loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
5 tipov, ako naštartovať spaľovanie tukov

5 tipov, ako naštartovať spaľovanie tukov

Zdravie a krása

15.04.2021

Prečítané: 507x

Leto sa nezadržateľne blíži a posledné mesiace, kedy bola zima a mali sme obmedzený pohyb väčšine z nás nepomohli k tomu, aby sme boli v životnej forme. Ak sa na teba počas týchto mesiacov nalepilo kilo či dve naviac, máš ideálny čas na to začať s chudnutím. Ak teraz začneš aj s malými zmenami v životospráve, do leta stihneš ešte spraviť veľkú premenu. V tomto článku si povieme o základných tipoch ako na to.

Silový tréning je pre teba perfektná voľba

Nie každý, kto chce schudnúť je pravidelným návštevníkom fitka a cvičí s činkami. A ani to nie je podmienkou, schudnúť sa dá aj bez činiek a strojov. Na druhej strane, spojenie kardia a silového tréningu je najlepšou možnosťou pri spaľovaní tukov.

5 tipov, ako naštartovať spaľovanie tukov

Je preukázané, že v spojení s aeróbnym tréningom dochádza k najlepšiemu spaľovaniu tuku. Preto, ak chceš chudnúť, jednoznačne by som ti odporučil okrem kardia aj silový tréning. Nielen, že spáliš viac kalórií a tým pádom aj viac schudneš, ale posilníš telo, naberieš svaly a tým vytvaruješ postavu do požadovaných kriviek.

Výhodou silového tréningu je tiež to, že pomáha v spaľovaní viscerálneho tuku. To je tuk, ktorý sa nachádza vnútri tela a môže obaľovať vnútorné orgány. Takže nielen, že budeš lepšie vyzerať, ale spravíš aj niečo pre svoje zdravie.

Zameraj sa na dostatočný príjem bielkovín

Bielkoviny sú jednoducho super. Majú obrovské množstvo pozitívnych vlastností a či si v diéte alebo nie, vždy by si sa mal sústrediť na to, aby si ich mal v jedálničku dostatok. Snaž sa o to, aby si denne prijal aspoň 1,8 gramu bielkovín na kilogram svojej hmotnosti. Počas diéty sa neboj ani navýšenia príjmu bielkovín nad hranicu 2 g/kg hmotnosti. Dostatok bielkovín v jedálničku spôsobí to, že budeš mať väčší pocit nasýtenia a tým pádom aj menšiu chuť na jedlá, ktoré by si v tomto období mal vynechať. Okrem toho dostatočný príjem bielkovín v tomto období ochráni tvoju svalovú hmotu pred úbytkom počas kalorického deficitu. Nezabúdajme, bielkoviny patria k neodmysliteľnej zložke potravy a je veľmi dôležité ich zaradiť do svojho jedálnička. Naša strava by mala obsahovať správny pomer medzi sacharidmi, tukmi a bielkovinami . Prečítajte si aj prečo by ste mali užívať omega-3?

5 tipov, ako naštartovať spaľovanie tukov

Vyskúšaj spaľovače tuku

Tie síce nepatria medzi základné suplementy a ani nie sú podmienkou toho, aby bola tvoja diéta účinná, ale ak máš dobrý jedálniček a pravidelný tréning, určite ti pomôžu. Existujú dva typy spaľovačov. Také, ktoré ťa nabudia k lepším výkonom - tie obsahujú napr. kofeín. Druhý typ je taký, ktorý zlepšuje spaľovanie tukov alebo zabraňuje ich vstrebávaniu z potravy. Sem patrí napr. karnitín, CLA alebo kapsaicín.

Jednou výhodou užívania spaľovaču je to, že reálne fungujú a pomôžu ti zvýšiť spaľovanie tukov o niekoľko percent a druhá je tá, že vytvárajú istý záväzok, ktorý ti psychologicky nedovolí vynechať tréning alebo porušiť diétu. Väčšina ľudí, ktorí si kúpia spaľovač tuku a pravidelne ho dávkujú sú disciplinovanejší v tréningoch a strave, lebo pridali do svojho diétneho režimu „niečo ďalšie“ a zaplatili za to, tak to chcú naplno využiť.

Obmedz príjem jednoduchých (rafinovaných) sacharidov

Sacharidy vo všeobecnosti nie sú problémom a je zdravé ich prijímať. Sú výborným zdrojom energie, a naše telo dokáže uložiť glukózu (energiu) pre budúce potreby vo forme glykogénu v pečeni a svaloch.

Problémom teda nie sú sacharidy všeobecne, ale nadmerné prijímanie spracovaných sacharidov, ktoré nie je ideálne ani pre tvoju formu a ani pre zdravie. Rozdiel medzi nespracovanými sacharidmi a spracovanými je v tom, že tie nespracované obsahujú vlákninu. A ako tušíš, tie spracované ju neobsahujú.

Zameraj sa teda na príjem kvalitných sacharidov, napr. z ryže, zemiakov, ovsených vločiek, ovocia a zeleniny a obmedz príjem cukru zo sladených nápojov a sladkostí na minimum.

5 tipov, ako naštartovať spaľovanie tukov

Spánok je dôležitejší ako si možno myslíš

Možno ti to na prvý pohľad pripadá ako hlúposť, ale vedz, že spánok je jedna z najdôležitejších vecí (nielen) pri diéte. Nedostatok spánku spôsobuje nerovnováhu hormónov v lete, nedostatočne zregenerovaný centrálny nervový systém medzi tréningami a celkový nepokoj a stres tela. V tomto prostredí sa ťažko chudne a telo nepracuje ako by malo.

Ak chceš schudnúť, neponocuj pri televízii či počítači, ale choď skôr spať. Dopraj si aspoň sedem hodín spánku. Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí spia kratšie majú väčší nábeh na priberanie ako ľudia, ktorí spia viac ako sedem hodín denne. Okrem toho dochádza pri nedostatočnom spánku k zvýšeniu apetítu a zhoršeniu celkovej regenerácie.

Ak sa snažíš o redukciu tuku, vystavuješ svoje telo nadmernému stresu nielen zvýšeným počtom tréningov a ich intenzitou, ale aj kalorickým deficitom. Telo je v oveľa väčšom strese ako bežne a preto musíš túto záťaž nejako vybalansovať, aby si dostatočne oddýchlo a fungovalo ako má. V tomto období maj pevný režim a denne spi aspoň sedem hodín.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo je bazálny metabolizmus a ako sa počíta?

Čo je bazálny metabolizmus a ako sa počíta?

Možno si sa už s pojmom bazálny metabolizmus stretol a možno nie. Ak chceš riadiť to, ako budeš priberať alebo chudnúť, je dobré ho poznať. Čo znamená, ako sa vypočíta a a ako ovplyvňuje tvoj celkový výdaj energie? Odpovede na tieto otázky sa dozvieš v tomto článku.

Zaostrené na tuky. Viete, ako sa delia?

Zaostrené na tuky. Viete, ako sa delia?

Pokiaľ ide o vyváženie zdravia tela konzumáciou správnych druhov potravín a výživných látok, tuky sú nevyhnutnou súčasťou našej každodennej stravy. Možno si zvyknutý spájať tuky s nezdravými návykmi a zlým zdravotným stavom, ale odborníci sa zhodujú, že naše telo potrebujú špecifický príjem tukov na energetické a iné účely.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO