loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Ako si vybrať z náhrad steroidov?

Ako si vybrať z náhrad steroidov?

Doplnky výživy

05.04.2018

Prečítané: 38404x

Náhrady steroidov sú vo svete doplnkov výživy špičkou ľadovca. Nepatria medzi základné doplnky výživy a siahnuť by si po nich mal až vtedy, ak máš výborne zvládnutý tréning, techniku cvikov, jedálniček a základnú suplementáciu pozostávajúcu z proteínu, kreatínu, vitamínov, minerálov a kĺbovej výživy.

Vznikli najmä preto, že steroidy – ako iste vieš – sú zakázané látky, ktoré môžu mať silné vedľajšie účinky. Na jednej strane od nich môžeš síce čakať silné účinky ako rast svalov a úbytok tuku, treba počítať ale aj s tým, že svojmu telu môžeš seriózne uškodiť. Náhrady steroidov sú látky, ktoré by mali mať podobný efekt ako steroidy, ale bez nepríjemných vedľajších účinkov. Je jasné, že tento efekt nebude taký silný ako pri steroidoch (kto by potom vôbec užíval steroidy, že?), ale ak chceš byť naturál a pritom podporiť rozvoj svalstva, môžu ti pomôcť dosiahnuť tvoj cieľ.

Aké látky sa nachádzajú v náhradách steroidov?

Ekdysteroidy

Ekdysteroidy sú polyhydroxylované ketosteroidy, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudské telo a nárast svalovej hmoty. Sú štrukturálne podobné androgénom. Do triedy ekdysteroidov patrí aj ekdysterón či turkesterón, čo sú látky s preukázanými anabolickými účinkami. Správajú sa podobne ako anabolické steroidy, ale bez androgénneho efektu (zvýšený rast ochlpenia, zvýšená produkcia mazových žliaz či hrubnutie hlasu). Okrem anabolického účinku dokážu znižovať hladinu cholesterolu a glukózy v krvi, zlepšujú syntézu bielkovín a ochraňujú nervové tkanivo.

Ekdysterón je známy už viac ako 50 rokov. Jeho účinkami sa začali zaoberať najskôr ruskí vedci po tom, ako boli zakázané anabolické steroidy a potrebovali nájsť náhradu týchto látok, ktorá by bola legálna. Odvtedy sa vývoj posunul a dnes je ekdysterón bežne dostupný ako samostatný suplement a ako súčasť komplexných náhrad steroidov.

Odskúšaná dávka 5 mg ekdysterónu na kilogram hmotnosti sa u krýs prejavila anabolickým efektom. Odporúča sa začať na tejto dávke a v prípade potreby ju navyšovať. Navyšovanie rob postupne a s väčším časovým odstupom. Nemôžeš očakávať, že po dvoch dňoch od zvýšenia dávky uvidíš zmeny. Podrž zvýšené dávkovanie aspoň 2-3 týždne a až po tomto období reálne zhodnoť, či je aktuálna dávka postačujúca, alebo je potrebné ju opäť navýšiť.

D-AA

Tajomne znejúca látka je skratka pre kyselinu d-asparágovú. Je to látka prirodzene sa vyskytujúca v ľudskom tele. Pôsobí v centrálnej časti mozgu a ovplyvňuje sekréciu viacerých hormónov, ako je napr. luteinizačný a rastový hormón.

Okrem toho táto aminokyselina reguluje syntézu testosterónu a pomáha zlepšovať plodnosť u mužov, ktorí nemajú spermie v 100 % kondícii. Ostatným pomáha krátkodobo zvyšovať tvorbu testosterónu. Toto navýšenie testosterónu pretrváva maximálne 7 dní a preto je potrebné pravidelné dávkovanie.

Diosgenín

Diosgenín je fytosteroidný sapogenín získavaný z hľúz rastliny Dioscorea villosa (slovenský názov je Dioskórea huňatá). Táto rastlina sa vyskytuje najmä v Severnej Amerike. Má protizápalové a protirakovinové účinky. Ovplyvňuje sekréciu testosterónu a rastového hormónu, čo má za následok zväčšenie svalovej hmoty, úbytok telesného tuku, zlepšenie regenerácie a zvýšenie sily. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky tejto látky.

ZMA

Táto skratka predstavuje patentované spojenie troch zložiek – zinku, horčíku a vitamínu B6. Nedostatok zinku môže byť jedným z dôvodov nízkej hladiny testesterónu. Pravidelným suplementovaním ZMA sa vyhneš tejto situácii a zabezpečíš svojmu telu nárast hladiny testosterónu. Ak užívaš ZMA s ostatnými doplnkami výživy, skontroluj, koľko zinku celkovo prijmeš za jeden deň. Dávka 100 mg zinku je síce neškodná, ale len v krátkodobom 2 - 4 mesačnom cykle. Dlhodobá suplementácia s vysokými dávkami zinku (100 mg a viac na deň) nie je vhodná.

ZMA ako náhrada steroidov.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris bol prvým komerčným suplementom, ktorý sa zameriaval na zvyšovanie hladiny testosterónu. Získava sa vyťažovaním z rovnomennej rastliny, na Slovensku známej ako kotvičník zemný. V minulosti sa využíval najmä na zlepšovanie vitality mužov a zvyšovanie libida. U každého funguje inak a niekomu citeľne pomáha v zvyšovaní sily a niekomu vôbec. Musíš si sám na sebe vyskúšať, či ti tribulus zaberá a ak áno, neboj sa ho zaradiť do suplementačného plánu. Táto látka je úplne neškodná, nemá žiadne vedľajšie účinky. Naopak, má pozitívne účinky na zdravie kardiovaskulárneho a močového systému.

Tribulus terrestris je účinný stimulant produkcie testosterónu.

Maca

Maca je zelenina, ktorá vyzerá ako repa a prirodzene rastie v oblastiach, ktorú sú vo výške 3500 m.n.m.. Jej slovenský názov je žerucha peruánska. V minulosti sa používala najmä ako afrodiziakum. Pôsobí rovnako na mužov aj na ženy. U mužov spôsobuje zvýšenie počtu spermií. Okrem toho chráni mozog pred poškodením a zlepšuje zdravie kostí.

Maca môže byť čierna, ružová, žltá a červená. Aj keď nezvyšuje priamo hladinu testosterónu, mnohí jej užívatelia pociťujú jej pozitívne účinky aj na regeneráciu a tréningový výkon. Je veľmi dobrým doplnkom v rámci komplexných náhrad steroidov, kde síce nehrá hlavnú úlohu, ale výborne podporuje účinky ostatných látok.

Maca zlepšuje celkový výkon.

Ak si stále nevieš vybrať tú správnu náhradu steroidov, tu je zopár tipov:

Tribulus Terrestris 90% od výrobcu Best Nutrition

Tento doplnok obsahuje len jednu zložku a tou je tribulus terrestris. Jedna dávka obsahuje 1000 mg tejto látky. Jej užívanie sa odporúča najmä mužom po tridsiatom roku života. Pri zvýšenom dávkovaní 4 tabliet denne ti vystačí až na dva mesiace, čo je dostatočne dlhý čas na to, aby si pocítil jeho účinky.

Ecdysterone od výrobcu Nutrend

Ecdysterone je suplement, ktorý okrem ekdysterónu obsahuje aj l-leucín na ešte silnejšiu podporu rastu novej svalovej hmoty. V jednej kapsule sa nachádza 370 mg extraktu z Rhaponticum carthamoides a teda jedna kapsula denne by mala postačovať na to, aby si cítil účinky tejto látky. Vďaka takto vysokej koncentrácii ekdysterónu na jednu tabletu ti jedno balenie postačuje až na 4 mesiace užívania.

DAA 1200 od Best Nutrition

DAA 1200 je suplement obsahujúci v jednej dávke až 1200 mg kyseliny d-asparágovej. Má veľmi dobrý pomer ceny a účinku. Tento doplnok výživy je úplne bezpečný a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako si vybrať aminokyseliny?

Ako si vybrať aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základným kameňom každej bielkoviny a svalu. Delia sa na tri kategórie: esenciálne, neesenciálne a semiesenciálne. Esenciálne sú tie, ktoré sú pre náš organizmus nenahraditeľné a naše telo si ich nevie vyprodukovať. Musíme ich prijímať buď z klasickej stravy alebo z doplnkov výživy. Neesenciálne sú nahraditeľné a naše telo si ich dokáže samo vyrobiť. Semiesenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo dokáže vytvoriť, ale nie v dostatočnom množstve pre jeho potreby a preto je potrebné aj dopĺňanie z potravy.

Ako si vybrať kreatín?

Ako si vybrať kreatín?

Kreatín pozná skoro každý. Pre ľudí, ktorí pravidelne cvičia je to jeden z najzákladnejších doplnkov výživy a pre staršiu generáciu je to „zakázaná látka, ktorá ničí obličky“. Pravdou ale je, že kreatín je v športe veľmi dôležitá látka, ktorá tvojim svalom dodáva energiu. Keď vykonávaš nejaký cvik, znižuje sa ti hladina ATP (adenozíntrifosfát). Kreatín obnovuje zásoby ATP vo svaloch. Tvorí sa v pečeni, obličkách a pankrease (podžalúdková žľaza) z aminokyselín arginínu, glycínu a metionínu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO