loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Ako užívať arginín ako tréningový doplnok?

Ako užívať arginín ako tréningový doplnok?

Doplnky výživy

14.05.2018

Prečítané: 5386x

Arginín je doplnok výživy, ktorý sa radí do skupiny predtréningových púmp a stimulantov. Jeho stimulačné účinky síce nie sú silné, využíva sa najmä pre jeho schopnosť zvyšovať hladinu oxidu dusnatého NO v krvi, čo spôsobuje nadmerné prekrvenie a napumpovanie svalov. Nie je to základný doplnok ako proteín či kreatín. Aj bez arginínu dosiahneš pri správnej strave a suplementácii kvalitné výsledky. Bola by ale škoda ho nevyužiť a aspoň raz za čas je dobré ho zaradiť do predtréningovej suplementácie. Prečo? Tie tréningy s brutálnou napumpovanosťou svalov jednoducho stoja za to...

Čo by si mal vedieť o arginíne?

Arginín patrí do kategórie semiesenciálnych aminokyselín čo znamená, že naše telo si ho dokáže samo vytvoriť, ale nie v dostatočnom množstve. Preto je potrebné tieto látky prijímať aj zo stravy či doplnkov výživy. Okrem arginínu patrí do tejto kategórie napr. aj histidín. Arginín je svojimi účinkami podobný citrulínu. Rozdiely medzi týmito dvomi látkami sme si rozoberali už v minulom článku.

Sledovanie hladiny arginínu je dôležité aj pri viacerých chorobách, napr. pri zvýšenom krvnom tlaku či pri cukrovke druhého stupňa. Pri týchto ochoreniach je bežné zvýšenie hladiny arginázy, čo je enzým močovinového cyklu, ktorý katalyzuje premenu arginínu na močovinu a ornitín a tým ho rozkladá. To spôsobuje jeho nedostatok v tele. Dôsledky týchto ochorení je možné zmierniť aspoň na krátky čas správnou suplementáciou arginínu.

Arginín pozitívne ovplyvňuje prekrvenie svalov a hladinu NO (oxidu dusnatého) v krvi. Okrem toho je veľmi dôležitý pre tvorbu kreatínu, nakoľko sa syntetizuje z arginínu, glycínu a metionínu. Z arginínu sa tiež tvorí agmatín, ktorý funguje ako neurotransmiter a neuromodulátor, čiže prenáša a zosilňuje alebo naopak zoslabuje signály v tele.

Vďaka tomu, že zlepšuje tok krvi v tele dokáže u ľudí, ktorí majú dobrú senzitivitu na arginín znížiť na krátku dobu ich krvný tlak.

Účinok L-arginínu sa dostavuje okamžite.

Koľko arginínu by si mal denne prijať?

Arginín patrí medzi látky, ktorých dávkovanie je odporúčané, ale sám na sebe musíš vyskúšať, aké dávky ti naozaj zaberú. Menšia dávka ako 3-6 gramov pred tréningom ti pravdepodobne nebude účinkovať. Začni teda s dávkou aspoň 3 gramy a postupne ju navyšuj, až kým nezačneš pociťovať jeho účinky. Optimálne je udržiavanie vyššej hladiny arginínu a netreba sa báť ani dávok v rozmedzí 10-20 gramov/deň.

Medzi občasné vedľajšie účinky arginínu patria napr. žalúdočné problémy (najmä pri jednorazovej dávke 10 g a viac). Ak tvoje telo nereaguje dobre na jednu väčšiu dávku, rozdeľ si ju na 2-3 dávky, ktoré prijmi postupne v priebehu dňa.

Arginín sa vstrebáva v črevách a je dokázané, že jeho vstrebateľnosť sa so zväčšujúcou sa dávkou znižuje. Aj preto je výhodnejšie rozdelenie na viacero menších denných dávok ako prijatie jednej veľkej dávky.

Arginín je látka, ktorej účinok sa dostavuje okamžite a preto netreba čakať týždeň či dva, kým začne účinkovať. Polčas rozpadu arginínu je približne 75 minút. Ak po prvom či druhom tréningu nič nepociťuješ, zvýš dávkovanie. Je možné, že ani pri vysokých denných dávkach nebudeš pociťovať žiadne zmeny. Aj to sa občas stáva a vysvetlenie je jednoduché – rovnako ako niektoré predtréningové stimulanty či spaľovače, ani arginín nemusí fungovať každému. Každý je iný a má iné telo a metabolizmus a čo funguje jednému, nemusí fungovať druhému. Musíš si na sebe otestovať, do ktorej kategórie ľudí patríš a ako reaguješ na tieto látky.

Ktoré potraviny sú bohaté na arginín?

V týchto potravinách nájdeš najviac arginínu:

  • kuracie prsia
  • morčacie prsia
  • bravčová panenka
  • tekvicové semiačka
  • vlašské orechy
  • horká čokoláda
  • šošovica
  • spirulina
  • mlieko
  • sladké sójové bôby Edamame

Teoreticky, ak by si jedol veľké množstvo týchto potravín, nepotrebuješ ho prijímať aj zo suplementov. Napr. 250 g kuracích pŕs obsahuje viac ako 5 gramov arginínu. Na to, aby si prijal dostatočné množstvo tejto látky, musel by si jesť veľmi veľa mäsa či iných potravín z tohto zoznamu. Oveľa jednoduchšie a šetrnejšie pre tvoje trávenie je pridávanie arginínu do jedálnička pomocou doplnkov výživy.

L-arginín nájdeš v kuracích prsiach, orechoch, šošovici a dokonca aj v horkej čokoláde.

Hodí sa arginín viac do rysovačky či do objemovky?

Arginín je vhodný aj v období rysovania aj objemovky. Je úplne všestranne použiteľný, väčší účinok ale na sebe uvidíš hlavne vtedy, keď budeš dostatočne vyrysovaný a pri tréningu ti vďaka NO nafúkne svaly a vystúpia ti žily, ktoré si predtým ani nevidel. Tento stav nie je len krátkodobý. Najväčší účinok síce cítiš počas tréningu, ale pri väčších denných dávkach, keď má telo dostatok arginínu je napumpovanosť dlhodobá a plnosť svalov je viditeľná aj po tréningu a dokonca aj v netréningové dni. Niektorým mužom dokonca spôsobuje aj silnejšiu erekciu.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Najúčinnejší arginín
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako si vybrať aminokyseliny?

Ako si vybrať aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základným kameňom každej bielkoviny a svalu. Delia sa na tri kategórie: esenciálne, neesenciálne a semiesenciálne. Esenciálne sú tie, ktoré sú pre náš organizmus nenahraditeľné a naše telo si ich nevie vyprodukovať. Musíme ich prijímať buď z klasickej stravy alebo z doplnkov výživy. Neesenciálne sú nahraditeľné a naše telo si ich dokáže samo vyrobiť. Semiesenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo dokáže vytvoriť, ale nie v dostatočnom množstve pre jeho potreby a preto je potrebné aj dopĺňanie z potravy.

Čo sú to aminokyseliny?

Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Presne tak ako tehly, ak chcete postaviť dom. Do tela ich dostávame prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy. Ak máte záujem o podrobnejšie informácie a chcete sa dozvedieť, čo sú to aminokyseliny, potom je tento článok práve pre vás.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO