Poznáš známe „v zdravom tele zdravý duch“? Podľa tohto sa snažíme riadiť. Zdravý životný štýl sa totiž odrazí na každej jednej stránke tvojho tela. Vypracované svaly, čistá myseľ a večne dobrá nálada. Aj to je výsledok dobrého stravovania a prírodných doplnkov výživy. Práve preto by si sa nemal nechať zlákať Proviron-om – nebezpečnou anabolickou látkou.

Čo je to Proviron a prečo by si sa mu mal vyhnúť?

Proviron patrí k anabolickým steroidom, ktorých predaj je na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách striktné zakázaný. A prečo ho teda niektorí bodybuilderi užívajú? Aj za týmto treba hľadať starú dobrú nedočkavosť. Každý chce okamžité výsledky a popritom sa občas pozabudne na zdravý životný štýl.

Proviron je často prehliadaná anabolická látka. Užíva sa preto, lebo ide o perorálnu aktívnu formu DHT (dihydrotestosterón). DHT z Provironu je androgénny hormón. Na rozdiel od testosterónu nespôsobuje zadržiavanie vody. Laicky sa dá povedať, že práve androgénne hormóny robia svaly tvrdými. Rovnako však tvrdé svaly získaš aj z poctivého posilňovania.

Proviron znižuje tvorbu estrogénu

Prostredníctvom DHT sa znižuje viazanie pohlavného hormónu globulínu, ktorá znižuje tvorbu estrogénu. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je u niektorých fitnessákov Proviron obľúbený. Vďaka zníženiu viazania globulínu umožňuje celkovému množstvu testosterónu v tele premeniť sa na testosterón vhodný na tvorbu svalov.

Čím je totiž väzba globulínu vyššia, tým je aj menšie množstvo testosterónu v tele, ktoré môže byť použité na tvorbu svalov. Za iných okolností totiž mužský hormón zostáva akoby „v škrupine“ a nepoužíva sa na to, na čo by sme chceli. Proviron, zjednodušene povedané, dostane viac testosterónu do krvného obehu. A preto ho niektorí užívajú.

To však neznamená, že ti jeho užívanie odporúčame, práveže sme dôrazne proti. Všetky výsledky, ktoré by ti pomohol dosiahnuť, totiž dosiahneš aj s pomocou dobrej stravy a pohybu. Možno to bude trvať o chvíľku dlhšie, ale ten pocit ti za to bude stáť. Navyše, tvoje telo bude zdravé a kondička ti aj dlhšie vydrží.

Proviron sám o sebe príliš nefunguje

Proviron sa používa skôr ako doplnok k iným hormónom, sám o sebe totiž až také markantné účinky neprináša. Najväčšie benefity má práve vtedy, ak sa užíva spolu s ďalšími anabolikami. V každom prípade ide o nebezpečnú látku, ktorá má negatívne účinky. Medzi nich patrí napr. potenciálne zvýšenie tlaku alebo podráždenosť.

Nenechaj sa zlákať Provironom, namotaj sa na zdravý životný štýl a uvidíš, že porastieš.

Autor: Ing. Dennis Fino • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk