loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Cvičenie v tehotenstve: Kedy áno a kedy nie?

Cvičenie v tehotenstve: Kedy áno a kedy nie?

Iné

25.06.2021

Prečítané: 3982x

Úplne najideálnejšie riešenie je to, že budeš pravidelne cvičiť a dodržiavať nastavený jedálniček ešte pred otehotnením. Čím skôr začneš a čím silnejšia bude tvoja pevná vôľa a návyky, tým ľahšie prežiješ celé tehotenstvo, popôrodné zhadzovanie kilogramov a tiež neskoršiu fázu starania sa o svoje dieťa - hlavne po tej fyzickej stránke. Oveľa jednoduchšie je plynulo pokračovať v tréningoch od fázy, kedy nie si tehotná do fázy tehotenstva, ako začínať až neskôr, keď sa už tvoje telo mení.

Kedy začať s cvičením? Aké sú benefity cvičenia už pred otehotnením?

Aké výhody má cvičenie pred tehotenstvom? Výborne ťa naučí viac počúvať svoje telo ako po stránke tréningu tak aj po stránke stravy. Zlepší sa držanie tela, spevnia sa svaly chrbta a ľahšie budeš zvládať všetky bežné denné aktivity, keď začneš naberať na hmotnosti a začne sa zväčšovať aj tvoje brucho. Po psychickej stránke budeš odolnejšia voči stresu a naučíš sa odopieraniu niektorých jedál, resp. kontrolovanie kalorického príjmu.

Cvičenie v tehotenstve: Kedy áno a kedy nie?

Pribratie počas tehotenstva je samozrejme správne, ale malo by byť v rozumnej miere. V tomto článku sme písali o tom, koľko by mala žena ideálne pribrať počas tehotenstva. Z toho je zrejmé, že zásoby tuku by sa nemali markantne zväčšiť. Tehotenstvo by nemalo byť obdobím úplnej straty kontroly nad jedlom a aj v tomto smere vie veľmi pomôcť to, ak už pred otehotnením budeš mať správne stravovacie návyky, príp. si budeš presne trackovať príjem kalórií.

Ako sa motivovať k cvičeniu?

Niekedy je počas tehotenstva tažké sa namotivovať k cvičeniu. Každá žena prežíva tehotenstvo inak. Niektoré ženy si tehotenstvo naplno užijú, nemajú v podstate žiadne problémy a iné majú naopak niektoré sprievodné znaky, ktoré im sťažujú bežný život. Avšak, aj napriek tomu je potrebné nájsť si čas na seba a na tréning. Pod pojmom tréning si nemusíš predstaviť niečo dlhé, ťažké a zložité. Môže to byť aj krátka prechádzka v prírode či v parku, jóga, pilates, strečing či plávanie. Je jedno, čo to bude, ale daj si záväzok, že každý deň sa budeš nejako hýbať. Ber to tak, že robíš dobre nie len sebe, ale aj svojmu dieťaťu. Okrem toho ti pohyb pomôže k lepšiemu tráveniu a kvalitnejšiemu spánku.

Cvičenie v tehotenstve: Kedy áno a kedy nie?

Ak ti vyhovuje aj silový tréning, nemusíš sa mu vyhýbať. Akurát dávaj pozor na preťažovanie a tréning a športovanie preber so svojim lekárom, ktorý ťa ma pod dohľadom a najlepšie vie, čo je pre teba a pre tvoje dieťa zdravé a prospešné. Pamätaj na to, že tehotenstvo nie je obdobie, kedy máš prekonávať nejaké rekordy, preťažovať telo a tvrdo trénovať. Počúvaj svoje telo a svojho lekára a mysli na to, že kľúčom k správnemu trénovaniu počas tehotenstva nie je intenzita, ale pravidelnosť a konzistencia.

Na čo by si si mala dať pozor počas cvičenia?

V prvom rade musíš počítať s tým, že tvoje telo sa veľmi rýchlo bude meniť a možno sa na všetky zmeny nedokážeš tak rýchlo adaptovať. Preto pristupuj k tréningu s rezervou a nič nerob na silu. Počas tehotenstva môže dôjsť k oslabeniu väzov. Je to spôsobené hormónom, ktorý sa volá relaxín. Ten pomáha uvoľnovať svaly, šľachy a kĺby, čo je pozitívne pre tvoje telo počas tehotenstva, ale zvyšuje sa riziko vzniku zranenia. Okrem toho sa ti bude postupne vplyvom rastu dieťatka a tvojho bruška aj meniť ťažisko. To môže spôsobiť miernu nestabilitu, takže dávaj pozor na všetky cviky, kde by si mohla stratiť rovnováhu a ublížiť si. V druhom trimestri sa ti môže prirodzene znížiť tlak. Preto dávaj pozor na rýchle zmeny polohy, aby sa ti nezatočila hlava.

Cvičenie v tehotenstve: Kedy áno a kedy nie?

Počas cvičenia v letných mesiacoch si daj pozor na prehriatie organizmu a prijímaj dostatočné množstvo tekutín. V extrémne horúce dni bez výčitiek uber z tréningovej záťaže alebo si daj len prechádzku v skorých ranných alebo neskorších večerných hodinách, aby si sa vyhla najväčšiemu Slnku. Ak sa necítiš dobre a máš pocit, že na teba ide choroba alebo slabosť, určite sa vyhni tréningu.

Záver

Táto štúdia dokazuje, že cvičenie počas tehotenstva je bezpečné ako pre matku, tak aj pre plod. Pomáha v znižovaní šance na to, že bude počas pôrodu vykonaný cisársky rez, pozitívne ovplyvňuje naberanie hmotnosti matky a pravdepodobne aj zvládnutie tehotenskej cukrovky (to nie je presne dokázané, len predpokladané). Je teda jasné, že cvičenie počas tehotenstva je veľmi prospešné a požadované. A to v každom smere - zlepší psychiku, fyzickú kondičku a tiež si zľahčíš pôrod a zhadzovanie kíl po pôrode. Pamätaj ale na to, že bezpečnosť je prvoradá a všetky komplikácie a nejasnosti prekonzultuj so svojim lekárom.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Veľký sprievodca cukrom: Ako sa delí a kedy ho (ne)jesť?

Veľký sprievodca cukrom: Ako sa delí a kedy ho (ne)jesť?

Cukry sú ľudový názov pre sacharidy, inak nazývané aj uhľohydráty. Sacharidy patria medzi základné makronutrienty - spolu s bielkovinami a tukmi. Jeden gram sacharidu obsahuje 4 kalórie. Veľmi často sú sacharidy neprávom démonizované a označované za dôvod naberania tuku. V tomto článku si povieme viac o druhoch sacharidov, ich benefitoch pre naše telo a nevynecháme ani informácie o tom, či sa z nich naozaj priberá a je potrebné sa im maximálne vyhýbať.

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

O kyseline listovej počul asi každý, ale málokto pozná jej účinky na ľudské telo. To je veľká škoda, lebo jej využitie je veľmi široké ako u mužov, tak u žien. V tomto článku si túto kyselinu predstavíme, povieme si o jej benefitoch na ľudské telo a o suplementácii.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO