loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Ako ovplyvní fajčenie marihuany tvoj športový výkon?

Ako ovplyvní fajčenie marihuany tvoj športový výkon?

Tréning

19.07.2018

Prečítané: 15970x

Marihuana, slangovo prezývaná najmä ako „tráva“ je veľmi rozšírená droga s psychoaktívnymi vlastnosťami. Dá sa povedať, že stále viac a viac krajín ju akceptuje a zmierňujú tresty za jej prechovávanie a užívanie, či dokonca povoľujú držanie tejto drogy a jej pestovanie pre vlastné účely.

V dnešnej dobe už aj moderná medicína pokročila ďalej a marihuana sa často využíva pri liečbe rakoviny. Znižuje bolesti, zvyšuje apetít, potlačuje zápaly a pomáha v liečbe reumatoidnej artritídy. Fajčenie marihuany krátkodobo zvyšuje spodný diastolický tlak a srdcový tep.

Vplyv na hormóny

V tejto oblasti bolo vykonaných viacero vedeckých štúdií. Štúdie, ktoré trackovali krátkodobý vplyv marihuany na testosterón zistili, že u ľudí, ktorí nefajčia marihuanu pravidelne môže spôsobiť menšie poklesy v tvorbe TST. Tento pokles ale nie je veľký a ak má sledovaný človek optimálnu hladinu TST, po užití marihuany poklesne na hranicu, ktorá je stále definovaná ako normálna.

Zaujímavosťou je fakt, že tento jav bol pozorovaný len u ľudí, ktorí nefajčia marihuanu pravidelne, ale len občasne, resp. vôbec. U pravidelných užívateľov marihuany si telo na túto látku zvykne a neprejavujú sa žiadne poklesy testosterónu. Tento jav potvrdzuje aj ďalšia štúdia, ktorá porovnávala hladiny hormónov u pravidelných užívateľov marihuany a u ľudí, ktorí ju nefajčia vôbec a nenašli žiadne rozdiely medzi týmito skupinami. Rovnako to je aj s estrogénom. Mnohí hovoria, že marihuana spôsobuje nárast hladiny estrogénov, ale štúdie potvrdili, že to nie je pravda.

Netreba sa teda báť toho, že by pri občasnom alebo pravidelnom užívaní marihuany došlo k poklesu testosterónu, alebo naopak k nárastu estrogénov v tele.

Veľmi podobne je na tom aj vplyv marihuany na rastový hormón a kortizol. Tu sa dokonca môže prejaviť aj mierne zvýšenie sekrécie týchto látok, je ale príliš malé na to, aby to malo vplyv na telo.

Marihuana výrazne neovplyvňuje hladinu testosterónu.

Marihuana a zvýšený apetít

Bežným javom po užití marihuany je stav, ktorý sa v angličtine nazýva „munchies“. Ak nevieš čo to je, tak si predstav, že máš zákaz celý deň jesť a zrazu tento zákaz skončí. Začneš hľadať, čo by sa dalo zjesť a je jedno, či to je za bežných okolností normálne chutné jedlo, alebo je to hocijaká kombinácia jedál, ktorú by si za normálnych okolností nejedol. Hlad je tak silný, že dokážeš zjesť väčšie množstvá jedla ako zvyčajne. A práve tento sprievodný jav užívania marihuany môže mať negatívny dopad na tvoj jedálniček.

Prečo sa to deje? Účinná látka, vďaka ktorej má marihuana psychoaktívne účinky je tetrahydrokanabinol, skrátene THC. Ten pôsobí na kanabinoidný receptor prvého typu, ktorý zvyšuje apetít. Ten je priamo previazaný na grelín, čo je najsilnejší hormón hladu, ktorému sa ťažko odoláva.

Vo chvíli, keď ta chytí munchies pre teba nebude prioritou číslo jeden dodržiavanie makier a kalórií, ale zješ všetko, čo ti príde pod ruku. A ani sa nezbadáš a v priebehu niekoľkých minút prijmeš viac ako je tvoj celodenný naplánovaný príjem kalórií.

Časté fajčenie marihuany sprevádzané týmito pocitmi hladu môže byť pre teba a tvoju formu nepriamo škodlivé a môže spôsobiť naberanie telesného tuku. V praxi niektorí atléti využívajú cielene tento účinok, keď do seba potrebujú dostať veľa kalórií naraz.

Dopad na psychiku

Marihuana u mnohých ľudí spôsobuje letargiu, únavu a stratu motivácie. Tento efekt patrí medzi najzávažnejšie negatívne vlastnosti, nakoľko mnohí cvičenci, ktorí trávili v posilňovni niekoľko hodín týždenne zrazu prestali cvičiť a vykašľali sa na zdravý životný štýl.

Na toto je najlepšia prevencia a pevná vôľa. Musíš si stanoviť hranice aby sa nestalo, že začneš marihuanu a chillovanie uprednostňovať pred cvičením. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia a dodržiavajú jedálniček majú obrovskú výhodu v tom, že majú vypestovanú pevnú vôľu a je u nich menšia pravdepodobnosť, že sa časom vykašlú na cvičenie a dajú prednosť marihuane.

Marihuana u mnohých spôsobuje letargiu a stratu motivácie,

Okrem týchto účinkov je potrebné spomenúť aj spomalenie reakčných časov a problémy s koncentráciou. To síce nebude taký problém u ľudí, ktorí cvičia vo fitku, ale u športovcov, ktorí sa venujú napr. futbalu, tenisu či hokeju to môže mať nepriaznivé účinky na kvalitu športového výkonu. Tieto účinky sú pozorovateľné najmä do 36 hodín po užití marihuany. Po tomto čase tieto negatívne účinky zmiznú. Ak máš teda deň či dva pred dôležitým zápasom, radšej sa marihuane vyhni.

Na opačnej strane, marihuana pomáha pri zaspávaní a ak máš za sebou ťažký deň či týždeň a tvoje telo potrebuje kvalitnú regeneráciu, môže ti zlepšiť kvalitu spánku a tým aj skoršie zotavenie do ďalších tréningov.

Záver

Čo z toho vyplýva? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že marihuana je droga, ktorá je u nás ilegálna a preto by si ju nemal užívať. V praxi je jej negatívny vplyv na cvičenie a rast svalovej hmoty minimálny.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako zvýšiť hladinu testosterónu bez použitia zakázaných látok

Ako zvýšiť hladinu testosterónu bez použitia zakázaných látok

Testosterón (TST) je hormón, ktorý ovplyvňuje naberanie svalovej hmoty, chudnutie tuku, náladu, libido, kvalitu spánku a celkovú kvalitu života. Väčšina mužov po dosiahnutí tridsiateho roku života bojuje so znižovaním hladiny TST, čo je prirodzený jav. U žien dosiahne hladina TST vrchol približne v dvadsiatom roku života a neskôr už len klesá.

Sú energy drinky škodlivé?

Sú energy drinky škodlivé?

Ponuka energy drinkov sa za posledných desať rokov rozšírila. V minulosti existovalo len zopár svetoznámych značiek, ktoré dokonca ani neboli dostupné vo všetkých obchodoch. Dnes je trh zaplavený desiatkami značiek, ktoré sú dostupné úplne všade. Kúpiš ich v potravinách, na pumpe, v automate na nápoje či dokonca v školskom bufete.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO