loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Čo je to NAC (N-acetylcysteín), prečo tak významne posilňuje imunitný systém?

Čo je to NAC (N-acetylcysteín), prečo tak významne posilňuje imunitný systém?

Vysvetlenie pojmov

08.04.2020

Prečítané: 16860x

NAC je pre väčšinu ľudí neznámy suplement a nevedia o ňom takmer nič. A to je veľká škoda. Síce ti nevytvorí kilá novej svalovej hmoty ani ti nepomôže zhodiť prebytočný tuk, ale jeho užívanie je veľmi prospešné pre tvoje zdravie a najmä pre tvoj imunitný systém. Poďme si ho bližšie predstaviť.

Čo by si o ňom mal vedieť?

NAC je skratka pre N-acetylcysteín, čo je prekurzor L-cysteínu. Cysteín je semiesenciálna aminokyselina, ktorú si telo dokáže vytvoriť z iných aminokyselín - z metionínu alebo serínu. Nachádza sa najmä v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, napr. v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach a tiež v niektorých druhoch zeleniny. Aj preto majú najväčší problém s nedostatkom cysteínu v tele práve vegetariáni a vegáni, ktorí tieto potraviny konzumujú obmedzene, príp. vôbec.

Čo je to NAC?

L-cysteín je tiež látka, vďaka ktorej sa v tele vytvára glutatión. Ten patrí medzi najsilnejšie antioxidanty v našom tele a všetky bunky ho potrebujú k činnosti. Jeho funkcia spočíva v tom, že zabraňuje poškodeniu bunkových zložiek voľnými radikálmi. Glutatión je veľmi dôležitý pre našu imunitu, neutralizáciu voľných radikálov a udržiavaní vitamínov C a E v aktívnej forme, v ktorej ich telo dokáže využiť. Taktiež sa o ňom hovorí ako o látke, ktorá môže pomáhať v dosiahnutí dlhovekosti, zlepšuje neplodnosť a zmierňuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Suplementácia NAC preukázateľne zvyšuje koncentráciu glutatiónu v bunkách.

Benefity NAC

NAC reguluje produkciu neurotransmitera s názvom glutamát, ktorý priamo ovplyvňuje tvoje funkcie mozgu ako napr. pamäť či správanie. Glutamát je najdôležitejším neutrotransmiterom v mozgu a jeho koncentrácia musí byť primeraná. Ak ho budeš mať viac alebo menej ako je potrebné, môže spôsobiť mozgové problémy ako napr. bipolárnu poruchu, schizofréniu a tiež vznik návykového správania. Podávanie NAC dokonca dosť výrazne ovplyvňuje schizofrenické stavy a zmierňuje ich negatívne dopady na správanie a taktiež pomáha zmierňovať abstinenčné príznaky ľuďom závislých na drogách. Tiež je dobrý pre ľudí, ktorí majú problémy s pamäťou a spomaľuje stratu kognitívnych funkcií u ľudí s Alzheimerovou chorobou.

NAC zmierňuje príznaky respiračných ochorení (napr. chronická bronchitída, chronická obštrukčná choroba pľúc CHOCHP) a zmierňuje zápal v pľúcach.

Čo je to NAC?

Vplyv NAC na plodnosť

V dnešnej dobe je stále väčší a väčší problém pre páry počať dieťa. Spôsobuje to viacero faktorov ako napr. nesprávna životospráva, stres, nedostatok pohybu, nezdravé jedlá či žiarenie niektorých elektronických zariadení, ktorých je okolo nás stále viac a viac.

Nedostatok antioxidantov môže u mužov môže spôsobovať zvýšený obsah voľných radikálov v reprodukčnom systéme a tým znižovať jeho plodnosť.

tejto štúdii rozdelili skupinu 468 neplodných mužov na štyri menšie skupiny. Jednej podávali 200 mcg selénu, druhej 600 mg NAC, tretej kombináciu 200 mcg selénu a 600 mg NAC. Štvrtá skupina dostávala placebo. Celý test trval 26 týždňov, po ktorých nasledovala ešte 30 dňová fáza, kedy vysadili všetky tieto suplementy. Výsledkom bolo zistenie, že skupina, ktorá dostávala selén s NAC mala významne zlepšenú kvalitu semena a tým pádom aj zlepšenú funkciu reprodukcie.

NAC významne posilňuje imunitný systém

Ako už vieš z predošlých riadkov, NAC má silný vplyv na tvoj imunitný systém a ak máš slabú imunitu, mohol by sa ti hodiť na obnovenie prirodzenej obranyschopnosti tvojho tela. Táto štúdia potvrdila účinok NAC na imunitný systém tela. Orálne podávaný NAC zvyšuje koncentráciu cysteínu a glutatiónu v bunkách pacientov s HIV. Avšak, je potrebné ho užívať opakovane. Podľa tejto štúdie dokonca blokuje reprodukciu sezónnych chrípkových vírusov, ako napr. H5N1, čo je nebezpečný podtyp vírusu chrípky typu A. Dokonca sa v nej hovorí o tom, že antioxidanty ako NAC predstavujú potenciálne typ liečiva, ktorý by mohol účinkovať v prípade pandémie vírusu chrípky typu A.

Čo je to NAC?

Ako ho dávkovať?

Názory sa rôznia a mal by si sa riadiť odporúčaným dávkovaním na obale produktu. Avšak, denná dávka 600-1 800 mg by ti mala zabezpečiť to, že pocítiš pozitívne vlastnosti NAC v plnej sile. Telo slabo vstrebáva NAC a preto veľmi nízke dávky nemusia mať účinok. Pri prehnanej dávke sa môžu objaviť žalúdočné problémy ako napr. nevoľnosť, hnačka či zvracanie. NAC môže znižovať zrážanlivosť krvi. Ak máš problémy s jej zrážanlivosťou, určite prekonzultuj užívanie NAC so svojim lekárom.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
NAC ako silný antioxidant
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo je to vitamín C?

Čo je to vitamín C?

Vitamín C je najznámejší vitamín na celom svete. Už aj malé deti vedia, aký je dôležitý tiež vedia, že sa nachádza napr. citrónoch. V dnešnom článku si povieme viac o jeho charakteristike, benefitoch na ľudské telo, správnej dávke a aj o tom, v ktorých potravinách ho nájdeš najviac.

Čo je to vitamín D?

Čo je to vitamín D?

Najznámejším vitamínom je síce vitamín C, ale ani „déčko“ za ním veľmi nezaostáva a patrí medzi najznámejšie a najdôležitejšie vitamíny pre naše telo. Väčšina z nás vie, že si ho tvorí telo zo Slnka, ale často to pri tejto informácii končí. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to vlastne vitamín D je, ako a kedy si ho telo dokáže vytvoriť, aké má funkcie v tele a koľko by si ho mal denne prijať, aby si nepociťoval jeho deficit.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO