loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Gainer alebo proteín, čo je lepšie?

Gainer alebo proteín, čo je lepšie?

Doplnky výživy

28.08.2015

Prečítané: 38565x

Začiatočníci sú najmä v obchode s doplnkami výživy stratení. Je to pre nich španielska dedina, ktorej máloktorý hneď porozumie. Cieľom väčšiny športovcov je budovanie svalov a postavy, preto často prichádza otázka – Gainer alebo proteín, čo je lepšie? Rozdiel je vo všeličom: cena, dávkovanie, či užívať spolu a naraz, ráno alebo pred tréningom. Záleží však hlavne na telesnom type.

Stáva sa, veď nikto nie je dokonalý. Práve preto sme si pre vás pripravili tento článok, ktorý vysvetľuje, porovnáva a radí pri výbere gaineru alebo proteínu. Mnohí si poviete, že biely prášok ako biely prášok, účinok je rovnaký. No nie je to však pravda. Oba prípravky vám síce môžu pomôcť, avšak rôznymi spôsobmi.

Telesné typy

Ak začínate cvičiť, a chcete svojim svalom pomôcť, ako prvé, čo by ste mali spraviť, je pozrieť sa nahí do zrkadla. Zaváňa to narcizmom, ale nebojte sa, je to pre vaše dobro. Vo vašich začiatkoch je dôležité určiť si aký typ postavy máte. Súvisí to s výberom správnej suplementácie pre vaše telo a svalovú hmotu, čím rýchlejšie a kvalitnejšie dosiahnete svoje vytýčené ciele. Delení somatotypov však existuje niekoľko, no my sa budeme pridržiavať tej najčastejšie používanej typológií podľa Williama H. Sheldona, ktorý rozdelil telo do troch typov.

1. Ektomorf

Aj napriek tomu, že tento typ postavy má vysoké predpoklady na vykonávanie vytrvalostných športov, jeho tréning by mal byť menej náročný. Má veľký povrch tela, z čoho plynie veľký energetický výdaj a menej tukových buniek. Má slabú kostru a slabo vyvinuté svalstvo. Avšak, aj napriek týmto výhodám, len veľmi ťažko naberá svalovú hmotu. Jeho tréning vyžaduje dlhšie pauzy medzi sériami. Pre ektomorfov sa odporúča vysoký príjem bielkovín (proteínov) a dostatok odpočinku.

2. Endomorf

Endomorfné postavy sú veľmi zaujímavé, avšak zložité. Endomorf má predpoklady pre vzpieranie, bojové športy či plávanie alebo vodné pólo. Tieto typy majú tendencie k nadváhe a majú rozložitý a oblý tvar tela, čo značí nízky energetický výdaj a malý telesný povrch. Majú však veľmi vysoký potenciál k naberaniu svalovej hmoty, no bohužiaľ veľmi ľahko naberajú aj tuk, ktorého sa ťažko zbavujú. Endomorfovia by si mali dávať predovšetkým pozor na svoje zdravie, pretože u nich je zvýšené riziko obezity a kardiovaskulárnych ochorení. Preto by pri cvičení mali klásť dôraz na aerobné aktivity.

3. Mezomorf

Najideálnejšia a najvysnívanejšia postava mnohých mužov je práve mezomorf. Má predpoklady pre kulturistiku, šprinty či gymnastiku. Ide o svalnatý typ so silnou kostrou, širokými ramenami a úzkymi bokmi. Má stredne rýchly energetický výdaj. Pri silovom tréningu mu veľa netreba, a svalová hmota je tam kde má byť. Mezomorf má preto veľkú výhodu pri výbere dolnkov výživy, práve pre jeho dobre prispôsobiteľnú postavu.

Toto rozdelenie postáv však platí len pre mužov. Ženy majú vlastné rozdelenie, ktoré určite dobre ovládajú. Je to kvôli tomu, že aj keď sme všetci ľudia, nie sme celkom rovnakí. Ženám v tele prúdia iné hormóny a látky, ktoré podmieňujú typ postavy. Rovnako, nesmieme zabúdať na silu genetiky, ktorá je neodškriepiteľná najmä pri typológií postavy. V tomto prípade však platí, že ak sa žena rozhodne trénovať, výber suplementácie je podmieňovaný najmä typom cvičenia – či ide o diétu, alebo naberanie svalovej hmoty.

Gainer pre vyššiu hmotnosť

Gainer je práškový doplnok výživy, navrhovaný tak, aby poskytoval jednoduché a rýchle kalórie. Ich uplatnenie nájdu väčšinou ľudia, ktorý majú rýchly metabolizmus. Podľa Sheldonovej typológie je vhodný najmä pre ektomorfa a mezomorfa.

Dôležitým a hlavným rozdielom medzi proteínom a gainerom je ich zloženie. Keďže gainer je vyrobený najmä pre ľudí, ktorý majú vysoký výdaj energie, jeho tajomstvo je založené na sacharidoch. Okrem toho obsahuje dostatočnú dávku bielkovín a má obmedzené množstvo tukov. Rýchly metabolizmus pri týchto typoch postavy nenájde dostatok kalórií a energie v bežnej strave. Preto je jeho používanie vhodné najmä vtedy, ak sa športovec rozhodne, že chce nabrať v krátkom čase čo najviac hmoty.

Osobitnou skupinou ostávajú vytrvalostní športovci, ktorých metabolizmus nemusí byť až taký extrémne rýchly, avšak ich športové nasadenie si vyžaduje prijať dostatočné množstvo energie.

Ako sme už spomínali, pri gaineroch ide hlavne o kombináciu sacharidov a bielkovín, pričom podiel cukru sa v prípravkoch najčastejšie pohybuje na úrovni 60 až 70 %. Bielkovinová zložka tvorí len 10 až 30 % a jedna dávna tak môže obsahovať približne 50 až 80 g.

Kvalitu gaineru určujú predovšetkým v ňom obsiahnuté cukry. V tých lacnejších formách sa najčastejšie využívajú jednoduché sacharidy teda laktóza alebo glukóza. Toto zloženie môže zapríčiniť, že vaša váha pôjde hore, ale usadí sa najmä do tukov než do svalov, čomu určite chcete predísť. Naopak, najkvalitnejšie gainery sú zložené z komplexných sacharidov. Ich zloženie je veľmi vhodné pre budovanie svalovej hmoty.

Pri výbere doplnkov výživy treba myslieť na to, že gainer slúži najmä na zvýšenie telesnej hmotnosti. Je síce pravda, že pozitívne pomáha pri aj po náročnom silovom tréningu, no rovnako je vhodný pre zvýšenie vašej telesnej výdrže a výkonu.

Proteín pre kvalitné svaly

Proteíny môžu byť využité kýmkoľvek a kedykoľvek. Je určený pre ľudí, ktorý sa snažia podporiť príjem bielkovín, či zdravým a rýchlym spôsobom utíšiť hlad. Nie sú určené pre nárast hmotnosti, ale na skvalitnenie svalovej hmoty.

Proteínové doplnky výživy obsahujú najmä bielkoviny, ktorých koncentrácia môže byť rôzna – záleží od výrobcu výživového doplnku. Ich zásadou je, že z hlavnej časti sú tvorené z bielkovín a množstvo tukov a sacharidov je obmedzené. Aj napriek tomu, že bielkoviny získate aj z pravidelnej potravy, ktorú denne prijímate, proteín zo suplementov vám poskytne dostatočnú dávku rýchlo a komfortne bez toho, aby ste sa prejedali. Jedna dávka – 30 g kvalitného 80% proteínu, obsahuje rovnaké množstvo bielkovín ako 100 g kuracích pŕs.

V jednej dávke najkvalitnejšieho proteínu tak môžete nájsť zhruba 100 až 150 kalórií. Aby ste zachovali nízku hladinu kalórií, odporúča sa miešať proteín s vodou. Ak chcete zvýšiť ich príjem, stačí ho zmiešať s jogurtom, mliekom alebo dokonca s džúsom. Proteíny je preto veľmi vhodné užívať aj počas diét.

Proteíny sa delia podľa zdroja bielkovín na živočíšne – hovädzie proteíny, srvátkové proteíny, vaječné proteíny, kazeín a rastlinné bielkoviny medzi ktoré patria sójové proteíny. Najčastejšie je na výrobu suplementov používaná srvátka, ktorej výhodou je rýchla a jednoduchá vstrebateľnosť a obsah aminokyselín, predovšetkým BCAA.

Srvátkový proteín je vhodný po tréningu, pretože dodá vášmu telu a najmä svalom látky, ktoré akútne potrebujú. Taktiež je vhodné ho konzumovať hneď ráno, po prebudení, čím naštartujete svoj metabolizmus. Proteíny z vaječnej a mliečnej bielkoviny sú pomalšie na vstrebávanie. Odporúčajú sa preto konzumovať počas dňa či pre spaním.

Výrobcovia často svoje výrobky zdokonaľujú a preto sa môžete stretnúť aj s proteínom, ktorý má kombinované zdroje bielkovín. Takéto viaczložkové proteíny môžu mať za následok postupné uvoľňovanie, a teda telo si vezme čo potrebuje a efekt je väčší.

Sója sa do tela vstrebáva niekde medzi srvátkou a mliečnou či vaječnou bielkovinou. Jej výhoda je, že dopĺňa vášmu telu rastlinné bielkoviny.

Ak vám nejde o rýchly a masívny nárast svalovej hmotnosti, proteín je určený pre vás. Pri takomto type výživovej suplementácie ide o pomalé ale kvalitné  získavanie svalovej hmoty.

Ak sme vás týmto článkom ešte viac zneistili a máte v tom väčší bodrel, neváhajte nás kontaktovať. Či už tu na našom webe, fanpage na Facebooku alebo v komentároch nižšie. Určite vám veľmi radi pomôžeme pri zorientovaní sa v otázke "Čo je lepšie – proteín alebo gainer?".

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

4 stratégie pre zlepšenie svalových prírastkov

4 stratégie pre zlepšenie svalových prírastkov

Určite viete, že jeden z najlepších pocitov intenzívneho silového tréningu je prebytok krvi, ktorá naplní vaše svaly a to poznáme pod slovom napumpovanie. „Napumpovanie“ svalov poskytuje (i keď dočasný) pocit eufórie, keďže vaše svaly sa zväčšia doslova pred vašimi očami. Avšak z hlbšieho pohľadu, do tohto javu zisťujeme, že napumpovanie, nie je len dočasný jav, ktoré zvýši svalovú hmotu a vaše ego samozrejme. Podľa niekoľkých štúdií svalové napumpovanie skutočne zväčšuje svaly a to dlhodobo.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO