zatiaľ menej zdokumentovaná, ale boli pozorované účinky MSM na regeneráciu svalov, resp. na zníženie svalovice po tréningu vďaka protizápalovým vlastnostiam. Vyskúšaj na sebe, či tieto vlastnosti pociťuješ aj ty.

Antioxidačná schopnosť

O antioxidante glutatióne sme si povedali viac aj v predošlých článkoch a preto už isto vieš, že tento antioxidant pomáha v boji s voľnými radikálmi, ktoré v tele neustále vznikajú. Glutatión patrí medzi najsilnejšie antioxidanty v našom tele a užívanie MSM zvyšuje jeho produkciu.

Detoxikácia tela

MSM na rozdiel od väčšiny nefungujúcich detoxikačných prípravkov, ktorých reálna detoxikačná schopnosť je rovná nule naozaj funguje a pomáha telu zbaviť sa nepotrebných látok. MSM zlepšuje priepustnosť buniek, takže sa z nich odpadové látky ľahšie dokážu vylúčiť.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je 3 000 mg, ale netreba sa báť ani vyšších dávok. Bez problémov môžeš navýšiť dennú dávku na 6 000 mg. Najmä vtedy, ak máš vyššiu hmotnosť alebo potrebuješ silnejšie účinky. Dávka 3 000 mg denne postačuje väčšine ľudí aj na podporu kĺbov, ale aj na zlepšenie kvality pokožky, imunity a regenerácie svalov.

5 výhod, ktoré vášmu organizmu prinesie užívanie MSM

Ak je to možné, rozdeľ dennú dávku na viacero menších dávok (teda 2-3x denne). Každú dávku zapi vodou. MSM je veľmi dobre rozpustné vo vode a maximalizuješ tým jeho vstrebávanie. Ak prijímaš denne aj vitamín C, prijmi ho spolu s MSM. Tieto látky majú synergický efekt, vďaka ktorému z nich tvoje telo dokáže viac profitovať.

Sú dve možnosti, ako do tela dostaneš dostatok MSM. Buď pomocou suplementov alebo z potravín. Oba tieto zdroje sú rovnako dobré a štúdie nezaznamenali rozdiel v kvalite či absorpcii. Nedostatok MSM majú ľudia s nízkym príjmom zeleniny a bielkovín. Už z toho vyplýva, že MSM sa nachádza najmä v bielkovinových zdrojoch, ako napr. mlieko, mäso (kuracie, hovädzie, bravčové alebo morčacie) alebo vo vajciach. Zo zeleniny je vhodná napr. brokolica, špenát, kel, cibuľa, cesnak, ale aj orechy, káva a čaj. Najvyšší obsah MSM má čerstvá tepelne neupravená zelenina. Čím viac sa tepelne upravuje, tým menej MSM bude obsahovať. Menšiu časť príjmu vieš dostať do tela aj pitím vody z vodovodu.

MSM by si mal prijímať aspoň 6 mesiacov v roku. Nie je problém ani dlhodobé užívanie. Práve naopak, čím pravidelnejšie ho budeš užívať, tým lepšie.

Užívanie MSM je úplne bezpečné aj pri dávkach viac ako 30 gramov denne. Nie, nie je to preklep, naozaj, aj 30 000 mg denne je pre telo v poriadku a nemali by sa prejaviť nejaké vedľajšie účinky. Užívať ho môže naozaj každý. Iba dojčiace matky a tehotné ženy by pre istotu mali prekonzultovať výšku dávky so svojim lekárom.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Kvalitné MSM produkty
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo spôsobuje svalové kŕče a ako proti nim bojovať

Čo spôsobuje svalové kŕče a ako proti nim bojovať

Každý z nás už niekedy zažil kŕč v nohe. Je to veľmi nepríjemné a bolestivé. Aj keď kŕče nie sú významne škodlivé a telu priamo neubližujú, časté kŕče môžu negatívne ovplyvňovať kvalitu života a aj obmedzovať niektoré druhy športov či cvikov. A to už je stav, ktorý nikto z nás nechce zažiť. V tomto článku si vysvetlíme základné informácie o tom, čo sú to kŕče, ako a kedy najčastejšie vznikajú a čo môžeš spraviť pre to, aby si ich vôbec nemal.

Systematicky a zdravo. Ako jednoducho pribrať na svaloch?

Systematicky a zdravo. Ako jednoducho pribrať na svaloch?

Naberanie svalov je cieľom väčšiny z nás. Každý chce vyzerať dobre, mať pekné telo, málo tuku a dostatočnú silu. Okrem toho, že svaly dobre vyzerajú, sú aj veľmi prospešné pre naše telo (napr. spevňovanie chrbtice) a tiež sila s nimi spojená je prakticky využiteľná aj v bežnom živote. Väčšina ľudí teoreticky vie, čo by mali robiť, aby svaly konzistentne naberali a pritom v praxi zlyhávajú. Poďme si v tomto článku zhrnúť základné princípy, ktoré by si mal dodržiavať, ak chceš konzistentne naberať kilá novej svaloviny.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO