loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
5 výživových doplnkov, vhodných aj pre necvičiacich ľudí

5 výživových doplnkov, vhodných aj pre necvičiacich ľudí

Doplnky výživy

05.04.2021

Prečítané: 3237x

Doplnky výživy nie sú len pre aktívnych a pravidelne cvičiacich ľudí. Existujú typy doplnkov, ktoré má zmysel užívať len pri cvičení a pre športovo neaktívnych ľudí sú zbytočné. Sem patrí napr. kreatín, spaľovače tukov alebo predtréningové pumpy. Avšak, je tu ešte druhý typ suplementov, ktoré môžu užívať takmer všetci ľudia bez rozdielu veku, pohlavia či BMI. Poďme si o nich povedať viac.

Proteín

„Načo mi je proteín, keď necvičím? Nie je to úplne zbytočné?“ Nie, nie je. Ak necvičíš ani aktívne nešportuješ, neznamená to, že máš zanedbávať aj jedálniček. Práve naopak, ak už telu nedáš dostatok pohybu, dopraj mu aspoň kvalitnú stravu.

5 výživových doplnkov, vhodných aj pre necvičiacich ľudí

Proteín nie je len na to, aby rástli svaly. Bielkoviny sú súčasťou každej živej bunky a bez nich by nevedeli existovať. Zúčastňujú sa všetkých procesov, ktoré sa odohrávajú v našom organizme na bunkovej aj mimobunkovej úrovni. Bez nich by sa v tele nemohli tvoriť nové a nové bunky. Bez bielkovín by sme nemali ani pokožku, nechty, vlasy, kĺby, šľachy či chrupavky. Okrem toho pomáhajú pri biochemických reakciách vo forme enzýmov.

Užívaním proteínu ako náhrady jedla alebo ako ingrediencie do varenia zvýšiš nutričnú hodnotu jedla. Okrem toho, proteínové prášky sú často veľmi dobre dochutené a majú málo kalórií, takže sú vhodné nielen ako dochucovadlo, ale aj ako náhrada sladkostí.

Kĺbová výživa

Niektorých ľudí to môže prekvapiť, ale myslím si, že kĺbová výživa je dobrým doplnkom pre všetkých. Prečo by nemohol tzv. kĺbovku užívať muž okolo 40-tky alebo žena v preddôchodkovom veku, či staršia? Kĺby sa opotrebovávajú každému z nás bez ohľadu na to, či športujeme alebo nie. Väčšina starších ľudí má problémy s kĺbmi a sťažujú sa na bolesti či obmedzený rozsah pohybu.

Kĺbová výživa môže pomôcť ako prevencia v udržiavaní zdravých kĺbov. Samozrejme, ak nie je ich zaťaženie tak veľké ako u športovca, ktorý má 5 tréningov týždenne nie je potrebné ani také časté užívanie. Jej občasné preventívne užívanie určite pomôže oddialiť problémy kĺbov a bolesti. Veľmi dobrým riešením je vybratie dvoch komplexných kĺbových výživ (teda na obdobie 6 a viac týždňov) 1-2x do roka.

V prípade, ak si chceš zvoliť tento postup, odporučil by som ti siahnuť po komplexnej kĺbovej výžive, ktorá obsahuje všetky potrebné látky na podporu kĺbov a chrupaviek. Ak si chceš o tomto suplemente prečítať viac, odporúčam ti tento článok.

Omega-3 mastné kyseliny

Naše telo potrebuje pre fungovanie omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny. Samo si dokáže vyrobiť len omega-9 mastné kyseliny, ostatné musíme prijať buď z potravín alebo vo forme doplnkov výživy. Dobrým zdrojom sú napr. ryby, morské plody, vajcia, orechy a semienka (chia, ľanové). Okrem potravín je dobré siahnuť aj po suplementoch, ktoré dodajú telu v malom množstve vysokú koncentráciu omega-3 mastných kyselín.

5 výživových doplnkov, vhodných aj pre necvičiacich ľudí

Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú zrak, zdravie kostí a kĺbov, majú protizápalové vlastnosti, pomáhajú v zlepšovaní psychického stavu a hlavne slúžia ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Vitamín D

Patrí medzi najdeficitnejšie mikronutrienty. Až 75 % ľudí má nedostatok vitamínu D. Je rozvádzaný pomocou krvi k bunkám v tele, kde reguluje funkciu génov. Takmer každá bunka v tele má receptor na vitamín D. Má dôležitú úlohu v budovaní imunity, pomáha pri vstrebávaní vápnika a raste kostí, znižuje riziko vzniku rakoviny, srdcovocievnych problémov, cukrovky a viacerých druhov sklerózy.

Tvorí sa z cholesterolu v tele za pomoci slnečného žiarenia. Je možné ho prijať aj z potravín, ale hlavným zdrojom ostáva stále Slnko. A tu nastáva v našej zemepisnej šírke problém, nakoľko nemáme toľko slnečného žiarenia počas roka ako napr. krajiny v okolí rovníka. Na dostatočný príjem vitamínu D je potrebné stráviť na Slnku aspoň 30 minút denne a to je počas jari, jesene a zimy niekedy problém. Práve v tomto období je odporúčané prijímať vitamín D z tabliet. Denný príjem by mal byť približne 1 000-2 000 IU.

5 výživových doplnkov, vhodných aj pre necvičiacich ľudí

Zinok

Pre naše telo je veľmi dôležitý a patrí medzi najdôležitejšie esenciálne minerály v našom tele. Správna hladina zinku v tele je dôležitá pre funkciu hormónov, enzýmov, imunitného systému a tiež testosterónu. Ak máš nedostatok zinku v tele a začneš ho pravidelne dopĺňať, malo by dôjsť aj k zvýšeniu hladiny TST v krvi. V tele funguje ako antioxidant a naše telo bez príjmu zinku nedokáže dlhodobo fungovať.

Denná dávka je 25-50 miligramov a aj väčšie dávky okolo 100 mg denne sú krátkodobo v poriadku. Vysoké dávky ale užívaj len vtedy, ak ti akútne chýba zinok, inak ti bude postačovať bežná dávka do 50 mg.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo je bazálny metabolizmus a ako sa počíta?

Čo je bazálny metabolizmus a ako sa počíta?

Možno si sa už s pojmom bazálny metabolizmus stretol a možno nie. Ak chceš riadiť to, ako budeš priberať alebo chudnúť, je dobré ho poznať. Čo znamená, ako sa vypočíta a a ako ovplyvňuje tvoj celkový výdaj energie? Odpovede na tieto otázky sa dozvieš v tomto článku.

Nedajte chorobe šancu. Zvýšte dávky vitamínov C aj D

Nedajte chorobe šancu. Zvýšte dávky vitamínov C aj D

Budovanie a posilňovanie imunity nebolo pre väčšinu čitateľov nikdy dôležitejšie ako práve teraz. V období, kedy je naše zdravie skúšané najviac a chceme mať imunitu čo najsilnejšiu, aby sa dokázala obrániť pred prípadnými vírusmi. Všeobecný článok na túto tému sme už uverejnili. V tomto článku si povieme hlavne o vitamíne C a D - o ich funkcii, dávkovaní a zdrojoch v potravinách.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO