Niekoľko tipov pre zlepšenie vášho tréningu

Zvýšte objem práce

„Vždy som trénoval vysokým objemom“, tvrdí Jay Cutler. To znamená, že Jay sa neobával pretrénovania a tak ak sa chcel zlepšovať robil to práve nie zvyšovaním počtov opakovaní, ale naopak pridával na sériách a práve toto mu zaberalo vždy sa zlepšovať!

Chrbát na dva krát!

Jay patrí medzi jedincov, ktorý majú najširšie chrbty sveta, teda čo sa do šírky týka. A to práve dosiahol trénovaním chrbta 2x do týždňa. Sám Ronnie Coleman trénoval taktiež chrbát dva krát za týždeň. Jeden tréning venoval Jay šírke (pomocou kladiek a ďalších káblových cvikov), druhý zase pomocou ťažkých váh a ťahových cvikov na hrúbku chrbta.

Zlepšite zotavenie (rekuperaciu)

Medzi Jayove zotavovanie sa z ťažkých tréningov patrila vždy kvalitná hĺbková masáž. A to aspoň raz do týždňa, ale niekedy išiel ešte viac zničený z masáži domov. Tieto masáže určite taktiež pomáhali jeho zotavovaniu, flexibilite a následnému lepšiemu rastu svalov.

Robte „unilateral“ série

Unilateral znamená jednou rukou, či je to už zdvih na biceps, alebo tlak s jednoručkami v ľahu ale len jednou rukou, zatiaľ čo druhá čaká napr. v natiahnutej pozícií (pozri google: unilateral sets). Rovnako ako všetci kulturisti, ani Jay nie je symetrický, teda nemá identickú jednu polovicu tela druhej. Jeho ľavá strana je lepšia ako ta pravá.

Začnite viac robiť rozcvičovacie série

Cutler tvrdí, že tieto série nenazýval ani rozcvičovacími, ale skôr precíťovacími, teda vedel zistiť ako ťažko pôjde v pracovných sériách a ako mu daný cvik zapája sval, ktorý šiel precvičovať. Čiže vždy vykonajte aspoň 1-2 rozcvičovacie série pred tými „poriadnými“ pracovnými!

Suplementy berte strategicky

Srvátkové prášky - proteíny cutlerovi posilňovali jeho denný príjem bielkovín. KreatínBCAA ho poháňali počas tréningu. Vitamíny a minerály zabezpečovali, aby mal Jay všetky stopové prvky pre obnovu svalov, teda regeneráciu.

Autor: Ing. Radoslav Filip • Foto: bestmotivation.com
Ak chcete budovať čistú svalovú hmotu, alebo vyrysovať, bez proteínov sa jednoducho nezaobídete
Zakúpite tu