loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
8 tipov, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť stresu

8 tipov, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť stresu

Zdravie a krása

28.01.2022

Prečítané: 1692x

Väčšina ľudí niekedy v živote zažije stres. Môže to byť normálna reakcia na náročné situácie, ale keď sa stres stane chronickým, môže mať škodlivé účinky na naše duševné a fyzické zdravie. V tomto článku sa budeme venovať 8 tipom, ako sa rýchlo a účinne zbaviť stresu. Preskúmame tiež, kedy je potrebné vyhľadať pomoc lekára.

Tip č. 1: Meditácia

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa rýchlo zbaviť stresu, je meditácia. Tá spočíva v tom, že si sadneš na pokojné miesto a sústredíš sa na svoj dych. Môžeš sa sústrediť buď na hlboké nádychy a výdychy, alebo počítať každý dych. Ak sa tvoja myseľ začne túlať, jednoducho vráť pozornosť späť k dychu. Meditácia nie je jednoduchá vec, je veľmi veľa možností ako meditovať a preto je potrebné venovať čas aj príprave. Na začiatok si vyskúšaj meditovanie pomocou mobilných aplikácií, ktoré ťa jednoducho prevedú celým procesom. Ak sa ti to zapáči, určite sa povenuj aj knihám a blogom. Väčšina najefektívnejších ľudí na svete si nevie účinky meditácie vynachváliť a pripisujú jej obrovské účinky.

8 tipov, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť stresu

Tip č. 2: Dychové cvičenia

Ďalším skvelým spôsobom, ako sa zbaviť stresu, sú dychové cvičenia. Existuje mnoho rôznych typov dychových cvičení, preto si nájdi také, ktoré ti najviac vyhovujú. Jedno z bežných cvičení sa nazýva tzv. „box breathing“. Pri tomto cvičení sa na štyri sekundy nadýchni, štyri sekundy zadrž dych, štyri sekundy vydýchuj a štyri sekundy zadrž dych. Tento cyklus opakuj toľkokrát, koľkokrát ti vyhovuje.

Tip č. 3: Dostatok spánku

Dostatok spánku je nevyhnutný na zníženie hladiny stresu. Keď sme unavení, zvyšuje sa hladina našich stresových hormónov, čo môže viesť k väčšiemu stresu a úzkosti. Snaž sa každú noc spať aspoň sedem hodín. Spánok je rovnako esenciálny pre správne fungovanie nášho tela ako prijímanie jedla.

Tip č. 4: Cvičenie

Cvičenie je skvelý spôsob, ako znížiť hladinu stresu a zlepšiť si náladu. Uvoľňujú sa pri ňom endorfíny, ktoré majú účinky na zlepšenie nálady. Pocit dobre vykonanej práce po tréningu a progres v cvičení ťa dokáže povzbudiť a zlepšiť ti náladu. Okrem toho, keď je tvoja myseľ neustále zamestnaná, nemáš toľko času na zlú náladu a stres.

Tip č. 5: Aromaterapia

Aromaterapia je forma alternatívnej medicíny, ktorá využíva esenciálne oleje na liečbu fyzických a emocionálnych problémov. Niekoľko kvapiek levanduľového oleja v aromatizéri ti môže pomôcť uvoľniť sa a upokojiť. Určite by som ti odporučil aromatizér, ktorý dokážeš opakovane dopĺňať vodou a olejmi. V konečnom dôsledku sú oveľa lacnejšie ako jednorázové aromatizéry a môžeš neustále obmieňať vône podľa tvojej nálady.

8 tipov, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť stresu

Tip č. 6: Urob si prestávku

Keď sa cítiš, že si pod veľkým stresom, sprav si prestávku. To môže znamenať prechádzku vonku, čítanie knihysledovanie filmu.alebo vyfarbovanie antistresovej omaľovánky. Ak si myslíš, že omaľovánky sú len pre deti, si na omyle, prinášajú dospelým účinný relax. Spomaľte vďaka antistresovým omaľovánkam + omaľovánky zadarmo na stiahnutie.

Ak si nájdeš čas pre seba, pomôže ti to uvoľniť sa a znížiť hladinu stresu. Následne, keď budeš v kľude dokážeš lepšie riešiť problémy či prácu, ktorá na teba čakala.

Na svoje zdravie však myslite skôr ako bude neskoro. Okrem úpravy návykov je doplnok aj životné poistenie pre povolania. Špeciálny typ poistenia je dizajnovaný pre najviac stresom ohrozené povolania (zdravotníci a manažéri). Aj toto tvorí istotu, ktorá v nepríjemnom životnom období zabezpečí pokojnešiu rekonvalescenciu.

Tip č. 7: Porozprávaj sa s niekým, komu dôveruješ

Rozhovor s niekým o strese je často veľmi užitočný. Zdieľať svoje pocity s niekým, komu dôveruješ, môže byť terapeutické a daný človek ti môže poskytnúť užitočné rady. Nemusí to byť odborník, ale ľubovoľný priateľ. Niekedy úplne postačí, keď sa tzv. „vyrozprávaš“.

8 tipov, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť stresu

Tip č. 8: V prípade potreby vyhľadaj odbornú pomoc

Keď je hladina stresu príliš vysoká a zdá sa, že sa jej nevieme zbaviť, je čas vyhľadať lekársku pomoc. Úzkosť a depresia sú dva veľmi časté problémy duševného zdravia, ktoré sa k nám môžu vkradnúť, najmä ak hladine stresu nevenujeme pozornosť. Medzi ďalšie veci, na ktoré si treba dávať pozor, patria zmeny spánkových návykov, prudký úbytok alebo nárast hmotnosti, problémy so sústredením a nadmerné užívanie alkoholu alebo drog. Ak pociťuješ niektorý z týchto príznakov, neváhaj vyhľadať odbornú pomoc. Nie je hanba priznať si, že potrebuješ pomoc, aby si svoj život vrátil do správnych koľají. Lekári sú tu na to, aby nám pomáhali. Neboj sa požiadať o pomoc, keď ju potrebuješ.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

10 cvikov s posilňovacou gumou, ktoré zvládneš aj doma

10 cvikov s posilňovacou gumou, ktoré zvládneš aj doma

Odporové gumy sú skvelou pomôckou na cvičenie doma ale aj vo fitku. Na trhu je veľké množstvo rôznych výrobkov s množstvom farieb, hrúbok a materiálov. Každý je označovaný inak, takže si pri ich kúpe dobre prečítaj popis. Väčšina setov má odlíšené gumy podľa sily odporu. Tie najľahšie sú jednoducho naťahovateľné pre izolované cviky a začiatočníkov a tie najpevnejšie sú určené na komplexnejšie cviky nôh a chrbta a pre pokročilých cvičencov.

Prečo cvičiť ráno? Tieto dôvody ťa presvedčia

Prečo cvičiť ráno? Tieto dôvody ťa presvedčia

Aj keď pravdepodobne väčšina ľudí preferuje cvičenie poobede alebo až večer, nájdu sa aj takí, ktorí nedajú na ranné cvičenie dopustiť. Ak to ešte nemáš vyskúšané, daj tomu šancu. Prvé rána sú ťažké, ale keď si na to zvykneš, pravdepodobne sa ti to zapáči. Ranné cvičenie má veľa výhod a v dnešnom článku si ich predstavíme.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO