loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
 Ako správne dávkovať a užívať aminokyseliny?

Ako správne dávkovať a užívať aminokyseliny?

Stravovanie

16.03.2016

Prečítané: 22474x

Aminokyseliny sú základom všetkého a najmä dosiahnutia vašich vytýčených cieľov. Nárast svalovej hmoty, výkon či ochrana nadobudnutej svaloviny majú za úlohu látky, ktoré sa nazývajú aminokyseliny.

Aminokyseliny môžete získať prostredníctvom potravín alebo doplnkov výživy.

Veľmi veľké množstvo obsahuje tmavé mäso – jahňacina, hovädzina či divina. Ryby, hydina mlieko či rastlinné produkty obsahujú menšie množstvo týchto zázračných látok. Každopádne, aminokyseliny sú súčasťou bielkovín. Je však oveľa efektívnejšie siahnuť po aminokyselinách v podobe výživových doplnkoch, ako získavať ich z potravy.

Optimálne množstvo prijatých bielkovín:

By malo byť približne 2 až 2,5 gramu na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Napríklad, pre športovca, ktorého hmotnosť je 80 kilogramov je toto množstvo na úrovni 160 – 200 gramov bielkovín. Takéto množstvo obsahuje necelý kilogram kuracieho mäsa. Avšak, naše telo je vybabrané a z jednorazového prijatého zdroja bielkovín si naše telo vezme len toľko, čo potrebuje. Zvyšok bohužiaľ vylúčime.

  1. Takéto množstvo bielkovín by zaťažovalo náš tráviaci systém.
  2. Aminokyseliny vo forme doplnkov výživy sú hydrolizované.
  3. To znamená, že sú predtrávené a tak nezaťažujú naše trávenie.

Ak sa však rozhodujete, či prijímať aminokyseliny v čistej forme alebo prostredníctvom proteínov, ponúkame vám nejaké pre a proti, ktoré by vám pri rozhodovaní mohli pomôcť.

Aj aminokyseliny aj proteíny majú svoje výhody.

Výhodou aminokyselín je ich rýchle vstrebávanie a nízka kalorická hodnota, ktorá je veľmi dôležitá pri diéte alebo rysovacej fáze. V týchto procesoch ochraňuje svaly pred ich stratou. Aminokyseliny sú súčasťou proteínu, avšak prostredníctvom proteínu nemusí vaše telo získať také množstvo, aké skutočne potrebujete. Preto je výhodnejšie užívať čisté koncentrované aminokyseliny. Vaše telo si vezme to čo potrebuje v dostatočnom množstve.

Aminokyseliny sa delia na esenciálne a neesenciálne.

  1. Esenciálne aminokyseliny si naše telo nevie vyrobiť samé. Preto je potrebné pre správne fungovanie tela a rast či ochranu svalovej hmoty ich získavať z potravy či výživových doplnkov. Patria sem látky ako valín, leucín, izoleucín, lyzín, metionín a iné.
  2. Neesenciálne aminokyseliny sú opakom esenciálnych. Telo si dokáže vytvoriť určité množstvo týchto látok. Avšak, niekedy nie je na škodu, ich dopĺňať z externého zdroja. Patria sem napríklad alanín, glutamín, karnitín, tyrosín a iné.

Mnoho ľudí, najmä nešportovcov či necvičiacich nemá vedomosť o dôležitosti aminokyselín pre naše telo. Ich dôležitou funkciou je najmä regenerácia svalovej hmoty po namáhavom tréningu.

Užívanie/dávkovanie:

Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín a bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou ľudského tela. Preto je vhodné ich užívať takmer vždy. V objemovej fáze – ako výživový externý doplnok nie sú veľmi potrebné, nakoľko v strave nájdete dostatočné množstvo energie a telo preto nemá dôvod odbúravať svalovú hmotu. Nájdete ich v proteínoch, no v nižšom množstve. Ich výhodou je jednoduchá a veľmi rýchla vstrebateľnosť.

Aminokyseliny sú veľmi vhodné aj pri diéte či rysovacej fáze, alebo pri silových tréningoch. Ak sa snažíte schudnúť či vyrysovať vaše kocky na bruchu do dokonalosti, aminokyseliny hrajú vo váš prospech. Pri úbytku hmotnosti sa často stáva, že ubúda aj z ťažko vydretej svalovej hmoty. Aby ste sa tomuto nežiaducemu efektu vyhli, dopĺňajte svoje pravidelné množstvo aminokyselín. Ako sme už spomínali, „amináče“ sú obsiahnuté aj v proteíne, avšak tento produkt obsahuje sacharidy či tuky, ktoré môžu mať opačný efekt na vaše zadané ciele. Užívanie aminokyselín blahodarne pôsobí na vaše svaly, pretože sú koncentrovanejšie a čistejšie než proteíny, ochraňujú a regenerujú svalové vlákna.

Jednorazová dávka je 5 až 7 gramov. Záleží však aj od telesnej hmotnosti človeka a intenzity tréningu. Aminokyseliny sa odporúčajú užívať pred a po tréningu dokonca mnohí športovci si práškové aminokyseliny popíjajú aj počas tréningu, ale dodržiavať to nemusíte. Každé telo je iné a preto by si každý individuálne mal nastaviť užívanie týchto látok. Môžete ich užívať ráno pred prvým jedlom alebo dokonca pár minút pred tým, než si ľahnete spať.

Najužívanejšími aminokyselina sú glutamín, karnitín, arginín a BCAA.

  • Glutamín je dôležitý pre správne fungovanie svalových buniek, zlepšuje dusíkovú bilanciu a znižuje katabolizmus bielkovín. Predstavuje významný základ pre tvorbu bielych krviniek. Je dôležitým prostriedkom pre nárast, ochranu a regeneráciu svalov. Je veľmi vhodné užívať ho počas redukčnej diéty. Hovorí sa, že glutamín je palivom pre váš výkon. Jeho dávkovanie je väčšinou 5 g pred tréningom 5 gramov ihneď po tréningu a 10 gramov pred spaním.
  • Karnitín jeho názov je odvodený z latinského slova „caro“ čo v slovenčine značí mäso. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe energie pre váš tréning – premieňa tuky na energiu. L- karnitín je súčasťou každodennej stravy. Obsahuje ho hovädzie a jahňacie mäso. Je veľmi vhodné užívať ho počas diéty, kedy efektívne napomáha pri spaľovaní tukov. Dávkovanie karnitínu je veľmi individuálne. Za optimálne prijaté množstvo sa považuje dávka 500 mg karnitínu pred tréningom. Ak cítite, že doplnok nezabral, pokojne môžete zvýšiť jeho dávku na dvojnásobok. Rovnako ho môžete brať aj počas dňa, ráno alebo na obed.
  • Arginín sa využíva na stavbu svalových buniek a tkanív, hormónov a genetického kódu. Podieľa sa najmä na zvýšenej a udržanej obranyschopnosti organizmu. Pozitívne napomáha pri vysokom krvnom tlaku, ktorý znižuje, vracia žilám a cievam stratenú pružnosť a čo je pre arginín dôležité – chráni srdcový sval. Pomáha pri regenerácií tkanív a zlepšuje sexuálny apetít. Odporúčané dávkovanie arginínu je 1000 až 2000 miligramov denne. Pre zlepšenie výkonu sa odporúča užívať arginín najmä pred tréningom.
  • BCAA sú jeden z výživových doplnkov ,ktoré sú najužívanejšie. Tieto aminokyseliny sa od ostatných odlišujú tým, že ich reťazec je rozvetvený. Ide najmä o spojenie leucínu, izoleucínu a valínu. Pri záťaži sú využívané ako okamžitý zdroj energie, ochraňujú svalovú hmotu pred ich stratou, urýchľujú ich regeneráciu a pozitívne podporujú anabolické procesy v organizme. Rôzne vedecké štúdie poukazujú na ich pozitívny účinok na telo športovca. 5 až 10 gramov tejto látky denne pomáha k nárastu svalovej hmoty. Dávkovanie BCAA nie je presne stanovené. Môžete ich užívať najmä pred tréningom, alebo sa o jeho užívaní poraďte s osobným trénerom či predajcom.

Aminokyselín sa preto netreba vôbec báť :-)

Ich účinky sú pre naše telo pozitívne a blahodárne. Okrem spomenutých kladných stránok týchto látok, môžete po ich pravidelnom užívaní sledovať aj posilnenie nechtov, mihalníc či zhustenie vlasov. Viacero pozitívnych účinkov v jednom určite ocení vaše telo a najmä svaly.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Zdroj: Protein.sk
Kvalitné aminokyseliny za najnižšiu cenu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo sú to aminokyseliny?

Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Presne tak ako tehly, ak chcete postaviť dom. Do tela ich dostávame prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy. Ak máte záujem o podrobnejšie informácie a chcete sa dozvedieť, čo sú to aminokyseliny, potom je tento článok práve pre vás.

Všetko, čo potrebujete vedieť o BCAA

Všetko, čo potrebujete vedieť o BCAA

Ak je vašim cieľom pri cvičení rast svalovej hmoty a zároveň regenerácia organizmu, potom by ste mali zvážiť užívanie BCAA – aminokyselín z rozvetveným reťazcom. BCAA sa skladá z troch esenciálnych aminokyselín potrebných pre tvorbu proteínov, ktoré spoločne ochraňujú svaly a pôsobia ako palivo pre telo.

Všetko, čo potrebujete vedieť o Glutamíne

Všetko, čo potrebujete vedieť o Glutamíne

Zaraďuje sa medzi preventívne a regenerujúce doplnky stravy, ktoré majú silný antikatabolický účinok. Viac než polovica kostrového svalstva je zložená práve z glutamínu. Je jednou z najdôležitejších súčastí svalovej bielkoviny a pomáha opravovať a budovať svalovú hmotu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO