loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
4 najlepšie potraviny pre správne fungovanie mozgu

4 najlepšie potraviny pre správne fungovanie mozgu

Stravovanie

29.05.2015

Prečítané: 19234x

Pokiaľ väčšinu dní začínate s nekonečným hľadaním kľúčov, alebo putujete z miestnosti do miestnosti a snažíte sa spomenúť si čo vlastne hľadáte, istotne vás zaujme najnovšia novinka: Výskum odhalil skutočnosť, že niektoré potraviny dokážu odvrátiť zhoršovanie pamäti, ktorá prichádza s vekom, demenciu a dokonca aj Alzheimerovu chorobu. Tak to už teda stojí za to zaradiť tieto 4 potraviny do každodenného jedálnička.

Táto štúdia zverejnená v časopise Alzheimer's & Dementia, zistila, že už mierne zmeny v stravovacích návykoch znižujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby o 35%.

Takže, čo jesť na raňajky, obed a večeru aby sme podporili správne fungovanie mozgu? Je to kombinácia stredomorskej kuchyne a tzv. „DASH“ stravovania, ktoré si získalo veľa priaznivcov pre priaznivý vplyv na srdce a mozog. Podstatou DASH stravy je stravovací plán bohatý na čerstvé ovocie a zeleninu, nízkotučné mliečne výrobky spolu so strukovinami, orechmi a semienkami.

„Zvyčajne to, čo je dobré srdce, je dobré aj pre mozog,“ hovorí MUDr. Michelle M. Mielke, PhD., docentka na katedre zdravotníckych vied a výskumu na Mayo Clinic, ktorej výskum sa zameriava na Alzheimerovu chorobu a ďalšie neurodegeneratívne ochorenia. Napokon mozog potrebuje asi 20% krvi, ktorú pumpuje zo srdca s cieľom získať dostatok kyslíka a paliva, to znamená, že ak srdce nie v dobrom stave, mozgové bunky môžu mať problém dostať to, čo potrebujú pre optimálne fungovanie.

4 fantastické potraviny, ktoré udržia mozog v dobrej kondícii

Mastné ryby

Mastné ryby

Morské ryby ponúkajú dve základné živiny, ktoré pomáhajú udržať pamäť v dobrej kondícii: omega-3 mastné kyselinyvitamín D. Výskum na Tufts University zistil, že ľudia, ktorí konzumovali ryby, ako je losos, tuniak a halibut 3 krát týždenne, znížili riziko vzniku Alzheimerovej choroby o 40%. "Omega-3 mastné kyseliny obsahujú DHA a EPA, ktoré sú vysoko koncentrované v mozgu a sú dôležité pre správnu funkciu mozgu," hovorí MvDr. Joy Dubost, PhD., dietetička a hovorkyňa pre Akadémiu výživy a dietetity. Mastné ryby sú tiež výborným zdrojom vitamínu D. Početné štúdie ukazujú, že vitamín D môže pomáhať chrániť mozog. Už jeden kus vareného lososa obsahuje 15 mcg vitamínu D, čo je dosť vysoký zdroj tohto vitamínu.

Zelená listová zelenina

zelena listová zelenina

Táto zelenina je nabitá veľkým množstvom vitamínu K, pri ktorej bolo preukázané, že spomaľuje kognitívny pokles (poruchy pamäti). Podľa novej štúdie z Rush University Medical Center ľudia, ktorí jedli 1-2 porcie listovej zeleniny každý deň, mali kognitívne schopnosti človeka o 11 rokov mladšieho ako tí, ktorí listovú zeleninu nekonzumovali.

Olivový olej

olivový olej

Olivovému  oleju môžeme pripísať ešte jeden dôvod, prečo je konzumácia tohto oleja múdrou voľbou: Je to vynikajúci zdroj polyfenolov – silné antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať a dokonca zvrátiť vekom narastajúce problémy s pamäťou. Výskum publikovaný v časopise Alzheimer's Disease preukázal, že extra panenský olivový olej zlepšuje učenie a pamäť.

Čučoriedky

čučoriedky

Tieto super bobule obsahujú antioxidant – anthocyanins, ktorý je obzvlášť zdravý pre mozog. Nedávny výskum z Tufts University zistil, že anthocyaníny môžu prechádzať cez krv do mozgu, čím chránia mozgové bunky pred oxidáciou a posilňujú komunikáciu medzi mozgovými neurónmi. Harvard Nurses' Health zistili pri výskume, v ktorom sa zúčastnilo 16 tisín žien vo veku nad 70 rokov, že ženy ktoré konzumovali 2 alebo viac porcií čučoriedok alebo jahôd týždenne zostali mentálne ostrejšie ako tie, ktoré nekonzumovali tieto bobule. Tufts University mali štúdie na zvieratách kde zistili, že čučoriedky zlepšujú krátkodobú pamäť, orientačné schopnosti, rovnováhu a koordináciu. Takže prečo nepodávať aj svojim domácim miláčikom tieto chutné bobule? :-)

Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Foto: prevention.com • Zdroj: prevention.com
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Chudnite s omega-3

Chudnite s omega-3

Podľa vedeckých štúdií dodávaním omega-3 mastných kyselín dosiahnete váš vysnívaný „six pack“ (vyrysované brucho so šiestimi tehličkami) oveľa rýchlejšie ako keby ste ich do tela nedodávali.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO