loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
10 faktov o MSM, ktoré by ste nemali prehliadnuť

10 faktov o MSM, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Doplnky výživy

27.01.2020

Prečítané: 1067x

MSM je skratka pre metylsulfonylmetán, teda pre látku, ktorá obsahuje síru. Často sa hovorí o iných látkach (vitamínoch či mineráloch), ktoré sú dôležité pre naše telo, ale o síre neexistuje toľko zmienok. A to je škoda, lebo je veľmi dôležitý minerál pre správne fungovanie viacerých procesov v našom tele. Okrem toho je bežným javom, že veľká časť populácie nemá dostatok síry vo svojom jedálničku a ani nevedia, kde sa nachádza. Poďme si teda o tejto látke a jej dôležitosti povedať viac.

Aká skupina ľudí má najväčší nedostatok síry v potrave? Sú to najmä ľudia, ktorí nemajú dostatočný príjem bielkovín. Možno to v našich článkoch čítaš relatívne často, ale bielkoviny sú naozaj veľmi dôležité nielen pre rast svalov, ale majú aj viacero vedľajších pozitívnych účinkov na naše zdravie a malo by byť v záujme každého človeka bez ohľadu na to, či cvičí alebo nie, aby nezakladal celý jedálniček len na sacharidoch a tukoch. Síce sú sacharidové a tukové jedlá chutné a lacné, ale nedá sa na nich stavať zdravý jedálniček a zdravé telo. Nedostatok síry v tele sa prejavuje napr. bolesťami svalov, únavou, depresiami, stresom či kožnými problémami.

10 faktov o MSM, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

10 najväčších prínosov MSM

  1. MSM je známe najmä pre svoje pozitívne účinky na kosti a chrupavky. Veľmi dobré účinky vykazuje v boji s osteoartritídou a tiež tlmí bolesti kĺbov.
  2. Okrem kĺbov pozitívne ovplyvňuje aj šľachy a väzy, takže je komplexným doplnkom výživy pre zdravie pohybového aparátu. Určite by ho mal užívať každý športovec aspoň niekoľko mesiacov v roku ako prevenciu.

10 faktov o MSM, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

  1. Zlepšuje pohyblivosť a flexibilitu tela u ľudí s diagnostikovanou osteoartritídou. Tento fakt bol potvrdený viacerými štúdiami. Dobré účinky preukázal najmä v kombinácii s glukosamínom, chondroitín sulfátom a vitamínom D.
  2. Pomáha v tvorbe kolagénu a keratínu v tele. To je dobrá správa najmä pre ženy, ktoré chcú mať zdravé a pevné vlasy, nechty a pokožku bez vrások. Väčšina obsahu síry v tele sa nachádza práve v týchto častiach tela.
  3. Pomáha liečiť kožné problémy. Ak máš problémy s ekzémami, skús sa najprv pozrieť na to, koľko síry prijímaš a zaraď MSM do svojej suplementácie. Možno ti pomôže viac, ako lieky či iné preparáty od kožnej doktorky.
  4. Zmierňuje svalovicu. Pri pravidelnom užívaní MSM môže dôjsť k zníženiu potréningovej svalovice vďaka protizápalovým účinkom.
  5. Jeden z najmenej známych faktov o MSM je ten, že môže potláčať chrápanie. Neexistuje o tomto účinku mnoho štúdií, ale vyskúšaj to na sebe a uvidíš, či ti to naozaj pomáha. Najlepší účinok vykazujú spreje do nosa s obsahom MSM.
  6. Pozitívne ovplyvňuje zdravie. A nielen kosti a kĺby, ale celkové zdravie a imunitu tela. Je to dané najmä faktom, že síra je látkou, z ktorej sa skladá antioxidant glutatión (GSH). Ten pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi a ťažkými kovmi a patrí medzi najsilnejšie antioxidanty v našom tele.
  7. Detoxikácia. A teraz nemyslíme tú, ktorú prezentujú reklamy na sociálnych sieťach, ale tú ozajstnú detoxikáciu, ktorú si telo riadi samo. Síra zlepšuje priepustnosť buniek a tie sa vďaka tomu dokážu ľahšie zbaviť nežiaducich látok.
  8. U žien môže znižovať bolesti pri PMS. K tomuto účinku neexistuje veľa vedeckých informácií, najlepším riešením je odskúšanie, či ti to pomôže alebo nie. Mnohé ženy pozorovali pri užívaní MSM výrazné zlepšenie.

Má MSM vedľajšie účinky?

MSM je pri bežnom dávkovaní bezpečný doplnok výživy a nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Tehotné a dojčiace matky by sa mali o suplementácii MSM poradiť so svojim lekárom, aby im nastavil optimálne dávkovanie.

Ako by si ho mal dávkovať?

Bežná dávka sa pohybuje v rozsahu od 3 000 do 6 000 mg na deň. Ako prevencia je 3 000 mg na deň úplne postačujúce množstvo. Pri osteoartritíde sa dávka môže navýšiť až na 6 000 mg. Inak je z preventívnych dôvodov zbytočné užívať viac ako 3 000 mg denne.

10 faktov o MSM, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

MSM vždy zapi vodou a ak je to možné, rozdeľ si jednu väčšiu dávku na dve menšie dávky (napr. na ráno a večer). AK chceš zlepšiť pozitívny efekt, pridaj k MSM aj vitamín C. Tieto látky majú spolu synergický efekt.

Prirodzené zdroje

Okrem suplementu môžeš siahnuť aj po bielkovinových zdrojoch ako napr. vajcia, mlieko, mäso či ryby. Dobrým zdrojom je aj klasický vývar z kostí a mäsa. Z iných zdrojov sú vhodné napr. brokolica, kel, viaceré druhy zŕn, špenát, cesnak, cibuľa, káva, čaj či dokonca aj pivo.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo by si mal jesť pre správnu výživu kostí a kĺbov?

Čo by si mal jesť pre správnu výživu kostí a kĺbov?

Všetci už asi vedia, čo by mali jesť, ak chcú nabrať svaly alebo ak chcú schudnúť. Málokto sa zaujíma o to, čo by mal jesť, aby mu správne fungovali kosti a kĺby, a aby mohol tými svalmi aj plnohodnotne hýbať. Poďme sa pozrieť na to, aké vitamíny, minerály a aj konkrétne potraviny by sa mali nachádzať v tvojom jedálničku, aby si mohol plnohodnotne cvičiť.

Chýba vám magnézium? 6 príznakov, ktorými si ho telo pýta

Chýba vám magnézium? 6 príznakov, ktorými si ho telo pýta

Horčík patrí medzi minerály, ktoré sú veľmi dôležité pre život a zdravie človeka. Je potrebný pre tvoje svaly, kosti, kĺby a centrálny nervový systém. Horčík sa zúčastňuje pri viac ako troch stovkách metabolických reakcií v tele, ako napr. syntéza DNA, prenos nervových signálov, syntéza bielkovín či funkcia srdca.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO