loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 I. časť

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023 I. časť

Zdravie a krása

11.01.2023

Prečítané: 1028x

Priznajme si to - na internete je veľké množstvo informácií o tom, ako rýchlo zhodiť kilá a dostať sa do formy. Ak hľadáš najlepšie tipy, ako schudnúť a udržať si váhu, toto zdanlivo nekonečné množstvo rád môže byť ohromujúce a mätúce. Zdá sa, že každý deň sa objaví nová módna diéta - od diét propagujúcich surovú stravu až po stravovacie plány, ktoré sa točia okolo kokteilov a balených potravín. Problémom je, že hoci veľmi reštriktívne diéty a eliminačné stravovacie plány s najväčšou pravdepodobnosťou prinesú krátkodobý úbytok hmotnosti, väčšina ľudí ich nedokáže udržať a nakoniec do niekoľkých týždňov hodí uterák do ringu.

Môže sa zdať, že schudnúť 5 kíl za týždeň dodržiavaním módnej diéty je lákavé, v skutočnosti je tento typ chudnutia často nezdravý a neudržateľný. Nasledujúce tipy predstavujú zdravé a realistické spôsoby, ako sa vrátiť na správnu cestu a smerovať k svojim cieľom v oblasti hmotnosti a kondície.

Ako najlepšie začať rok 2023? Tu je pár tipov:

1. Naplň sa vlákninou

Vláknina sa nachádza v zdravých potravinách vrátane zeleniny, ovocia, fazule a celozrnných výrobkov. Niektoré štúdie ukázali, že samotná konzumácia väčšieho množstva potravín bohatých na vlákninu ti môže pomôcť schudnúť a udržať si váhu. Zvýšiť jej príjem je také jednoduché - pridať si fazuľu do šalátu, jesť ovsené vločky na raňajky alebo si dopriať orechy a semienka bohaté na vlákninu.

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023

2. Zbav sa pridaného cukru

Pridaný cukor, najmä zo sladkých nápojov, je hlavnou príčinou nezdravého priberania a zdravotných problémov, ako je cukrovka a srdcové choroby. Navyše potraviny, ako sú sladkosti, limonády a pečivo, ktoré obsahujú veľa pridaného cukru, majú tendenciu obsahovať veľmi málo živín, ktoré tvoje telo potrebuje na udržanie zdravia. Je dôležité si uvedomiť, že aj potraviny označované ako "zdravé" alebo "bio" môžu mať veľmi vysoký obsah cukru. Preto je čítanie etikiet s výživovými údajmi nevyhnutnosťou.

3. Urob si miesto pre zdravý tuk

Hoci tuk je často prvou vecou, ktorá sa pri snahe schudnúť obmedzuje, zdravé tuky ti v skutočnosti môžu pomôcť dosiahnuť tvoje ciele pri chudnutí.

V skutočnosti sa vo viacerých štúdiách ukázalo, že dodržiavanie stravy s vysokým obsahom tukov, ktorá je bohatá na potraviny, ako je olivový olej, avokádo a orechy maximalizuje chudnutie. Tuky ti navyše pomáhajú zostať dlhšie sýty, znižujú chuť na jedlo a pomáhajú ti udržať sa na správnej ceste.

4. Minimalizuj rozptýlenie

Aj keď konzumácia jedla pred televízorom alebo počítačom nemusí vyzerať ako sabotáž diéty, jedenie počas rozptýlenia môže spôsobiť, že skonzumuješ viac kalórií a priberieš. Smartfóny sú ďalším zariadením, ktoré by si mal počas jedla odložiť. Prechádzanie e-mailov, Instagramu alebo Facebooku ťa rozptyľuje rovnako ako televízor alebo počítač.

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023

5. Choď pešo

Mnohí ľudia sa domnievajú, že si musia osvojiť prísny cvičebný režim, aby naštartovali chudnutie. Hoci sú pri snahe dostať sa do formy dôležité rôzne druhy aktivít, chôdza je vynikajúci a jednoduchý spôsob spaľovania kalórií. V skutočnosti sa ukázalo, že už 30 minút chôdze denne pomáha pri chudnutí. Navyše je to príjemná aktivita, ktorú môžeš vykonávať v interiéri aj exteriéri kedykoľvek počas dňa.

6. Prebuď v sebe šéfkuchára

Ukázalo sa, že varenie jedál doma podporuje chudnutie a zdravé stravovanie. Hoci je konzumácia jedál v reštauráciách príjemná a môže zapadnúť do plánu zdravej výživy, zameranie sa na varenie viacerých jedál doma je skvelý spôsob, ako si udržať hmotnosť pod kontrolou.

Príprava jedál doma ti navyše umožní experimentovať s novými, zdravými prísadami a zároveň ti v dnešnej dobe aj ušetrí peniaze.

7. Raňajky bohaté na bielkoviny

Bolo preukázané, že zaradenie potravín bohatých na bielkoviny, ako sú vajcia do raňajok prospieva chudnutiu. Jednoduchá výmena každodennej misky sladkých cereálií za miešanú kašu plnú bielkovín z vajec a zeleniny ti môže pomôcť zhodiť kilá.

8. Neprepi svoje kalórie

Hoci väčšina ľudí vie, že by sa mali vyhýbať limonádam a mliečnym koktailom, mnohí si neuvedomujú, že aj nápoje inzerované na zvýšenie športového výkonu alebo zlepšenie zdravia môžu byť plné nežiaducich zložiek.

Športové nápoje, kávové nápoje a ochutené vody bývajú veľmi kalorické, obsahujú umelé farbivá a pridaný cukor. Dokonca aj džús, ktorý sa často propaguje ako zdravý nápoj, môže pri nadmernej konzumácii viesť k nárastu hmotnosti. Zameraj sa na hydratáciu vodou, aby si minimalizoval počet kalórií, ktoré počas dňa vypiješ.

9. Nakupuj inteligentne

Vytvorenie nákupného zoznamu a jeho dodržiavanie je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť impulzívnemu nákupu nezdravých potravín. Ďalším spôsobom, ako obmedziť nezdravé nákupy v obchode s potravinami, je dať si pred nákupom zdravé jedlo alebo občerstvenie. Štúdie ukázali, že hladní nakupujúci majú tendenciu siahnuť po kalorickejších a nezdravých potravinách.

10. Zostaň hydratovaný

Pitie dostatočného množstva vody počas dňa je dobré pre celkové zdravie a môže ti dokonca pomôcť udržať si zdravú hmotnosť. Jedna štúdia na viac ako 9 500 ľuďoch zistila, že tí, ktorí neboli dostatočne hydratovaní, mali vyšší index telesnej hmotnosti (BMI) a častejšie boli obézni ako tí, ktorí boli správne hydratovaní. Navyše sa ukázalo, že ľudia, ktorí pijú vodu pred jedlom prijmú menej kalórií.

25 najlepších tipov na chudnutie a zlepšenie zdravia v roku 2023

11. Praktizuj uvedomelé stravovanie

Ponáhľanie sa s jedlom alebo jedenie v pohybe môže viesť k tomu, že ho skonzumuješ príliš veľa a príliš rýchlo. Namiesto toho si jedlo všímaj a sústreď sa na to, ako chutí každé sústo. Môže to viesť k tomu, že si budeš lepšie uvedomovať, kedy si plný, čím sa zníži pravdepodobnosť prejedania.

12. Zníž množstvo rafinovaných uhľohydrátov

Medzi rafinované sacharidy patria cukry a obilniny, z ktorých bola odstránená vláknina a ďalšie živiny. Príkladom je biela múka, cestoviny a chlieb. Tieto druhy potravín majú nízky obsah vlákniny, rýchlo sa trávia a zasýtia len na krátky čas.

Namiesto toho si vyber zdroje komplexných sacharidov, ako je ovos, obilniny, napríklad quinoa a jačmeň, alebo zeleninu, napríklad mrkvu a zemiaky. Pomôžu ti udržať si plnosť dlhšie a obsahujú oveľa viac živín ako rafinované zdroje sacharidov.

13. Zdvíhaj ťažšie váhy, aby si bol ľahší

Hoci aeróbne cvičenie, ako je rýchla chôdza, beh a bicyklovanie, je vynikajúce na chudnutie, mnohí ľudia majú tendenciu zameriavať sa len na kardio cvičenie a nepridávajú do svojho programu silový tréning. Pridanie posilňovania do tvojej rutiny v posilňovni ti pomôže vybudovať si viac svalov a spevniť celé telo. Štúdie navyše ukázali, že posilňovanie mierne naštartuje tvoj metabolizmus a pomôže ti spáliť viac kalórií počas celého dňa, aj keď si v pokoji.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Tipy, ako prestať so „zajedaním stresu“

Tipy, ako prestať so „zajedaním stresu“

Stres sa na nás valí z každej strany. Či na mladších ľudí, ktorí majú stres zo školy a skúšaní, písomiek alebo skúšok na vysokej škole alebo na starších ľudí, ktorí majú náročné zamestnanie alebo zložitú rodinnú situáciu. Dôvodov na zvýšenú psychickú záťaž je veľa a týka sa každého z nás. Niektorí sa dokážu s týmto stavom vyrovnať ľahšie a iní naopak oveľa ťažšie. Táto druhá skupina ľudí má často problém s tým, že sa so stresom vyrovnávajú cez jedenie. Stres zajedajú nezdravým jedlom, čo im vyvoláva ďalšie stavy úzkosti a zlyhania - a to opäť zajedajú ďalej a ďalej. Dostávajú sa do špirály, z ktorej nie je jednoduché sa dostať von. V dnešnom článku sa zameriame práve na to, ako s týmto zlozvykom prestať.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO