loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Sorbitol a jeho účinky na organizmus. Kedy nám škodí?

Sorbitol a jeho účinky na organizmus. Kedy nám škodí?

Zdravie a krása

01.04.2021

Prečítané: 148x

Ako si si možno všimol, poslednou dobou sme sa zamerali v témach našich článkov aj na sladidlá. Dnes sa dozvieš niečo viac o sorbitole - o tom, čo to vlastne je, či má nejaké vedľajšie účinky a kedy by si ho mal používať. Je jeho užívanie úplne bezpečné?

Čo je to sorbitol?

Sorbitol, tiež nazývaný D-sorbitol, E420 a D-glucitol, je druh sacharidu. Patrí do kategórie cukrových alkoholov nazývaných polyoly. Táto vo vode rozpustná zlúčenina sa prirodzene nachádza v niektorých druhoch ovocia, ako sú napr. jablká, marhule, ďatle, broskyne, slivky a figy. Vyrába sa z kukuričného sirupu na použitie do balených potravín, nápojov a liekov.

Komerčne sa sorbitol používa na uchovanie vlhkosti, dodanie sladkosti a na dodanie textúry produktom, ako aj na potenciálnu podporu zdravia tráviaceho a ústneho ústrojenstva.

Sorbitol a jeho účinky na organizmus. Kedy nám škodí?

Výhody a použitie

Sorbitol je široko používaný cukrový alkohol z niekoľkých dôvodov:

  • cukrové alkoholy sa často používajú v potravinách a nápojoch namiesto tradičného cukru, aby sa znížil ich obsah kalórií. Sorbitol obsahuje približne dve tretiny kalórií stolového cukru a poskytuje asi 60 % jeho sladkosti
  • taktiež nie je úplne strávený v tvojom tenkom čreve. Časť sa presunie do hrubého čreva, kde fermentuje alebo sa rozkladá baktériami, čo vedie k absorpcii menšieho množstva kalórií
  • sladidlo sa často pridáva do potravín predávaných ľuďom s cukrovkou. Je to preto, lebo pri konzumácii má veľmi malý vplyv na hladinu cukru v krvi v porovnaní s potravinami vyrobenými z tradičných sladidiel, ako je napríklad stolový cukor
  • na rozdiel od stolového cukru, cukrové alkoholy ako sorbitol neprispievajú k tvorbe zubného kazu. To je jeden z dôvodov, prečo sa často používajú na osladenie žuvačiek bez cukru a do tekutých liekov

Úrad pre kontrolu potravín (FDA) a liečiv v skutočnosti uznal, že cukrové alkoholy môžu celkovo prospievať ústnemu zdraviu. To je založené na štúdii, ktorá zistila, že sorbitol môže znížiť riziko vzniku kazu a áft v porovnaní so stolovým cukrom, aj keď nie v takom rozsahu ako iné cukrové alkoholy.

Sorbitol a jeho účinky na organizmus. Kedy nám škodí?

V ďalšom prípade sa používa ako preháňadlo pri zápche. Je hyperosmotický, čo znamená, že čerpá vodu do hrubého čreva z okolitých tkanív a podporuje pohyby čriev. Možno ich na tento účel kúpiť vo väčšine obchodov s potravinami a drogériami bez lekárskeho predpisu.

Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Konzumácia sorbitolu alebo iných cukrových alkoholov vo veľkom množstve môže spôsobiť nadúvanie a hnačky, najmä ak ich nezvykneš pravidelne konzumovať. Pre niekoho to môže byť nevítaný dôsledok, ale pre tých, ktorí ho používajú na podporu činnosti čriev práve naopak - požadovaný efekt.

Našťastie sa ďalšie vedľajšie účinky sorbitolu javia len zriedkavo. Najčastejší vedľajší účinok je hnačka, ktorá však môže byť sprevádzaná kŕčmi v bruchu alebo nevoľnosťou.

Aj keď niektoré preháňadlá môžu byť návykové a nemali by sa používať dlhšie, sorbitol sa považuje za menej riskantné, nestimulačné preháňadlo. Vzhľadom na to, že účinkuje tak, že pomáha nasávať tekutinu do čriev, by sa mal používať iba podľa pokynov uvedených na obale alebo v príbalovom letáku. Napriek potenciálnym vedľajším účinkom bol sorbitol preskúmaný a uznaný ako bezpečný na konzumáciu mnohými svetovými zdravotníckymi úradmi, vrátane WHOEurópskej únie.

Sorbitol a jeho účinky na organizmus. Kedy nám škodí?

Užívanie počas tehotenstva a dojčenia

Zatiaľ čo klinický výskum účinkov užívania sorbitolu počas tehotenstva alebo dojčenia je obmedzený, cukrové alkoholy a polyoly sa všeobecne považujú za bezpečné pri užívaní s mierou. Napriek tomu, rovnako ako pri iných liekoch a doplnkoch, je vždy dobré porozprávať sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pred použitím sorbitolu, obzvlášť ak je žena tehotná alebo dojčí.

Použitie pri problémoch s trávením

Sorbitol sa všeobecne považuje za preháňadlo s nízkym rizikom pre väčšinu ľudí, ak sa používa správne. Avšak, pri používaní sorbitolu u detí sa odporúča opatrnosť. Najlepšie je porozprávať sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o konkrétnom dávkovaní pre deti.

Do osobitnej kategórie patria aj osoby, ktoré dodržiavajú diétu s nízkym obsahom FODMAP, čo vylučuje určité druhy sacharidov. FODMAP je skratka, ktorá označuje „fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly“ a ako už vieš, sorbitol je polyol. Diétu s nízkym obsahom FODMAP bežne dodržiavajú ľudia so syndrómom dráždivého čreva. Preto by sa osoby s týmto ochorením mali vyhnúť tomuto sladidlu.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Zaostrené na tuky. Viete, ako sa delia?

Zaostrené na tuky. Viete, ako sa delia?

Pokiaľ ide o vyváženie zdravia tela konzumáciou správnych druhov potravín a výživných látok, tuky sú nevyhnutnou súčasťou našej každodennej stravy. Možno si zvyknutý spájať tuky s nezdravými návykmi a zlým zdravotným stavom, ale odborníci sa zhodujú, že naše telo potrebujú špecifický príjem tukov na energetické a iné účely.

Zdravá náhrada za cukor. Viete, aké máte možnosti?

Zdravá náhrada za cukor. Viete, aké máte možnosti?

Chceš si osladiť jedlo či nápoj? Okrem cukru máš na výber značné množstvo iných možností. Existuje kategória bežných sladidiel, ako je napr. cukor alebo med. Na druhej strane sú tu sladidlá, ktoré sa radia do kategórie umelých sladidiel, kde patrí napr. erythritol alebo stevia. V dnešnom článku si predstavíme viacero typov sladidiel a dozvieš sa aj to, aká je ich energetická hodnota, ich výhody a nevýhody.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO