loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
4 stratégie pre zlepšenie svalových prírastkov

4 stratégie pre zlepšenie svalových prírastkov

Tréning

19.02.2015

Prečítané: 47941x

Určite viete, že jeden z najlepších pocitov intenzívneho silového tréningu je prebytok krvi, ktorá naplní vaše svaly a to poznáme pod slovom napumpovanie. „Napumpovanie“ svalov poskytuje (i keď dočasný) pocit eufórie, keďže vaše svaly sa zväčšia doslova pred vašimi očami. Avšak z hlbšieho pohľadu, do tohto javu zisťujeme, že napumpovanie, nie je len dočasný jav, ktoré zvýši svalovú hmotu a vaše ego samozrejme. Podľa niekoľkých štúdií svalové napumpovanie skutočne zväčšuje svaly a to dlhodobo.

Kontinuálne svalové kontrakcie

Optimálne napumpovanie je dosiahnuté kontrakciou svalov, ale čo ak by sme tento čas pod napätím predĺžili? To znamená, že by jedno opakovanie netrvalo 1-2 sekundy, ale povedzme 6 sekúnd? Áno! Skutočne je to efektívnejšie ak čas pod napätím je dlhší tak samozrejme sa do svalu bude hnať viac krvi a to ma podľa štúdií za následok aj lepšiu proteínovú syntézu a tak lepšie využitie bielkovín daného svalu a tak následný lepší rast a prekrvenie.

Kaatsu tréning

Ďalším skvelým spôsobom ako doslova uzavrieť krv do precvičovanej partie (povedzme svalstvo paží), je to tam doslova priškrtiť! Používajú sa na to lakťové, alebo kolenné bandáže. Napríklad, keď trénujete biceps, bezpečne a hlavne opatrne priškrite ruku úplne hore až pri pazuche, podobne ako pri odbere u lekára. Tento spôsob sa dá využiť aj pri nohách kde sa hore pri slabinách obviažu bandáže. Dbajte na to, aby ste to nespravili až príliš, ako sa povie všetkého priveľa škodí, čiže v tomto radšej experimentovať a postupne zistiť aká je tá správna tesnosť. Aj keď to možno znie trochu nebezpečne, nemusíte sa obávať, je to veľmi bezpečné a zároveň aj veľmi účinné pri zvyšovaní svalového napumpovania a svalového rastu!

Viac opakovaní s menšími pauzami

Tu sa dajú použiť 2 postupy, ktoré maximalizujú napumpovanie a to buď série s vysokým počtom opakovaní kombinované s nízkymi pauzami, alebo odcvičenie dvoch cvikov po sebe bez pauzy, teda využitie princípu super-sérií s počtom opakovaní okolo 12 – 15 na cvik, čiže dokopy 25 opakovaní a viac v krátkej dobe. Tieto vypaľovacie tréningy vytvárajú veľké množstvo kyseliny mliečnej, ktorá podporuje svalové napumpovanie. Áno, dobre čítate kyselina mliečna nie je spájaná iba so „svalovicou“, teda svalovou bolesťou, ale taktiež hná väčšie množstvo tekutiny do svalu.

Ďalším známym spôsobom by mohli byť zhadzované série, kde vykonáte sériu do zlyhania, ihneď s minimálnou prestávkou znížite váhu a vykonáte ďalších niekoľko opakovaní do zlyhania. Takéto namáhanie svalu vyžaduje viac energie a taktiež sa dvíha produkcia kyseliny mliečnej, teda znova sa dostávame do stavu vyššieho napumpovania svalu ako pri bežnej sérií.

Lepšie napumpovanie vďaka betaínu a kreatínu

Zlúčeniny kreatínu a betaínu sú prírodne látky nachádzajúce sa vo svalovej bunke, ktoré chránia bunku proti dehydratácii a zvyšujú zadržiavanie vody. Mnohí už možno viete, že dehydratácia má veľmi zlý vplyv na športový výkon. Samozrejme, ak sa vo svale nachádza viac tekutiny, bude aj lepšie prekrvenie daného svalu. V konečnom dôsledku, teda tieto dve látky zvyšujú aj svalovú hypertrofiu (svalový rast), keďže zväčšenie buniek spúšťa proteínovú syntézu, tým aj svalovú veľkosť (hmotu).

Autor: Ing. Radoslav Filip • Foto: bestmotivation.com
Doplnky na brutálne zvýšenie výkonu, výbušnosti, sily a objemu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO