loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Káva – je zdravá, alebo by si sa jej mal vyhýbať?

Káva – je zdravá, alebo by si sa jej mal vyhýbať?

Stravovanie

05.01.2018

Prečítané: 1389x

Názory na kávu sú dva. Jeden je kladný a hovorí o tom, že káva je zdravá a v rozumnej miere by ju mal piť takmer každý. Druhý názor, s ktorým sa bežne stretávame je ten, že káva je veľmi nezdravá a nemali by sme ju vôbec piť. Aká je pravda? Naozaj by sme mali kávu navždy vyradiť zo svojho života a nahradiť ju iným nápojom?

Káva a kofeín

Káva je najznámejší a najkonzumovanejší nápoj s obsahom kofeínu. Denne sa na svete vypije viac ako 2 miliardy šálok kávy. Nedá sa povedať všeobecne, koľko má jedna káva kofeínu, nakoľko existuje viacero druhov káv, viacero veľkostí atď., ale priemerná šálka kávy obsahuje približne 100 mg kofeínu. Ako už vieš z predošlých článkoch o kofeíne, predávkovanie kofeínom sa prejavuje až po prijatí približne 500 mg kofeínu (približne 5 šálok kávy) v krátkom čase, nakoľko kofeín sa po 4-6 hodinách z tela vyplavuje. Pri bežnom „kávičkovaní“ má káva psychoaktívne účinky,  takže ťa nabudí pred pracovným či športovým výkonom. Ako to funguje? Pôsobením kávy sa v mozgu zablokuje funkcia neurotransmiteru nazývaného adenozín a vyplavia sa neurotransmitery norepinefrín a dopamín, ktoré majú povzbudivý účinok, zvyšujú bdelosť, zlepšujú tvoje reakcie a náladu.

Tolerancia na kofeín, cyklovanie

Problémom môže byť vznik tolerancie na kofeín. Rovnako ako s takmer všetkými látkami, ktoré majú psychoaktívne účinky, aj na kofeín si tvoje telo vytvorí toleranciu a pri častom užívaní sa zmenšuje jeho účinok. Preto sa neoplatí piť priveľa káv denne. Chvíľu to funguje, ale z dlhodobého hľadiska ti to nepomôže s nabudením. Optimálne je aj cyklovanie systémom ON-OFF, teda striedaš obdobia, kedy kávu piješ a kedy nie. Ak napríklad vieš, že o mesiac ťa čaká náročné obdobie (skúškové v škole, vrchol sezóny v práci atď.) a tvoje telo bude mať vyššie nároky na sústredenie, vyraď kávu, resp. ju výrazne zredukuj (a nahraď ju napr. bezkofeínovou kávou) a uvidíš, že o mesiac, keď budeš jej účinky naozaj potrebovať ti bude účinkovať oveľa silnejšie ako predtým.

Nutričná hodnota šálky kávy

Jedna šálka kávy (pripravená z obyčajnej vody z vodovodu) obsahuje:

  • 2,4 kcal
  • 0 gramov sacharidov
  • 0,3 gramu bielkovín
  • 0 gramov tuku (len 2,4 mg omega-6 mastných kyselín)

Z tohto pohľadu sa dá povedať, že sa veľmi nelíši od obyčajnej vody. Čo je ale zaujímavejšie je obsah mikronutrientov:

  • menej ako 0,1 mg vitamínu B1 (2 % odporúčanej dennej dávky)
  • 0,2 mg vitamínu B2 (11 % odporúčanej dennej dávky)
  • 0,5 mg vitamínu B3 (2 % odporúčanej dennej dávky)
  • 0,6 mg vitamínu B5 (6 % odporúčanej dennej dávky)
  • 0,1 mg mangánu (3 % odporúčanej dennej dávky)

Káva obsahuje užitočné antioxidanty.

Asi si hovoríš, že toto tiež nie je nič extra a v podstate máš pravdu. Na druhej strane, mnoho ľudí vypije denne 3 a viac šálok kávy a tým sa množstvo týchto vitamínov a minerálov znásobuje. Ani nevieš ako a za deň prijmeš napr. viac ako 30 % odporúčanej dávky vitamínu B2. Čo je ale dôležitejšie sú antioxidanty, ktorých nájdeš v káve naozaj veľa.

Čo sú to antioxidanty a ako fungujú?

Ako isto vieš, všetko okolo nás je tvorené z atómov. Atóm sa skladá z jadra, v ktorom sú protóny a neutróny a z obalu, kde sa nachádzajú elektróny. V našom tele neustále prebiehajú chemické reakcie, pri ktorých sa atómy buď zhlukujú a vytvárajú tak molekuly, alebo sa naopak trieštia na menšie častice a z molekúl sa vytvárajú atómy. Ak má molekula správny počet elektrónov, je stabilná. Avšak, ak jej chýba elektrón, stane sa z nej tzv. voľný radikál, ktorý je nestabilný a môže spôsobovať (a často aj spôsobuje) tvojmu telu problémy. A tu nastupujú antioxidanty, ktoré majú voľné elektróny. Pri ich styku s voľným radikálom mu odovzdajú tento voľný elektrón a z nestabilného voľného radikálu sa stane stabilná častica. Ak by neexitovali antioxidanty, voľné radikály by rýchlo spravili v našom tele nezvratné škody. Preto musí existovať ich rovnováha v tele.

Vieš o tom, že káva je nápoj s najväčším obsahom antioxidantov na jednu bežnú dávku? Obsahuje veľa polyfenolov a hydrocinnamické kyseliny. Podľa mnohých štúdií prijíma väčšina populácie sveta prevažnú časť antioxidantov práve z kávy. Tu je potrebné spomenúť to, že by si sa nemal spoliehať na to, že nemusíš jesť ovocie a zeleninu a budeš mať všetko, čo tvoje telo potrebuje. Káva síce obsahuje najviac antioxidantov, ale neobsahuje presne tie, ktoré aj ovocie a zelenina a preto je vhodné pravidelne kombinovať všetky zdroje antioxidantov a nespoliehať sa len na kávu.

Množstvo antioxidantov v kofeínovej a bezkofeínovej káve je totožné. Dekafeináciou kávy nedochádza k ničeniu antioxidantov. Ak chceš kávu s čo najvyšším obsahom antioxidantov, siahni po čo najmenej praženej káve. Čím je káva viac prepražená, tým menej antioxidantov sa v nej nachádza.

Pozitívne účinky kávy

Mnohé z pozitívnych účinkov kávy boli potvrdené aj vedeckými štúdiami. Jednou z nich je napr. znižovanie pravdepodobnosti vzniku Alzheimerovej choroby, pokles kognitívnych funkcií a vznik demencie. To isté platí aj pre Parkinsonovu chorobucukrovku druhého typu. Okrem toho dobre pôsobí preventívne aj proti vzniku rakoviny.

Pozitívne pôsobí tiež na pečeň. Konkrétne znižuje riziko vzniku rakoviny pečene a cirhózy a taktiež napomáha dlhovekosti. Určite sa ale vyhni káve s pridaným cukrom. Ak sladíš kávu cukrom (4 gramy cukru v jednej káve) a denne vypiješ 3 takto sladené kávy, zbytočne do seba dávaš 45 kalórií. Nie je to veľa, ale ak ti chutí káva aj bez cukru, „ušetríš“ si mesačne až 1 350 kalórií.

Káva znižuje pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby.

Jej využitie v športe

Káva má svoje využitie aj pre športovcov. Vďaka kofeínu ťa nabudí pred tréningom a pomôže ti odcvičiť tréning intenzívnejšie, ako by si ho odcvičil bez nej. Na druhej strane neobsahuje až také veľké množstvo kofeínu ako napr. kofeínové tablety a preto musíš pred tréningom vypiť niekedy aj dve až tri kávy na to, aby si dosiahol rovnaký účinok ako s jednou kofeínovou tabletou.

Záver

Kávu môže piť takmer každý. Vyhnúť by sa jej mali len tehotné ženy, ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak a tí, ktorí majú problémy s nespavosťou. Ak nevieš večer zaspať, uisti sa, že kávu piješ len doobeda.

Ostatní ľudia by sa káve nemali vyhýbať. Ak ti chutí, daj si ju a telo sa ti poďakuje za veľkú dávku antioxidantov.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Priberá sa z pečiva?

Priberá sa z pečiva?

Je dôvodom tvojho nechudnutia alebo priberania to, že ješ pečivo? Naozaj je také zlé ako sa hovorí a keď chceš schudnúť, bez toho, aby si ho vyradil zo stravy nemáš šancu zhodiť čo i len kilo? V našom regióne patrí chlieb medzi základné potraviny. Odmalička sme si do školy nosili chlieb či rožky so syrom, šunkou či rôznymi domácimi pomazánkami. Na pečive v mladosti vyrástli tisíce detí a aj v dospelosti sa nachádza takmer v každej domácnosti. Mali by sme ho úplne vyradiť len preto, lebo sme sa o ňom dočítali v rôznych článkoch a ženských magazínoch? Poďme sa pozrieť na to, aká je pravda a či sa musíš pri ceste za vyrysovanou postavou vzdať pečiva, alebo nie.

Zabudnite na 2 litre vody denne. Čo hovoria o pitnom režime vedci?

Zabudnite na 2 litre vody denne. Čo hovoria o pitnom režime vedci?

Voda je životne dôležitá látka. Bez kyslíka vydržíš asi tri minúty, bez vody tri dni a bez jedla asi mesiac. Približne 75 % celkovej hmotnosti tela detí tvorí voda (u kojencov je to až 85 %). U starších ľudí je to menej, len 45-55 % celkovej hmotnosti. S narastajúcim vekom sa znižuje obsah vody v tele. Rovnako klesá aj smäd. Mladí ľudia často pijú dvojnásobne viac vody ako starší ľudia. Pocit smädu sa prejavuje u každého v inej fáze dehydratácie tela, u väčšiny ľudí je to pri strate 1-2 % celkovej vody.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO