Nie je kolagén ako kolagén
Kolagén je bielkovina, ktorá je najviac zastúpená v ľudskom tele. Je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív. Existuje viacero typov kolagénov a označujú sa rímskymi číslami od I po XXVII, teda až po číslo 27. Najvýznamnejšie pre ľudské telo sú kolagény typu I. až V. (1 až 5).
Kolagén I. typu je najrozšírenejší v tele a vyskytuje sa napr. v pokožke, kostiach, cievach, zuboch a šľachách. Tvorí 75-80 % ľudskej pokožky. Pre jej dobrý vzhľad sa ti najviac oplatí užívať kolagén I. a III. typu. Tie sú v nej najzastúpenejšie. Na rozdiel od kolagénu II. typu nemá významné účinky na kĺby, ale podporuje kvalitu tvojich vlasov a nechtov.
Kolagén II. typu je zložkou kĺbovej chrupavky. Jeho užívanie pomáha udržiavať kĺby zdravé. V tejto štúdii podávali 250 ľuďom 10 g hydrolyzovaného kolagénu po dobu šiestich mesiacov. Výsledkom bolo zistenie, že títo ľudia zaznamenali zlepšenie zdravia kolenného kĺbu. Najväčšie zlepšenie bolo zaznamenané u ľudí s najväčším poškodením kĺbu a u ľudí, ktorí zvykli prijímať zo stravy menej menšie množstvo mäsa.
Kolagén II. typu je prospešný nielen pre ľudí s existujúcimi problémami, ale aj pre zdravých ľudí ako prevencia. Dokonca, v tejto štúdii bolo pozorované zlepšenie rozsahu pohybu v kolene až o 8 stupňov. Nedenaturovaný kolagén tiež veľmi dobre účinkuje u ľudí s osteoartritídou. Zlepšuje mobilitu a znižuje bolesť kĺbov. V tejto štúdii vedci zistili, že má pre týchto ľudí dokonca lepší účinok ako kombinácia chondroitínu a glukosamínu, čo sú látky používané v kĺbových výživách.
Aké sú jeho ďalšie benefity?
Funkcia kolagénu na krásu a zdravie pokožky je nesporná a potvrdzujú ju viaceré štúdie. Kolagénu je v pokožke s narastajúcim vekom stále menej a menej a práve jeho dopĺňanie dokáže oddialiť charakteristické znaky starnutia ako vrásky či suchú pleť. Kolagén tvoju pleť spevňuje, zlepšuje jej elasticitu a hydratáciu.
Tieto tvrdenia potvrdzuje aj táto štúdia, v ktorej podávali dvom skupinám žien 2,5-5 gramov kolagénu alebo placebo v priebehu 8 týždňov a sledovali zmeny v elasticite pokožky, jej hydratácii, transepidermálnej straty vody a drsnosti pokožky. Tieto ženy nemali žiadne vedľajšie účinky (kolagén je úplne bezpečný) a výrazne sa im zlepšila kvalita pleti.
Okrem pleti pomáha aj tvojim nechtom, ktoré sú vďaka kolagénu menej krehké. Ak máš veľmi lámavé nechty, skús prijímať kolagén a o niekoľko týždňov by sa mala ich kvalita výrazne zlepšiť.
Kolagén ti nedodá len krásu v podobe zdravých vlasov, nechtov a pokožky, ale aj zdravie srdcovocievneho systému. Ako bolo spomenuté už na začiatku článku, kolagén sa nachádza aj v cievach a rovnako ako spevňuje pokožku a vlasy, tak spevňuje aj tepny a cievy. Pri nízkom príjme kolagénu môže dochádzať k ich oslabeniu, strate pevnosti a elasticity a neskôr až k ateroskleróze, teda zužovaniu ciev. To je nebezpečné kvôli zvýšenému riziku infarktu.
Dávkovanie
V doplnkoch výživy sa nachádza najmä hydrolyzovaný kolagén z hovädzieho dobytka, vaječných škrupín či z rýb. Kolagén sa užíva v jednotkách gramoch denne. Každý výrobok má svoje odporúčané dávkovanie, ktoré by si mal dodržiavať, ale netreba sa báť ani vyšších dávok (10 gramov denne a viac). Jeho užívanie je úplne bezpečné a nemá žiadne vedľajšie účinky. Môžeš ho užívať spolu s jedlom, ale aj samostatne ako nápoj. Užívanie kolagénu sa môže kombinovať aj s užívaním iných doplnkov výživy a môže sa užívať dlhodobo bez potreby jeho vysadenia na určitú dobu.
Pri nedenaturovanom kolagéne je denná dávka približne 40 mg a rovnako ako pri hydrolyzovanom kolagéne, ani tu vyššie dávky nemajú nežiaduce účinky.
Ak chceš prijímať kolagén z potravín, najlepším zdrojom je klasický vývar z kostí. Okrem kolagénu obsahuje aj vápnik, horčík, fosfor a chondroitín. Ďalším zdrojom je hydina, resp. všetky spojivové tkanivá. Takže ak chceš prijať dostatok kolagénu, upeč si kura a poriadne pooberaj aj všetky kosti - nielen samotné mäso. Ryby majú tiež veľa kolagénu, ale najviac je ich v častiach, ktoré nejeme - hlava či šupiny. Ak ti chutí koža z rýb, zjedz ju. Obsahuje oveľa viac kolagénu ako mäso.