loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Prečo si vybrať sójový proteín?

Prečo si vybrať sójový proteín?

Doplnky výživy

08.11.2016

Prečítané: 16040x

Čo ťa napadne pri slove sója a sójové výrobky? Napríklad sójové mäso, sójové mlieko, sójový lecitín, sójové kocky, sójová múka, sójový olej, sójové klíčky a čo tak sójový proteín? V ponuke mnohých druhov proteínových práškov môže byť niekedy naozaj ťažké sa vyznať a orientovať tak, aby sme pre svoje telo vybrali to najlepšie. Dnes si teda vysvetlíme rozdiel medzi jednotlivými proteínmi a poradíme ti, ktorý je pre teba najvhodnejší.

Sójový proteín vs. srvátkový

našej ponuky si určite vyberieš kvalitný sójový či srvátkový prášok. Každý z nich má však svoje odlišnosti.

Odborníci po mnohých testoch prišli na to, že srvátkový proteín je z všeobecného hľadiska účinnejší na budovanie svalovej hmoty, než sójový proteín a to aj popri chudnutí. Toto je zrejme spôsobené obsahom aminokyselín a tým, že srvátkový sa rýchlejšie absorbuje do organizmu.

Sójový proteín je zase oproti srvátkovému vhodný aj pre ľudí s neznášanlivosťou laktózy a pre vegetariánov. Práve preto sa zameriame viac na jeho výhody a nevýhody.

Sójová plantáž

Sójový proteín a jeho výhody

Sójový proteín patrí do kategórie rastlinných produktov. Je vyrobený zo sóje, pričom obsahuje substancie známe pod názvom izoflavóny. Genisteín, jedna z fytochemikálií v sóji, podľa niekoľkých štúdií pomáha výrazne znižovať riziko vzniku rakoviny.

Ďalšími benefitmi sú zníženie hladiny cukru v krvi, podpora zdravej telesnej hmotnosti a taktiež zníženie obsahu „zlého“ cholesterolu v tele. Sója je tiež výborným zdrojom vlákniny, vápnika, železa, zinku a vitamínu B. Navyše, sójový proteín neznižuje obsah testosterónu v tele. Rovnako nezvyšuje hodnotu estrogénu, aj keď mnohí tvrdia opak.

Sójového proteínu sa preto netreba vôbec báť. Sójový proteín je tiež veľmi dobrým obrancom tvojho srdca. Zabezpečuje zníženie rizika infarktu. V minulosti bol sójový proteín iba vedľajší produkt výroby sójového oleja. Až neskôr odborníci prišli na to, že sa z neho dajú vyťažiť dobré zdravotné benefity.

Spolu s pridanými minerálmi je to jeden z najčistejších proteínov, aké môžeš nájsť. Posledným významným plusom je ochrana proti osteoporóze, čo platí najmä pre ženy po menopauze.

Nevýhody sójového proteínu

Užívanie sójového proteínu ako hlavného zdroja príjmu bielkovín má samozrejme aj svoje nevýhody. Nadmerná konzumácia sójových produktov totiž môže viesť k nedostatku obsahu potrebných minerálov v tele. Sója má vysoký obsah fytátov. Tie majú schopnosť vytvárať nerozpustné časti zložené zo železa, zinku, vápnika, ale aj iných látok.

Sója ďalej bráni účinnému vstrebávaniu vápnika do tela. To môže negatívne vplývať na kvalitu a pevnosť tvojich kostí. So žiadnym z týchto negatívnych efektov sa však nestretneš, ak nebudeš sóju (sójový proteín) konzumovať každodenne vo veľkých množstvách.

Menšou nevýhodou je chuť sójového proteínu, ktorá nemusí vyhovovať každému. Dá sa to jednoducho vyriešiť vhodným mixom ovocia. Pri sójovom proteíne je taktiež potrebné ho dôkladnejšie premiešať, pretože sa ťažšie rozpúšťa.

Sójový prášok

Sója a jej neprajníci

Na internete koluje niekoľko materiálov, ktoré spochybňujú kvalitu sóje ako potraviny. Neodporúčajú jej konzumáciu v akejkoľvek forme, pretože spôsobuje rakovinu pŕs. Bolo to preukázané ako mýtus.

Ďalší vyvrátený mýtus je, že sója robí z mužov ženy. Jednoducho to nie je pravda. Napríklad jeden z najväčší propagátorov a borcov na kalisteniku Frank Medrano je vegán a používa pravidelne sóju a sójové výrobky.

Ďalší borec, bodybuilder Torre Washington, má na svojom konte aj pekné umiestnenia na Arnold Classic či Musclemanii a rovnako používa sójový proteín.

V našej ponuke nájdete 7 kvalitných sójových proteínov od svetových značiek ako Weider, Scitec či Best Nutrition. Ak máš otázky ohľadom ich užívania, daj nám vedieť.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Momentálne najpredávanejší ochutený sójový proteín na trhu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako dávkovať a užívať proteín pre dosiahnutie cieľov

Ako dávkovať a užívať proteín pre dosiahnutie cieľov

Rôznorodá suplementácia je výborným doplnkom pre športovcov, pre cvičencov pre ich svalovú hmotu a celkovú fyzickú či psychickú aktivitu. Od proteínov cez aminokyseliny, vitamíny, BCAA až po spaľovače a rôzne proteínové tyčinky. Ako však správne dávkovať a užívať proteíny?

Ako si vybrať správny proteínový nápoj?

Ako si vybrať správny proteínový nápoj?

Bielkoviny sú nevyhnutnou súčasťou ľudskej stravy. V skutočnosti sú prítomné v takmer každom biologickom procese v ľudskom tele. Užívanie dostatočného množstva bielkovín každý deň pomáha udržiavať pocit sýtosti a plnosti, a takisto pomáha budovať a regenerovať svalové tkanivo. Proteínové nápoje sú jedným z doplnkových zdrojov bielkovín pre aktívnych športovcov. Treba však poznať účel, na ktorý proteín chcete užívať, a zároveň určiť potrebnú dennú dávku.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO