loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 II. časť

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 II. časť

Zdravie a krása

12.01.2023

Prečítané: 552x

Pokračovanie článku 25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023.

14. Stanov si zmysluplné ciele

Vmestiť sa do džínsov zo strednej školy alebo vyzerať lepšie v plavkách sú obľúbené dôvody, prečo chcú ľudia schudnúť. Avšak zmysluplnejšie je však skutočne pochopiť, prečo chceš schudnúť a akým spôsobom môže chudnutie pozitívne ovplyvniť tvoj život. Mať tieto ciele na pamäti ti môže pomôcť držať sa svojho plánu.

Schopnosť hrať sa s deťmi alebo výdrž pretancovať celý večer na svadbe milovanej osoby sú príkladmi cieľov, ktoré ťa môžu udržať v odhodlaní dosiahnuť pozitívnu zmenu.

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 II. časť

15. Vyhni sa módnym diétam

Fádne diéty sú propagované pre ich schopnosť pomôcť ľuďom rýchlo schudnúť. Tieto diéty však bývajú veľmi obmedzujúce a nie je ľahké ich dodržiavať. To vedie k jojo diétam, pri ktorých ľudia schudnú kilá, aby ich potom opäť nabrali.

Hoci je tento cyklus bežný u tých, ktorí sa snažia rýchlo vyformovať postavu, jojo diéty sú spojené s väčším nárastom telesnej hmotnosti v priebehu času. Základom je a vždy bude fakt, že musíš prijať menej kalórií, ako spáliš. Iba vtedy budeš chudnúť.

16. Jedz plnohodnotné potraviny

Sledovanie toho, čo presne sa dostáva do tvojho tela, je skvelý spôsob, ako sa stať zdravým. Konzumácia základných potravín, ktoré nemajú veľký zoznam zložiek zaručuje, že svoje telo vyživuješ prirodzenými potravinami s vysokým obsahom živín. Ak výrobok obsahuje veľa zložiek, ktoré nepoznáš, je pravdepodobné, že to nie je najzdravšia voľba.

17. Pridaj sa k priateľom

Ak máš problémy s dodržiavaním cvičebného režimu alebo plánu zdravého stravovania, pozvi si priateľa, aby sa k tebe pridal a pomohol ti udržať sa na správnej ceste. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí chudnú s priateľmi majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa budú držať programov chudnutia a cvičenia. Majú tiež tendenciu schudnúť viac ako tí, ktorí na to idú sami.

18. Nezbavuj sa svojich obľúbených jedál

Povedať si, že si už nikdy nedáš svoje obľúbené jedlo, je nielen nereálne, ale môže ťa to aj nastaviť na neúspech. Keď si budeš odopierať svoje obľúbené jedlá, budeš mať len väčšiu chuť na zakázané jedlo a môže sa stať, že keď konečne podľahneš, budeš sa prejedať.

Ak si sem-tam dopraješ niečo nevhodné, naučíš sa sebakontrole a nebudeš pociťovať odpor k svojmu novému zdravému životnému štýlu. Schopnosť vychutnať si malú porciu domáceho dezertu alebo si dopriať obľúbené sviatočné jedlo je súčasťou zdravého vzťahu k jedlu.

19. Buď realistický

Porovnávať sa s modelkami v časopisoch alebo celebritami v televízii je nielen nerealistické - môže to byť aj nezdravé. Hoci mať zdravý vzor môže byť skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu, prílišná kritickosť voči sebe samému ťa môže vrátiť späť a môže viesť k nezdravému správaniu.

Skús sa radšej sústrediť na to, ako sa cítiš, než na to, ako vyzeráš. Tvojou hlavnou motiváciou by malo byť stať sa šťastnejším, zdatnejším a zdravším.

20. „Go Veggie“

Zelenina je plná vlákniny a živín, po ktorých tvoje telo túži. Štúdie totiž ukazujú, že už samotné zjedenie šalátu pred jedlom ti môže pomôcť cítiť sa sýty, vďaka čomu zješ menej.

Okrem toho ti nasýtenie sa zeleninou počas dňa môže pomôcť udržať si zdravú hmotnosť a môže znížiť riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka.

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 II. časť

21. Chytré občerstvenie

Občerstvovanie sa nezdravými, vysokokalorickými potravinami môže spôsobiť priberanie na váhe. Jednoduchým spôsobom, ako si pomôcť zhodiť kilá alebo udržať zdravú hmotnosť, je snaha mať k dispozícii zdravé občerstvenie doma, v aute a na pracovisku.

Ak si napríklad do auta schováš vopred naporciované porcie zmiešaných orechov alebo budeš mať v chladničke pripravenú nakrájanú zeleninu a hummus, pomôže ti to udržať sa na uzde, keď ťa prepadne chuť na jedlo.

22. Vyplň prázdnotu

Nuda ťa môže viesť k tomu, že siahneš po nezdravých potravinách. Štúdie ukázali, že nuda prispieva k zvýšeniu celkovej spotreby kalórií, pretože ovplyvňuje ľudí, aby jedli viac zdravých aj nezdravých potravín.

Nájdenie nových aktivít alebo koníčkov, ktoré ťa bavia, je výborný spôsob, ako sa vyhnúť prejedaniu spôsobenému nudou.

23. Nájdi si čas pre seba

Vytvoriť si zdravší životný štýl znamená nájsť si čas na to, aby si dal prednosť sebe, aj keď si myslíš, že to nie je možné. Život sa často stavia do cesty cieľom v oblasti chudnutia a fitnes, preto je dôležité vytvoriť si plán, ktorý zahŕňa osobný čas, a držať sa ho.

Povinnosti, ako je práca a rodičovstvo, patria medzi najdôležitejšie veci v živote, ale tvoje zdravie by malo byť jednou z tvojich najvyšších priorít. Či už to znamená prípravu zdravého obeda do práce, beh alebo návštevu fitnes kurzu, vyhradenie času na starostlivosť o seba môže urobiť zázraky pre fyzické aj duševné zdravie.

24. Nájdi si cvičenie, ktoré ťa skutočne baví

Na výbere tréningovej rutiny je skvelé to, že existuje nekonečné množstvo možností. Zatiaľ čo potenie sa na hodine spinningu nemusí byť tvojou šálkou kávy, jazda na horskom bicykli v parku ti môže vyhovovať viac. Niektoré aktivity spaľujú viac kalórií ako iné. Cvičenie by si si však nemal vyberať len na základe výsledkov, ktoré si myslíš, že pri ňom dosiahneš. Dôležité je nájsť si aktivity, na ktoré sa tešíš a ktoré ti robia radosť. Takto je pravdepodobnejšie, že pri nich zotrváš.

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 II. časť

25. Podpora je všetko

Pre úspešné chudnutie je veľmi dôležité mať skupinu priateľov alebo rodinných príslušníkov, ktorí ťa podporujú v tvojich cieľoch v oblasti hmotnosti a zdravia. Ak sa obklopíš pozitívnymi ľuďmi, vďaka ktorým sa budeš cítiť dobre pri vytváraní zdravého životného štýlu, pomôže ti to udržať si motiváciu a vytýčené ciele.

Zdieľanie tvojich cieľov s dôveryhodnými a povzbudzujúcimi priateľmi a rodinou ti môže pomôcť zostať zodpovedným.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 I. časť

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 I. časť

Priznajme si to - na internete je veľké množstvo informácií o tom, ako rýchlo zhodiť kilá a dostať sa do formy. Ak hľadáš najlepšie tipy, ako schudnúť a udržať si váhu, toto zdanlivo nekonečné množstvo rád môže byť ohromujúce a mätúce. Zdá sa, že každý deň sa objaví nová módna diéta - od diét propagujúcich surovú stravu až po stravovacie plány, ktoré sa točia okolo kokteilov a balených potravín. Problémom je, že hoci veľmi reštriktívne diéty a eliminačné stravovacie plány s najväčšou pravdepodobnosťou prinesú krátkodobý úbytok hmotnosti, väčšina ľudí ich nedokáže udržať a nakoniec do niekoľkých týždňov hodí uterák do ringu.

Ktoré fitness aplikácie by nemali chýbať v tvojom mobile?

Ktoré fitness aplikácie by nemali chýbať v tvojom mobile?

Cvičenie a celková starostlivosť o zdravie sa neustále vyvíja a napreduje. Základné princípy sa roky nemenia, ale spôsob, ako cvičiť, ako si trackovať svoje tréningy a stravu spravili za posledné roky veľký pokrok. Pred 15 rokmi si si mohol zapisovať svoje tréningy do zošita alebo maximálne do jednoduchej tabuľky na počítači. Dnes už existuje nespočetné množstvo mobilných aplikácií, ktoré ti dokážu výrazne zlepšiť trackovanie cvičenia a stravovania. Dokonca, v spojení so smart hodinkami dokážeš zaznamenávať veľmi veľa údajov o tréningu a svojom tele a jeho správaní počas cvičenia. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi dostupné len pre profesionálnych športovcov je dnes prístupné takmer každému. V tomto článku si spravíme prehľad o najrozšírenejších a najlepších aplikáciách, ktoré sa môžu hodiť každému fitness nadšencovi.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO