loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
8 zdravých návykov, ktoré by ste si mali osvojiť čím skôr

8 zdravých návykov, ktoré by ste si mali osvojiť čím skôr

Stravovanie

11.01.2015

Prečítané: 7984x

Jesť zdravo nemusí byť ťažké. V skutočnosti, ak sa u vás objaví rutinné prijatie pozitívnych zdravých praktík, ktoré sa zaoberajú pravidelným jedením zdravého jedla, môže sa vám to stať prirodzenosťou.

Je to ako s čistením zubov 

  • Väčšina z nás si pravidelne čistí zuby, už to je praxou pre ľahké udržanie zdravých stravovacích návykov. Lepšie je prijať zdravý životný štýl a držať ho dlhodobo.
  • Jedným z kľúčov prijímaní zdravých návykov je poznať sám seba. Napríklad niektorí ľudia sa lepšie vedia vzdať pokušení, zatiaľ čo ostatní lepšie zvládajú tento štýl, ak si občasne doprajú.

8 jednoduchých návykov, ktoré vám pomôžu viesť zdravší životný štýl

1. Skladujte len zdravé potraviny

Máme tendenciu jesť, to čo skladujeme a to čo kupujeme. Preto je dôležité, aby ste sa zásobili zdravými potravinami. Majte čerstvé ovocie a zeleninu, uložené po ruke tak, že si ich môžete vziať a zjesť ľahko - baby mrkva, jablká, hrušky, bobuľové ovocie. Kupujte celozrnné pečivo miesto bieleho pečiva - ovsené vločky, hnedá ryža, celozrnná pšenica a celozrnné pečivo. Majte zdravé alternatívy bielkovín vo svojom okolí - orechy a semená, čerstvé morčacie prsia a vajcia. Snažte sa udržať colove a sódové nápoje, sušienky a sladké veci ako cereálie mimo domova.

2. Jedzte po sediačky

Keď budete jesť jedlo keď budete sedieť, máte tendenciu jesť pomalšie radi to, čo jete a dokonca možno ešte menej zjete. Keď budete jesť postojačky, často si ani neuvedomíte že jete. Tiež je skvelé jesť s ostatnými a tak rozvíjať sociálne skúsenosti stolovania.

3. Pite vodu namiesto tekutých kalórií

Obmedzenie tekutých kalórií ako sú: sóda, sladené nápoje, ovocné šťavy - je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vystrihnúť kopu kalórií a cukru z vášho denného príjmu. Sladené nápoje, ako je sóda sú len prázdnymi kalóriami a neposkytujú žiadnu výživovú hodnotu. Diétne limonády tiež žiadnu výživovú hodnotu, chutia príliš sladko a nepomôžu vám schudnúť. Tak prečo sa obťažovať ich pitím? Skúste vypiť pohár vody pred každým jedlom, alebo desiatou a uvidíte, že možno aj menej zjete.

4. Vychutnajte si ovocie namiesto čipsov

Jedenia ovocia je praktické a jednoduché, stačí ho mať len po ruke. Môžete si ho vziať so sebou, hodíte si jablko do tašky na ceste do práce a to vám pomôže zaistiť, že budete jesť popoludňajšiu desiatu, alebo tiež môže byť ovocie výborným občerstvením po večeri (I keď ja ovocie odporúčam klientom len na lačný žalúdok).

5. Jedzte pestrofarebný šalát, alebo zeleninu každý deň

Šaláty sú skvelým spôsobom, ako získať celý rad živín a to v malom množstve kalórií. Rôzne farby zeleniny znamenajú aj rôzne poskytované živiny, preto je najlepšie zvoliť si farebné odrody. Medzi top zeleninu (šaláty) patrí rímsky šalát, kapusta, špenát, paradajky, mrkva, červená paprika, repa, huby, alebo uhorky. Ak nie ste priaznivcom šalátov, môžete skúsiť polievky na rastlinnej báze, alebo skúsiť dusenú či restovanú zeleninu. Zeleninou budete dostávať do tela kopou zdravých živín vrátane antioxidačných vitamínov A, C, draslíka, vlákniny.

6. Prežúvajte každé sústo jedla!

Ak venujeme pozornosť tomu, čo jeme, jeme pomalšie a zvyčajne aj zjeme toho menej. Trvá najmenej 15 minút pre naše telo, kým zaregistruje, že sme plný. Aj naše oči majú tendenciu byť väčšie ako naše brucho a keď jeme rýchlo, máme tendenciu príliš veľa jesť a nakoniec nepríjemné pocity plnosti.

7. Zvyšky odložte, vyhoďte !

Zvyšky jedla na pulte signalizujú niečo ako „zjedz ma“. Potom je o to ťažšie odolať pokušeniu ak sa nachádzate neďaleko tohto jedla, tak prečo pokúšať samého seba ?

8. Poznajte seba samého

Je najviac dôležité poznať seba samého a uvedomovať si, čo funguje a čo zároveň nefunguje. Každý sme jedinečný a to znamená, že niekomu po jedle stačí dobrý krátky oddych a niekto si ešte požaduje „kúsok čokolády“ a tam to potom ostáva otázne, že niektorým to nakopne inzulín, tak že pokračujú v prejedaní a niektorí sú maximálne spokojný. 

Tak teraz máte čas popremýšľať, čo si z tohto článku vezmete a čo naozaj zahrniete do svojho životného štýlu.

Autor: Ing. Radoslav Filip • Foto: Dreamstime.com
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO