loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
12 hlavných výhod plávania

12 hlavných výhod plávania

Tréning

28.10.2022

Prečítané: 4166x

Možno si už počul, že odborníci odporúčajú dospelým, aby každý týždeň absolvovali 150 minút stredne intenzívnej alebo 75 minút intenzívnej aktivity. Plávanie je vynikajúci spôsob, ako precvičiť celé telo a kardiovaskulárny systém. Počas hodiny plávania spáliš takmer toľko kalórií ako pri behu, a to bez toho, aby to malo negatívny vplyv na tvoje kosti a kĺby.

Plávanie je štvrtou najobľúbenejšou aktivitou na Slovensku. Ale prečo vlastne? Existuje množstvo výhod, ktoré môžeš získať pravidelným plávaním. Čítaj ďalej a dozvieš sa o výhodách plávania a o tom, ako zaradiť plávanie do svojej rutiny.

12 hlavných výhod plávania

Aké sú hlavné výhody plávania?

1. Precvičí celé tvoje telo

Jednou z najväčších výhod je, že pri plávaní skutočne pracuje celé tvoje telo, od hlavy až po päty. Plávanie:

 • zvyšuje srdcovú frekvenciu bez toho, aby zaťažovalo tvoje telo
 • tonizuje svaly
 • posilňuje silu
 • posilňuje vytrvalosť

Tréning plávania si môžeš spestriť rôznymi plaveckými spôsobmi, ako napríklad:

 • prsia
 • znak
 • kraul
 • motýlik (delfín)
 • voľný štýl

Každé z nich sa zameriava na iné svalové partie, keď voda kladie rôzny odpor. Bez ohľadu na to, aký plavecký spôsob používaš, na pohyb tela vo vode používaš väčšinu svalových partií.

2. Precvičíš si aj vnútorné orgány

Zatiaľ čo tvoje svaly dostávajú poriadne zabrať, tvoj kardiovaskulárny systém tiež. Plávanie posilňuje srdce a pľúca. Je pre teba dokonca také dobré, že podľa výskumníkov môže znížiť riziko úmrtia. V porovnaní s neaktívnymi ľuďmi majú plavci približne polovičné riziko úmrtia. Niektoré ďalšie štúdie ukázali, že plávanie môže pomôcť znížiť krvný tlak a kontrolovať hladinu cukru v krvi.

3. Je vhodné pre ľudí so zraneniami, artritídou a inými ochoreniami

Plávanie môže byť bezpečnou možnosťou cvičenia pre ľudí s:

 • artritídou
 • zraneniami
 • zdravotným postihnutím
 • inými problémami, ktoré sťažujú cvičenie s vysokou záťažou.

Plávanie ti dokonca môže pomôcť zmierniť bolesť alebo zlepšiť zotavenie po zranení. Jedna štúdia ukázala, že ľudia s osteoartrózou zaznamenali výrazné zníženie bolesti a stuhnutosti kĺbov a pociťovali menšie fyzické obmedzenia po zapojení sa do aktivít, ako je plávanie a bicyklovanie.

Ešte zaujímavejšie je, že medzi oboma skupinami nebol v prínosoch takmer žiadny rozdiel. Zdá sa teda, že plávanie má mnoho rovnakých výhod ako často predpisované cvičenia na suchu.

4. Dobrá voľba pre ľudí s astmou

Vďaka vlhkému prostrediu krytých bazénov je plávanie skvelou aktivitou pre ľudí s astmou. Nielen to, ale dýchacie cvičenia spojené s týmto športom, ako napríklad zadržanie dychu, ti môžu pomôcť zdroj rozšíriť kapacitu pľúc a získať kontrolu nad dýchaním.

5. Prospešné aj pre ľudí so sklerózou multiplex

Plávanie môže byť prospešné aj pre ľudí so sklerózou multiplex (SM). Voda spôsobuje vztlak končatín, čo im pomáha pri cvičení. V jednej štúdii, 20-týždňový plavecký program viedol k výraznému zníženiu bolesti u ľudí s SM. U týchto ľudí sa zlepšili aj príznaky, ako je únava, depresia a zdravotné postihnutie.

6. Spaľovanie kalórií

Plávanie je účinný spôsob spaľovania kalórií. Osoba vážiaca 70 kilogramov spáli za hodinu pri plávaní kôl v nízkom alebo strednom tempe približne 423 kalórií. Tá istá osoba môže spáliť až 715 kalórií za hodinu plávania v intenzívnejšom tempe. 90 kilová osoba vykonávajúca rovnaké aktivity by spálila 528 až 892 kalórií za hodinu. Osoba s hmotnosťou 110 kilogramov môže spáliť od 632 do 1 068 kalórií.

Ak chceš porovnať tieto čísla s inými populárnymi aktivitami s nízkou záťažou, tá istá 70-kilová osoba by pri chôdzi rýchlosťou 5 km/h počas 60 minút spálila len približne 314 kalórií. Pri cvičení jogy by sa mohlo spáliť 183 kalórií za hodinu. A pri cvičení na eliptickom trenažéri sa za hodinu spáli „len“ 365 kalórií.

12 hlavných výhod plávania

7. Zlepšuje tvoj spánok

Plávanie ti môže pomôcť lepšie spať v noci. V štúdii na starších dospelých ľuďoch s nespavosťou účastníci po pravidelnom aeróbnom cvičení zaznamenali zlepšenie kvality života aj spánku.

Takmer 50 % starších osôb trpí určitou mierou nespavosti, takže je to výborná správa. Štúdia sa zamerala na všetky typy aeróbneho cvičenia vrátane eliptického trenažéra, bicykla, bazéna a cvičebných videí. Plávanie je prístupné širokému okruhu ľudí, ktorí riešia fyzické problémy, kvôli ktorým sú iné cvičenia, napríklad beh, menej atraktívne. Vďaka tomu môže byť plávanie dobrou voľbou pre starších ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoj spánok.

8. Zlepšuje náladu

Výskumníci hodnotili malú skupinu ľudí s demenciou a zaznamenali zlepšenie nálady po účasti na 12-týždňovom plávacom programe. Plávanie a vodné tréningy sú pre ľudí s demenciou prospešné najmä z psychologického hľadiska.

9. Pomáha zvládať stres

Výskumníci robili prieskum u skupiny plavcov bezprostredne pred a po plávaní. Zo 101 opýtaných 44 ľudí uviedlo, že majú miernu depresiu a pociťujú stres súvisiaci s rýchlym životným tempom. Po plávaní sa počet ľudí, ktorí stále uvádzali pocit stresu, znížil len na osem.

Hoci je v tejto oblasti potrebné vykonať ďalší výskum, vedci dospeli k záveru, že plávanie je potenciálne účinný spôsob, ako sa rýchlo zbaviť stresu.

10. Bezpečné počas tehotenstva

Tehotné ženy môžu z plávania tiež čerpať úžasné výhody. V jednej štúdii na zvieratách sa ukázalo, že plávanie matky potkana mení vývoj mozgu jej potomkov. Môže dokonca chrániť deti pred typom neurologického problému nazývaného hypoxia-ischémia, ale je potrebný ďalší výskum. Okrem potenciálnych výhod pre dieťa je plávanie aktivita, ktorú možno vykonávať vo všetkých troch trimestroch.

Ďalšia štúdia neukazuje žiadne nepriaznivé účinky plávania v chlórovaných bazénoch počas tehotenstva. V skutočnosti mali tehotné ženy, ktoré plávali počas raného až stredného štúdia tehotenstva, nižšie riziko predčasného pôrodu a vrodených chýb.

Maj na pamäti, že hoci sa plávanie počas tehotenstva vo všeobecnosti považuje za bezpečné, niektoré ženy môžu mať obmedzenia aktivity kvôli komplikáciám v tehotenstve. Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu počas tehotenstva sa poraď so svojím lekárom a v prípade komplikácií sa opýtaj na aktivity, ktoré sú bezpečné.

12 hlavných výhod plávania

11. Skvelé aj pre deti

Deti potrebujú minimálne 60 minút aeróbneho cvičenia každý deň. Nemusí to byť ani pocit, že je to povinnosť. Plávanie je zábavná aktivita a nemusí sa nutne javiť ako formálne cvičenie.

Tvoje dieťa môže absolvovať buď štruktúrované hodiny plávania, alebo byť súčasťou plaveckého tímu. Plávanie je teda ďalšou dobrou možnosťou, ako deti rozhýbať.

12. Cenovo dostupné

Plávanie môže byť aj cenovo dostupnou možnosťou cvičenia. Mnohé bazény ponúkajú rozumné ceny za vstup. Niektoré verejné školy a iné centrá ponúkajú hodiny plávania zadarmo alebo za priaznivú cenu.

Ak sa stále obávaš nákladov na vstup do bazéna, informuj sa u svojho zamestnávateľa alebo v zdravotnej poisťovni. Niektoré ponúkajú úhrady za zapojenie sa do fitnes programu.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

7 tipov na strečing proti bolesti chrbta

7 tipov na strečing proti bolesti chrbta

Bolesť spodnej časti chrbta je pomerne častým zdravotným problémom, pretože ju môže spôsobiť mnoho faktorov. V niektorých prípadoch môže byť príznakom základného ochorenia, napríklad obličkových kameňov alebo akútnej pankreatitídy. Inokedy je to jednoducho vedľajší účinok sedavého spôsobu života alebo opakovaných pohybov.

Chudnutie chôdzou nie je mýtus. Ako na to?

Chudnutie chôdzou nie je mýtus. Ako na to?

Pravidelná chôdza má mnoho potenciálnych zdravotných výhod vrátane zníženia hmotnosti. Je to tiež jedna z najjednoduchších a najlacnejších foriem cvičenia, ktoré môže človek vykonávať. Mnohí ľudia môžu pravidelne chodiť a využívať výhody aktívnejšej chôdze. V tomto článku si rozoberieme všetky dôležité informácie, ktoré by si mal o tejto téme vedieť.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO