loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Arginín pre makačov: hojí rany a pomáha zvládať presilenie svalstva

Arginín pre makačov: hojí rany a pomáha zvládať presilenie svalstva

Doplnky výživy

29.07.2019

Prečítané: 1384x

Arginín je semiesenciálna aminokyselina, ktorá je vo fitness svete známa najmä pre zlepšenie prekrvenia svalstva a na tzv. napumpovanie svalov pri tréningu. Tvoje telo si ju dokáže vytvoriť, avšak jeho dodatočná suplementácia prináša viacero pozitívnych účinkov pre tvoje telo. A to nielen z hľadiska svalového rozvoja, ale aj celkového zdravia tvojho tela. Účinkom je veľmi podobný citrulínu.

Je veľmi dôležitý pre tvorbu kreatínu, ktorý sa syntetizuje v obličkách, pečeni a podžalúdkovej žľaze z arginínu, glycínu a metionínu. V potravinách je najviac zastúpený v mäse (kuracie, morčacie, hovädzie či bravčové), v mlieku a mliečnych výrobkoch, v tekvicových semiačkach, vlašských orechoch, arašidoch, čokoláde, cíceri, sóji a v šošovici.

Arginín pre makačov: hojí rany a pomáha zvládať presilenie svalstva.

Účinky arginínu

Arginín zvyšuje obsah oxidu dusnatého (NO) v krvi, čo má za následok viacero pozitívnych účinkov. Okrem toho, že zlepšuje napumpovanie svalov, pomáha zlepšovať krvný obeh, znižuje krvný tlak, uvoľňuje tepny a vracia im pružnosť. Má pozitívny vplyv na produkciu rastového hormónu (HGH) a zlepšuje imunitu. Jeho pozitívny vplyv na znižovanie tlaku si môžeš overiť aj tu.

Arginín taktiež pomáha zmierňovať erektilnú disfunkciu. Dokonca aj muži, ktorí s ňou nemajú problém pociťujú pozitívne účinky arginínu na erekciu, ktorá je dlhšia a kvalitnejšia. Je to dané tým, že arginín pomáha zlepšovať prekrvenie a ako vidíš, nefunguje len na biceps či triceps. Na podporu erekcie postačuje už dávka 5 gramov denne. Okrem zlepšenia erekcie prispieva aj k zlepšeniu kvality spermií.

Používa sa tiež na urýchlenie regenerácie po nehodách alebo operáciách, lebo potláča infekcie v tele a pomáha v hojení rán.

Dávkovanie

Denná odporúčaná dávka nie je presne stanovená a mal by si sám na sebe vyskúšať, koľko arginínu by si mal prijať, aby si pocítil jeho účinky. Začni s dávkou 3-5 gramov pred tréningom a postupne ju navyšuj, až kým nezačne účinkovať. Denná dávka 10-20 gramov je úplne bežná. Arginín zaberá rýchlo, polčas rozpadu je 75 minút.

Ak ti malá dávka nezaberá, pridaj počet dávok, nie jej veľkosť. Čím je dávka väčšia, tým je jej vstrebateľnosť nižšia. Zaujímavosťou je aj fakt, že účinky arginínu predlžuje antioxidant glutatión, ktorý je dostupný ako samostatný doplnok výživy, alebo ho vieš prijať napr. z brokolice, kapusty alebo z broskýň. Užívanie glutatiónu spoločne s arginínom má synergický efekt, nakoľko pri suplementácii samotného arginínu sa približne 40 % z prijatej dávky nevyužije.

Arginín pre makačov: hojí rany a pomáha zvládať presilenie svalstva.

Vedľajšie účinky

Užívanie arginínu je bezpečné, ale pri vyšších jednorazových dávkach (10 gramov a viac) sa môže stať, že ti spôsobí bolesti brucha, nadúvanie a hnačky. Inak sa nie je čoho obávať. Ak sa ti objaví niektorý z týchto vedľajších účinkov, rozdeľ si pôvodnú dávku na dve menšie dávky v priebehu dňa a vedľajšie účinky by mali zmiznúť.

Formy arginínu

Arginín sa predáva v troch formách. Buď ho nájdeš v práškovej, tabletovej alebo tekutej forme. Najčastejšie sa vyskytuje tabletová forma, ktorá sa jednoducho a presne dávkuje a ľahko si vieš arginín zobrať so sebou do fitka a zapiť tablety pred tréningom.

Prášková forma je tiež veľmi obľúbená a jej výhodou je ešte rýchlejší nástup. Nevýhodou je to, že sa ťažšie prenáša ako tabletová forma a horšie sa dávkuje.

Tekutý arginín je naopak relatívne málo rozšírený, ale je výborný, lebo má okamžitý nástup, je ľahko prenosný a presne nadávkovaný. Ak potrebuješ prijať arginín pred tréningom a nechce sa ti zapíjať tablety alebo miešať v šejkri prášok, kým sa rozpustí, bude pre teba tekutý arginín ideálnou voľbou.

Arginín pre makačov: hojí rany a pomáha zvládať presilenie svalstva.

Arginine AKG od Best Nutrition

Príkladom tabletovej formy je obľúbený arginín od spoločnosti Best Nutrition. V balení máš až 240 kapsúl, pričom jedna dávka (4 kapsuly) obsahuje až 2,4 gramu arginínu. Na začiatok skús brať 2 tablety ráno a 2 pred tréningom. Ak by sa ti zdalo, že nepociťuješ účinky, zvýš dávkovanie podľa návodu až na 4 tablety pred tréningom. Výhodou tohto arginínu je vysoký obsah arginínu v tabletách a pomer cena/zloženie.

Arginine pure AKG od Best Nutrition

Prášková forma arginínu od rovnakej spoločnosti ako predošlá tabletová forma. Pomer cena/zloženie je neprekonateľný, táto forma arginínu je jednoznačne najlacnejšia v pomere ceny a obsahu arginínu. Pri dávke 10 gramov arginínu na deň ti menšie balenie (250 g+250 g) vystačí takmer na dva mesiace.

AAKG 7500 od Nutrend

Tento tekutý arginín obsahuje v jednej dávke 7,5 gramu arginínu, čo je na jednu dávku naozaj dosť. Ak si potrebuješ so sebou zobrať arginín na cesty, alebo nemáš možnosť zapíjať tablety či prášok pred tréningom, bude pre teba ideálnou voľbou. Otvoríš ho, vypiješ a si pripravený na tréning. 

Arginín je suplement, ktorý si určite obľúbiš. Tréningy s arginínom sú oveľa lepšie ako bez neho, pretože dokážeš svaly oveľa viac napumpovať, vyzerajú väčšie a plnšie a taktiež ti môžu vybehnúť žily, ktoré si doteraz nevidel. Tento efekt je prudko návykový a naozaj stojí za to.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo by si mal jesť pre správnu výživu kostí a kĺbov?

Čo by si mal jesť pre správnu výživu kostí a kĺbov?

Všetci už asi vedia, čo by mali jesť, ak chcú nabrať svaly alebo ak chcú schudnúť. Málokto sa zaujíma o to, čo by mal jesť, aby mu správne fungovali kosti a kĺby, a aby mohol tými svalmi aj plnohodnotne hýbať. Poďme sa pozrieť na to, aké vitamíny, minerály a aj konkrétne potraviny by sa mali nachádzať v tvojom jedálničku, aby si mohol plnohodnotne cvičiť.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO