loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

Zdravie a krása

19.08.2021

Prečítané: 327x

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete občas nie je jednoduché udržať svoje sústredenie na maxime. Ak máš veľa práce, úloh v práci či v škole, do toho tréningy a aj svoj voľný čas, môže sa stať, že nie vždy budeš plný energie a elánu. V tomto článku si povieme viac o tom, čo môžeš spraviť pre to, aby si minimalizoval tieto stavy.

Pravidelná prechádzka na čerstvom vzduchu

Znie to ako klišé, ale naozaj, prechádzka v exteriéri ťa dokáže nabudiť. Sprav si počas dňa čas na to, že pôjdeš na krátku 15-20 minútovú prechádzku. Ak je to možné aj počas pracovnej doby, teda v polovici dňa, tak je to ešte lepšie. Po prestávke prídeš naspäť k práci a energia, ktorú budeš mať ti pomôže zvládnuť prácu ešte ľahšie a spravíš toho viac. Najideálnejšie je naplánovanie tejto prestávky na pevno na každý deň. Napríklad si nastavíš rutinu, že medzi 12.00-12.20 vždy pôjdeš na prechádzku do okolia, aj keby sa dialo hocičo. Mobil nechaj na stole a sprav si čas len pre seba. Tento najextrémnejší variant je len pre ľudí, ktorí si naozaj môžu svoj deň plánovať sami.

5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

Zmeň jedálniček

Tvoje telo je ako auto. Ak ho natankuješ zlým palivom, bude pomalé a nebude fungovať ako má. Naopak, ak mu dáš kvalitné palivo, dostaneš z neho maximum. To isté platí aj o tvojom tele a jedálničku. Jednoduchá zmena jedálnička dokáže drasticky zmeniť to, ako sa cítiš a či máš veľa alebo málo energie. Zameraj sa na to, aby si mal v jedálničku dostatok ovocia a zeleniny a tiež veľa vlákniny. Ak prijímaš málo vlákniny a veľa bielkovín a tukov, telo musí investovať veľa energie do toho, aby túto potravu dokázalo spracovať. Uľahči mu to tým, že si budeš sledovať denný príjem vlákniny a prijmeš 10-13 gramov vlákniny na každých 1 000 prijatých kalórií.

Buď aktívnejší

Ak máš sedavú prácu, alebo nie si počas dňa fyzicky aktívny a viac času tráviš v sedavej polohe ako v stoji, pridaj do svojho dňa športovú či inú fyzickú aktivitu. Je síce fajn, ak chodíš pravidelne športovať - napr. 4x týždenne do fitka, na bicykel či na tréning futbalu. Ak 8 hodín denne spíš a ďalších 8-10 hodín sedíš pri práci, telo je väčšinu dňa v sede alebo v ľahu a teda nie je pripravené na akciu či výkon. Nemá dôvod byť aktívne a ani tvoje zmysly preto nie sú úplne čulé. Snaž sa, aby si bol počas dňa aktívnejší a aj tvoje telo sa prestaví na tento mód. Ak pracuješ v kancelárii pri počítači, daj si každé dve hodiny chvíľku pauzu a choď sa aspoň prejsť do inej časti kancelárie či von alebo sa aspoň postav, popreťahuj si končatiny, daj si zopár drepov a napi sa vody.

5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

Vyhni sa stavu, že si ráno sadneš k počítaču a až do konca pracovnej doby sa ani nepohneš. Veľmi dobrým pomocníkom pri meraní celkovej aktivity sú aj smart hodinky. Tie najlacnejšie dnes kúpiš v cene mesačnej permanentky do fitka, či dokonca ešte menej. Môžeš si vďaka nim trackovať počet krokov. Nie je to síce najpresnejšie meranie aktivity, ale ak máš za deň nachodených 3 000 krokov, tak je jasné, že väčšinu dňa sa nehýbeš. Snaž sa o to, aby si mal na konci dňa minimálne 8-10 tisíc krokov.

Ako podporiť jedálniček doplnkami výživy?

Existuje niekoľko suplementov, ktoré dokážu oddialiť tvoju únavu. Všetky tieto účinky sú krátkodobé. Niektoré sú na veľmi krátku dobu (desiatky minút) a iné účinkujú až niekoľko hodín.

Najznámejším suplementom je kofeín, ktorý sa nachádza aj v káve. Dokáže ťa nabudiť rýchlo a účinkuje až 6 hodín. Predáva sa v tabletovej forme. Dobrým doplnkom výživy je aj GABA. Jej účinky sú dlhodobejšie a na dosiahnutie plného účinku ho musíš suplementovať viac ako dva týždne. Pomáha tiež zlepšovať kvalitu spánku. Dobrým nakopávačom je aj tyrozíntaurín. Tieto suplementy nabudia tvoju nervovú sústavu, oddialia únavu a zlepšia psychickú výkonnosť.

Dostatok spánku je alfa a omega

Ak máš neustále spánkový deficit a spíš 4 hodiny denne, všetky predošlé rady ti pomôžu len veľmi málo alebo na veľmi krátku dobu. Nemá zmysel hľadať recept na potlačenie únavy kofeínom, zmenou jedálnička či prechádzkou, ak telo nemá dostatok spánku. Ten je pre naše telo úplne esenciálny a ničím sa dlhodobo nedá nahradiť. Nedostatok spánku je z dlhodobého hľadiska veľmi nezdravý. Môžeš si silne narušiť vlastnú imunitu, rozhádzať si hormonálny stav v tele a zničiť si celkový psychický a fyzický stav, nehovoriac o nadváhe a pod.

5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

Drvivá väčšina ľudí, ktorí majú nedostatok spánku nemajú reálny dôvod na to, aby málo spali. Majú len slabú sebakontrolu. Mnohí veľa pracujú, ale aj tak si počas dňa nájdu veľa času na prokrastináciu. Ostatní trávia veľa času napr. pozeraním televízie či browsovaním po internete a kvôli tomu nemajú dostatok kvalitného spánku. Ak patríš do tejto skupiny ľudí, sprav si reorganizáciu svojho pracovného času, zmeň návyky a daj spánku väčšiu prioritu.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ranná rozcvička ťa nabije energiou. Aké cviky nevynechať?

Ranná rozcvička ťa nabije energiou. Aké cviky nevynechať?

Každé ráno úspešných ľudí (aspoň podľa videí, ktoré ich majú prezentovať) začína tým, ako sa zobudia, vypijú malé espresso a s úsmevom začnú s precvičením celého tela. Vyzerá tvoje ráno rovnako? Nie? Nič si z toho nerob, drvivá väčšina ľudí takto nevstáva. Avšak, takéto rána nemusia byť úplné sci-fi. Ok, nemusíš mať úsmev na perách, ale vyskúšaj na pár dní pridať k raňajkám a rannej hygiene aj rozcvičku a uvidíš, že tieto dni budeš mať lepšie, pozitívnejšie naladené a budeš vo väčšej psychickej aj fyzickej pohode.

Ako počítať kalórie? S našimi tipmi to hravo zvládnete

Ako počítať kalórie? S našimi tipmi to hravo zvládnete

Ak chceš riadiť nejaký mechanizmus, musíš o ňom vedieť čo najviac informácií. Musíš vedieť, aké má vstupy, aké výstupy a čo s ním tieto vstupy spravia. Len vtedy vieš zistiť, ako reaguje, čo tieto vstupy spôsobujú a dokážeš celé dianie ďalej vyhodnocovať. Takýmto mechanizmom je aj tvoje telo. Na to, aby si s ním vedel robiť, čo sa ti zachce - priberať svaly, chudnúť tuk - musíš vedieť, čo doňho dávaš a ako na to reaguje. Na to je vhodné trackovanie kalórií, resp. makronutrientov. V dnešnom článku si povieme, prečo je to dôležité, čo tým môžeš získať a ukážeme si, ako to v praxi môže fungovať aj u teba.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO