loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Jojo efekt a plavky: skús to tento rok inak

Jojo efekt a plavky: skús to tento rok inak

Zdravie a krása

15.07.2019

Prečítané: 1959x

Čo je najväčším postrachom po diéte? Jojo efekt. Pre tie z vás, ktoré tento termín nepoznajú ide o opätovné naberanie zhodených kíl po diéte. Hmotnosť ide stále nahor a nadol a dlhodobé výsledky sú v nedohľadne. Najčastejšie s jojo efektom bojujú tie ženy, ktoré nemajú dlhodobo nastavené jedálničky a tréningové plány a snažia sa schudnúť len pred letom, prípadne pred dovolenkou. Výsledky chcú príliš rýchlo, najlepšie zo dňa na deň. Avšak - ako tušíš - takto to nefunguje a práve tá netrpezlivosť je jedným z najväčších dôvodov, prečo po takejto diéte opäť naberieš naspäť zhodené kilogramy. Prípadne naberieš aj nové. Počas fázy naberania v tomto jojo efekte má telo tendenciu ešte ľahšie naberať tuk ako svaly a preto po absolvovaní viacerých kôl diéty a jojo efektu, teda spätného nabratia kilogramov môžeš skončiť s ešte vyšším pomerom tuku v tele ako na začiatku prvej nepodarenej diéty.

Jojo efekt a plavky: skús to tento rok inak.

Prečo nastáva jojo efekt?

Spoločným znakom diét, ktoré končia jojo efektom je zlé počiatočné nastavenie a nedostatok trpezlivosti. Kalórie sú nastavené príliš nízko a kalorický deficit je vysoký. Vďaka tomu idú kilogramy relatívne rýchlo dole, avšak za akú cenu? Takto nastavenú diétu nie je možné dodržiavať dlhodobo, prichádza frustrácia a sprvu len malé prehrešky. Isto to poznáš. Len kúsok čokolády, len kúsok koláča. A z kúska je ďalší kúsok a ani nevieš ako a celá čokoláda aj s koláčom sú preč a prichádza pocit zlyhania. Toto je bod zlomu, kedy sa diéta končí a všetko ide naspäť do pôvodných koľají, tvoja hmotnosť narastá a predošlé zlozvyky ostávajú. Väčšina z tých ľudí, ktorí schudli z vysokej hodnoty BMI (nad 30) na optimálnu hmotnosť sa vráti s hmotnosťou naspäť. Udržanie tejto hmotnosti je dosť raritné, väčšina ľudí sa točí dookola v kruhu diéty a jojo efektu.

Za tento stav môže okrem slabej vôle a zle nastaveného stravovacieho plánu aj hormón s menom leptín. Počas diéty, ako ti začne ubúdať tuk, sa znižuje aj množstvo tohto hormónu v tvojom tele. Tento hormón spôsobuje pocit nasýtenia. Keď nechudneš, tukové zásoby vypúšťajú leptín do krvného obehu a tým signalizujú, že zásoby tuku (energie) sú dostačujúce a preto nemusíš viac jesť. Avšak tým, že schudneš tuk množstvo leptínu klesá a tebe tým pádom stúpa chuť do jedla, lebo telo sa snaží doplniť chýbajúce zásobárne energie. A vtedy musíš mať silnú vôľu, aby si dokázala odolať všetkým kalorickým jedlám a spadnutiu späť do kolobehu diéty a jojo efektu.

Jojo efekt a plavky: skús to tento rok inak.

Zdravotné následky jojo efektu

Jojo efektu sa treba vyvarovať. Nielen, že takéto diéty neprinášajú výsledky, ale sú aj veľmi nezdravé. Pre čo najlepšie zdravie je optimálne udržiavanie stabilnej hmotnosti. Jojo efekt a neustále naberanie a chudnutie zvyšuje riziko smrti.

Podľa štúdie spomenutej v tomto článku je dokonca chudnutie s jojo efektom zo zdravotného hľadiska nebezpečnejšie ako stav, kedy máš permanentne obezitu (t.j. BMI s hodnotou nad 30). Je tu väčšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky 2.typu ako pri trvalej nadváhe.

Okrem toho jojo efekt spôsobuje vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, zužovanie tepien a čo je často zabúdané, ale veľmi dôležité, tak spôsobuje frustráciu. Tá vie byť veľmi silná a často tvorí najväčšiu prekážku v ďalšom napredovaní a ďalšom skúšaní opäť schudnúť.

Čo robiť pre to, aby si sa vyhla jojo efektu?

V prvom rade zmeň svoj pohľad na fitness stravu a cvičenie ako také. Nesnaž sa o vytvarovanie postavy len niekoľko týždňov pred letom alebo dovolenkou, ale cvič a stravuj sa dlhodobo správne. Len tak dokážeš schudnúť zdravo, rozumne a bez následného nabratia neželaných kilogramov. Sprav si dlhodobý plán a ten si rozdeľ na niekoľko menších plánov, resp. cieľov. Dávaj si realistické ciele, ktoré naozaj zvládneš splniť. Ak si dáš priveľký nerealistický cieľ, nesplníš ho a opäť príde frustrácia.

Príklad zlého cieľa - „do mesiaca schudnem 9 kíl“. Reálne schudnúť 9 kilogramov za mesiac je hlúposť (pokiaľ nie je tvoje BMI viac ako 40). Ako by to malo vyzerať? Oveľa realistickejšie je povedať si „do troch mesiacov schudnem 9 kíl“. Tri kilogramy za mesiac je aj tak veľmi pekný výsledok a najmä je dosiahnuteľný. Ak každý mesiac schudneš tri kilogramy, o tri mesiace budeš mať dole aj tých vysnívaných deväť kilogramov. Budeš sa cítiť dobre, zdravo a všetko to zvládneš s úsmevom na tvári. Dosiahnuté ciele ťa len ďalej budú motivovať k novým a novým výzvam.

Jojo efekt a plavky: skús to tento rok inak.

Nauč sa trpezlivosti. Vo fitness svete nič nejde rýchlo a bez námahy. Prečítaj si tento článok, ktorý ti poradí, ako účinne spaľovať tuky a čomu sa v diéte vyvarovať. Nezabudni ani na jeho druhú časť. Tieto články ťa uvedú do základov toho, čo by si mala vedieť pred tým, ako začneš s redukčnou diétou. Začni si počítať množstvo prijatých kalórií, aby si vedela, aký máš aktuálny denný príjem. Vďaka tomu budeš vedieť, koľko kalórií musíš prijímať, aby si chudla. Isto budeš nemilo prekvapená, keď zistíš, koľko kalórií majú niektoré potraviny, ktoré si pokladala za super potraviny do diéty.

Diétna strava nie je len o tom, že budeš jesť kuracie na vode a neosolenú ryžu. Samozrejme, v období redukčnej diéty, kedy musíš prijímať menej kalórií ako bežne sa budeš musieť obmedziť s vysokokalorickými potravinami. Ak máš chuť na niečo sladké a máš v kalorickom okne dostatok voľných kalórií v ten deň, daj si aj tú sladkosť, ktorú máš tak rada. Ak si dáš občas niečo nezdravé v menšom množstve, nič sa nedeje, diéta pokračuje ďalej, ty chudneš, cítiš sa fajn a nemáš chuť sa na to vykašlať len preto, že ješ jedlá, ktoré ti nechutia. Okrem toho máš veľa možností, ako si pripraviť zdravé jedlo tak, aby chutilo dobre a aby malo dostatok bielkovín.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Chceš vedieť, ako na pekný zadok? Vyskúšaj túto zostavu

Chceš vedieť, ako na pekný zadok? Vyskúšaj túto zostavu

Plný, tzv. „vydrepovaný“ zadok je fenoménom posledných rokov. Nikdy predtým sa ženy (ale ani muži) nesnažili o dosiahnutie svalnatého zadku ako je to dnes. Dokonca aj na kulturistických súťažiach sa v minulosti dával oveľa menší dôraz na túto partiu. Poďme sa pozrieť na základné fakty o tréningu zadku a taktiež si ukážeme niektoré základné cviky, ktoré ti pomôžu vybudovať pevné pozadie.

Ako schudnúť do plaviek? 5 tipov na telo snov

Ako schudnúť do plaviek? 5 tipov na telo snov

Ak nepatríš medzi ľudí, ktorí dlhodobo a pravidelne cvičia, zdravo sa stravujú a regenerujú, pravdepodobne budeš pred letom pracovať na zmene svojej postavy. Každý chce cez leto vyzerať dobre a ak nie je tvoja postava ideálna, je optimálny čas na to začať. Za týždeň či dva nestihneš spraviť veľké zmeny. Začni už teraz s menšími krokmi a do leta stihneš spraviť veľkú premenu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO