loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Rybí tuk (Omega-3) a vitamín D môžu pripraviť telo na nákazu COVID-19

Rybí tuk (Omega-3) a vitamín D môžu pripraviť telo na nákazu COVID-19

Zdravie a krása

19.03.2020

Prečítané: 6896x

Zápalom pľúc súvisiacim s chorobou COVID-19 môže podľa Štátneho zdravotného ústavu ČR (SZÚ) pomôcť predchádzať rybí tuk a vitamín D. Zvýšenie ich hladiny v tele môže trvať šesť týždňov až šesť mesiacov, uviedol na webe profesor Jiří Ruprich z Centra zdravia, výživy a potravín SZÚ. Zhruba 80 percent nakazených ľudí novým typom koronavírusu na celom svete má mierny priebeh, ktorý pripomína ochorenia dýchacích ciest. Zatiaľ sú v Česku k dnešnému dňu traja chorí vo vážnom stave, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu.

Smrteľné prípady nákazy novým typom koronavírusu podľa odborníkov súviseli s takzvanou cytokínovou búrkou, teda neprimeranou reakciou imunitného systému. Pri nej telo produkuje imunitné bunky a proteíny, ktoré môžu zničiť iné orgány. "Práve prehnaná autoimunitná reakcia môže byť jednou z príčin úmrtí pri chorobe COVID-19. Závažnosť choroby zrejme súvisí s cytokínovou búrkou," cituje SZÚ z prestížneho lekárskeho časopisu Lancet Jimmyho Whitwortha z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny.

Rybí tuk a vitamín D môžu pripraviť telo na nákazu.

Omega-3 mastné kyseliny môžu znížiť produkciu molekúl a látok spojených so zápalom ako sú práve cytokíny. Dlhodobé užívanie rybieho oleja, ktorý ich obsahuje alebo koncentrátu omega-3 vedie podľa SZÚ k preukázateľnému zlepšeniu imunitného systému. "Množstvo omega-3 sa v tele rýchlo hromadí. Avšak, môže trvať šesť týždňov až šesť mesiacov, než sa objavia významné zmeny nálady, bolesti alebo iné príznaky," píše SZÚ. Zápaly podľa neho obmedzuje aj kyselina eicosapentaenová (EPA).

Doporučuje sa užívane minimálne 250 až 500 miligramov mastných kyselín denne u zdravých dospelých ľudí. Na výrazné zvýšenie omega-3 indexu je vhodná dávka až 2 gramy denne.

Zdravotný ústav preto odporúča konzumáciu potravín s protizápalovým účinkom, teda napr. ovocie a zeleninu a naopak, potraviny, ktoré spôsobujú zápaly zo stravy vylúčiť, príp. ich obmedziť. Sú to vysoko spracované potraviny s nadbytkom cukru, nasýtených tukov či niektoré mäsové výrobky. Taktiež by sme si mali kontrolovať hladinu cukru v krvi a naučiť sa kontrolovať stres.

„Štúdie už dlho dokazujú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a viacerými zápalovými ochoreniami. Vedci taktiež zistili, že zlepšenie hladiny vitamínu D v tele pomáha znížiť počet zápalov v tele,“ napísalo SZÚ. Vitamín D si prirodzene vytvára ľudská koža vďaka UV žiareniu zo Slnka. V zime sú dobrým zdrojom ryby, alebo doplnky výživy ako sú vitamíny skupiny D.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Kvalitné Omega-3 mastné kyseliny na prevenciu proti vírusom.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako zlepšiť imunitu tela voči koronavírusu?

Ako zlepšiť imunitu tela voči koronavírusu?

V posledných dňoch a týždňoch zažívame boom ohľadne koronavírusu. Z každej strany sa na nás valia informácie o počte nakazených a mŕtvych zo zahraničia a aj u nás sú už potvrdené prípady ľudí, ktorý sa nakazili vírusom COVID-19. Aktuálne neexistujú konkrétne lieky, ktoré by liečili ľudí s týmto vírusom. Hlavnou liečbou je podporná liečba na potlačenie symptómov tohto ochorenia. Určite to nie je dôvod na paniku, ale mali by sme sa zachovať zodpovedne, teda ostať doma a izolovať sa. Avšak, to nie je všetko, čo môžeme spraviť. Brániť sa môžeš aj tým, že budeš zlepšovať svoju imunitu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO