loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

Zvýšená hladina kreatinínu - je hneď znakom poškodených obličiek?

Iné

15.01.2018

Prečítané: 208181x

O kreatíne sme už napísali veľa článkov, v ktorom sme si vysvetlili, ako funguje a prečo by ho mal užívať každý, kto sa venuje posilňovaniu, ale aj iným športom. Ak si sa do tejto témy ponoril hlbšie, určite si počul aj niečo o kreatiníne a o tom, že jeho množstvo v krvi môže napovedať vážne problémy s obličkami. Poďme si teda vysvetliť, ako to naozaj je.

Čo je kreatinín?

Kreatinín je odpadová látka, ktorá vzniká z kreatínu. Denne sa asi 2 % z celkovej zásoby kreatínu premenia na kreatinín. Ten sa v krvi transportuje až do obličiek. Tie väčšinu odfiltrujú do moču, ktorý sa potom z tela vylúči.

Množstvo vylučovaného kreatinínu sa nemení na dennej báze. Väčšie výkyvy sú pozorovateľné až pri dlhšom pozorovacom čase.

Prečo je sledovanie kreatinínu tak dôležité?

Je to z toho dôvodu, že obličky sú zodpovedné za čistenie krvi od odpadových látok, teda aj kreatinínu. Vďaka tomu sa dá relatívne jednoducho kontrolovať, aký je ich zdravotný stav. Zvýšené hodnoty kreatinínu v krvi či moči môžu indikovať poškodenie obličiek. Tiež je ale možné, že ti lekár nameria vysoké hodnoty kreatinínu a pritom budeš mať obličky 100 % zdravé.

To, že máš v krvi vyššiu hladinu kreatinínu ako je norma ešte neznamená, že tvoje obličky nefungujú alebo sú poškodené. Na správne vyhodnotenie funkcie obličiek je predsa potrebné sledovanie toho, koľko kreatinínu sa vďaka nim dostane z tela preč. Ak máš zdravé obličky a aj tak máš zvýšené hodnoty kreatinínu, možno máš len vysoký príjem kreatínu. Tým pádom obličky čistia tvoje telo tak, ako majú, ale odpadu (kreatinínu) je jednoducho viac, ako sú schopné vyčistiť.

Dôležitý parameter je tzv. GFR. Je to skratka pre anglický výraz glomerular filtration rate, teda v preklade rýchlosť glomerulárnej filtrácie. Tú je možné určiť dvoma spôsobmi. Jedným z nich je zložitý teoretický výpočet, ktorý berie v úvahu hmotnosť človeka, jeho vek a množstvo kreatinínu v krvi. Druhou možnosťou je meranie, kedy sa odoberá moč a krv počas 24 hodín a následne sa porovnávajú hodnoty kreatinínu v oboch sérach.

Zvýšená hladina kreatinínu môže byť práve u športovcov.

Aká je normálna hodnota kreatinínu v krvi?

Pre ženy je to od 53 do 97 µmol/L. U mužov by sa táto hodnota mala pohybovať v rozmedzí 55-115 µmol/L a u detí by táto hodnota nemala presahovať 62 µmol/L. Je veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať toto číslo, napr. pohlavie, vek, rasa, životný štýl, jedálniček a používanie doplnkov výživy, ktoré obsahujú kreatín.

Ak práve užívaš kreatín a namerajú ti zvýšené hodnoty kreatinínu v krvi, netreba sa hneď strachovať. Tvoje obličky pravdepodobne fungujú správne, ale nakoľko je kreatínu v tele veľa, nestíhajú sa ho tak rýchlo zbavovať. Krvné odbery a skúšky je najlepšie vykonávať v dobe, kedy máš už dlhší čas vysadený kreatín a máš vyvážený jedálniček s primeraným (resp. nie nadmerným) množstvom mäsa, ktoré taktiež obsahuje kreatín a môže skresľovať výsledky. Merania z moču nie sú také presné ako merania z krvi.

Môže mať niekto aj veľmi nízku hladinu kreatinínu v krvi?

Tento jav je neobvyklý a vyskytuje sa len zriedkavo. Vyskytuje sa len v prípadoch, kedy dochádza k úbytku svalovej hmoty (atrofii svalstva). Často je to u pacientov, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko či ochrnuli. Tí majú často hodnoty nižšie ako 20 µmol/L. Znížené hodnoty sa môžu vyskytovať aj u tehotných žien. Po pôrode by sa mali hodnoty vrátiť do pôvodného stavu.

Hodnoty kreatinínu ti otestuje obvodný lekár.

Ako sa môžeš otestovať?

Riešenie je veľmi jednoduché. Toto vyšetrenie by mal robiť tvoj obvodný doktor pri pravidelných prehliadkach, ktoré sú spojené s odbermi krvi a moču.

Čo si treba zapamätať?

Zvýšená hodnota kreatinínu nemusí okamžite znamenať, že máš zničené obličky. Na správne určenie stavu obličiek sú potrebné aj ďalšie vyšetrenia.

Zvýšená hladina kreatinínu je bežná u športovcov, ktorí užívajú doplnky výživy s obsahom kreatínu a majú v strave veľa mäsa.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Môže žraločia chrupavka spôsobovať žalúdočné problémy?

Môže žraločia chrupavka spôsobovať žalúdočné problémy?

Žraločia chrupavka je doplnok výživy, ktorý sa predáva buď samostatne, alebo ako jedna zo zložiek v komplexných kĺbových výživách. V dnešnom článku si vysvetlíme, čo je to žraločia chrupavka, čo obsahuje a aké sú výhody jej suplementácie. Okrem toho sa pozrieme aj na vedľajšie účinky a na to, ako sa im vyhnúť.

Ako správne užívať kreatín?

Ako správne užívať kreatín?

Kreatín patrí rovnako ako proteín, aminokyseliny či vitamíny už od nepamäti medzi najzákladnejšie doplnky výživy. Dokonca je pravdepodobné, že o kreatíne vzniklo viac vedeckých štúdií ako o hociktorom inom suplemente. A vďaka tomu už dnes presne vieme, ako funguje, ako ho správne dávkovať a taktiež máme preskúmané, či je užívanie kreatínu bezpečné pre obličky a telo celkovo.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO