loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Čo je sukralóza a ako vplýva na organizmus

Čo je sukralóza a ako vplýva na organizmus

Stravovanie

04.11.2021

Prečítané: 217x

Určite vieš, že na udržanie zdravej výživy je dôležité obmedziť množstvo cukru a sladkostí, ktoré ješ. Ale čo umelé sladidlá? Alternatívy cukru sú obľúbené medzi tými, ktorí si chcú strážiť príjem sacharidov a kalórií.

Obľúbeným a relatívne mladým umelým sladidlom je sukralóza. Bola objavená v roku 1976, keď vedec na britskej vysokej škole údajne nesprávne počul pokyny o testovaní látky. Nechtiac ju ochutnal a uvedomil si, že je veľmi sladká. V tomto článku sa dozvieš všetko o tomto umelom sladidle.

Čo je sukralóza a ako vplýva na organizmus

Čo je sukralóza?

Sukralóza je jedno z mnohých umelých sladidiel. Rozdiel medzi sukralózou a inými umelými sladidlami, ako je aspartám a sacharín, je v tom, že sa v skutočnosti vyrába zo skutočného cukru. To jej dáva chuť, ktorá je vo všeobecnosti výhodnejšia v porovnaní s inými umelými sladidlami.

Toto sladidlo je chemicky zmenené tak, že je 600-krát sladšie ako skutočný cukor s takmer žiadnymi kalóriami. Nezanecháva pachuť v ústach, takže sa používa v potravinách, ako  sú napr. jogurt, cukríky a zmrzlina.

Okrem toho, že sa mení kvôli chuti, sukralóza sa tiež mení tak, že väčšina z nej prejde tvojim telom namiesto toho, aby sa uložila na neskoršie využitie vo forme energie. Aby bola sukralóza takmer bez kalórií, niektoré prirodzene sa vyskytujúce časti molekuly cukru, nazývané hydroxyl, sa vymenia za chlór.

Je sukralóza zdravá?

Od jej predstavenia pred približne 20 rokmi sa milióny ľudí obrátili na sukralózu ako na spôsob, ako si vychutnať niektoré zo svojich obľúbených sladkostí s menším počtom kalórií. Jednoduchá výmena sukralózy za cukor ti môže pomôcť obmedziť príjem kalórií.

Sukralóza nespôsobuje vrodené chyby, rakovinu, imunitné problémy, zubný kaz alebo iné škodlivé stavy. To môže byť užitočné najmä pre ľudí s cukrovkou, ktorí potrebujú sledovať príjem cukru.

Jedna malá štúdia na 17 ľuďoch s ťažkou obezitou, ktorí pravidelne nekonzumovali tieto sladidlá, uviedla, že sukralóza zvýšila hladinu cukru v krvi o 14 % a hladinu inzulínu o 20 %. Avšak, niekoľko ďalších štúdií na ľuďoch s priemernou hmotnosťou, ktorí nemali žiadne významné zdravotné ťažkosti, nezistilo žiadne účinky na hladinu cukru v krvi a inzulínu. Tieto štúdie však zahŕňali ľudí, ktorí pravidelne užívali sukralózu.

Čo je sukralóza a ako vplýva na organizmus

Ak nekonzumuješ sukralózu pravidelne, je možné, že u teba dôjde ku krátkodobým zmenám hladiny cukru v krvi. Ak si zvyknutý si ňou sladiť jedlá a nápoje, pravdepodobne to nebude mať žiadny účinok.

Sukralóza a hmotnosť

Hoci sladidlá ako sukralóza majú nízky obsah kalórií, nemusí to nevyhnutne znamenať, že ti pomôžu schudnúť.  Aktuálne prebieha štúdia, ktorá sleduje návyky ľudí, ktorí schudli 30 kíl alebo viac a sú schopní si ich udržať. Mnoho ľudí v tejto štúdii tvrdí, že pitie nápojov so sukralózou alebo inými umelými sladidlami im pomáha lepšie počítať kalórie a udržať si váhu.

Produkty so sukralózou zahŕňajú pečivo, mrazené dezerty, sirupy, omáčky, nápoje a výživové doplnky. Sukralóza zostáva stabilná po dlhú dobu v širokom rozsahu teplôt, čo z nej robí všestrannú potravinovú prísadu.

Rozdiel medzi sukralózou a sacharózou

Sacharóza sa častejšie nazýva cukor alebo stolový cukor. V závislosti od zdroja sa označuje aj ako trstinový, javorový alebo repný cukor. Vyrába sa tak, že sa najprv rozdrví cukrová repa alebo cukrová trstina, aby sa extrahovala šťava, ktorá sa potom na miernom ohni spracuje. Výsledná melasa sa ďalej zahrieva, čo spôsobí odparovanie vlhkosti, čo zanecháva hnedý cukor. Ten sa potom spracuje s dreveným uhlím, aby sa zosvetlila farba predtým, ako sa rekryštalizuje na biely cukor.

Čo je sukralóza a ako vplýva na organizmus

Cukor poskytuje 4 kalórie na gram alebo 16 kalórií na čajovú lyžičku a neobsahuje žiadne vitamíny ani minerály. Na rozdiel od sukralózy, vysoký príjem cukru v strave je spojený s prírastkom hmotnosti a zubným kazom. Ak denne ješ veľa sladkých potravín, trpí tým nutričná kvalita tvojej stravy, pretože tieto „prázdne kalorické“ potraviny nahrádzajú ostatné s väčším množstvom vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Záver

Ak máš rád chuť sukralózy a tvoje telo ju zvláda dobre, je dobré ju s mierou používať. Určite neexistuje žiadny jasný dôkaz, že je pre ľudí škodlivá. Ak si náhodou všimneš, že pri jej užívaní máš problémy súvisiace so zdravím čriev, určite to prekonzultuj so svojim lekárom. Pre drvivú väčšinu ľudí je sukralóza dobre stráviteľná a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky.

Ak sa rozhodneš vyhnúť sukralóze alebo umelým sladidlám vo všeobecnosti, existuje veľa skvelých alternatív.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Metabolizmus je proces, ktorým telo premieňa prijatú potravu na energiu. Vďaka tejto energii potom dokáže telo fungovať a ty sa dokážeš nielen hýbať a športovať, ale najmä dýchať, tvoriť nové bunky v tele, okysličuje sa ti celé telo atď. Ak by si teda mal spomalený metabolizmus, alebo by ti “nefungoval”, mal by si oveľa väčší problém ako len to, že sa ti ukladá viac tuku ako sa ti páči. Takže neplatí, že vieš priamo vo väčšej miere ovplyvniť rýchlosť svojho metabolizmu, lebo tá je daná. Dá sa ovplyvniť len mierne. Čo ale môžeš ovplyvniť je to, koľko energie tvoje telo spotrebuje - a tým pádom ako sa bude ukladať tuk a koľko ho bude.

Rybí olej nie je prežitok. Prečo mu dať šancu?

Rybí olej nie je prežitok. Prečo mu dať šancu?

Ak hľadáš viac omega-3 mastných kyselín vo svojej strave a nie si fanúšikom konzumácie rýb, nebol by si prvý, čo zváži výhodnejšiu možnosť: doplnok vo forme rybieho tuku. V dnešnom článku si o ňom povieme viac, vysvetlíme si jeho benefity, ako ho dávkovať a ako si vybrať ten správny.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO