loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Zázrak na posilnenie imunity: Spoznaj výhody rakytníka

Zázrak na posilnenie imunity: Spoznaj výhody rakytníka

Zdravie a krása

07.03.2022

Prečítané: 2563x

O rakytníku sme na našom blogu ešte nepísali. Nastal teda čas na to, aby sme si túto rastlinu poriadne predstavili. Čítaj ďalej a dozvieš sa viac. Rakytník rešetliakový je olejnatá rastlina s oranžovými bobuľami, striebornými úzkymi listami a dlhými tŕňmi pochádzajúca z himalájskej oblasti. Predpokladá sa, že kríky sú pôvodne z Nepálu a na západ sa rozšírili viacerými cestami až do severnej a západnej Európy pred tisíckami rokov. Rastie divoko v mnohých oblastiach, napríklad v oblasti Baltského a Severného mora. Aj u nás sa priamo pestuje.

Vzhľadom na veľmi kyslú chuť sa plody používajú najmä na výrobu džemov, olejov, likérov, ako prísada do šťavy alebo smotany, ale zvyčajne sa nekonzumujú surové. Plody rakytníka sú obľúbené najmä pre vysoký obsah vitamínu C. Rôzne zdroje uvádzajú, že väčšina variantov obsahuje 200 až 900 mg na 100 g. Citróny majú v priemere 53 mg na 100 g.

Zázrak na posilnenie imunity: Spoznaj výhody rakytníka

Obsahuje aj mnoho liečivých látok, ako aj živín, medzi ktoré patria:

 • vitamíny
 • aminokyseliny
 • mastné kyseliny
 • minerálne látky

Listy, kvety, semená a bobule rakytníka sa používajú v čajoch, olejoch alebo koncentrátoch na rôzne zdravotné problémy.

Prečo ľudia užívajú rakytník?

Rakytník rešetliakový sa v Rusku a Číne už stovky rokov používa pre svoje liečivé a výživové vlastnosti. Predpokladá sa, že rakytník odstraňuje voľné radikály - molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky. Väčšina vedeckých dôkazov pochádza zo štúdií na zvieratách. Hoci sa to v klinických štúdiách na ľuďoch nepreukázalo, ľudia tvrdia, že rakytník užívajú práve pre tieto výhody:

 • liečenie žalúdočných alebo črevných problémov
 • zlepšenie krvného tlaku alebo hladiny cholesterolu v krvi
 • prevenciu alebo liečbu ochorení ciev alebo srdca
 • posilnenie imunity a predchádzanie infekciám
 • liečba obezity
 • zlepšenie príznakov cirhózy pečene
 • zlepšenie zraku alebo pocitu suchých očí
 • liečenie dýchacích problémov, ako je astma, prechladnutie a zápal pľúc

Zázrak na posilnenie imunity: Spoznaj výhody rakytníka

Ľudia používajú rakytník aj ako opaľovací krém alebo kozmetický prípravok a na rôzne kožné problémy, ako napríklad:

 • poškodenie spôsobené žiarením
 • exantém - kožná infekčná vyrážka, ktorá sa zvyčajne vyskytuje u detí
 • preležaniny, popáleniny alebo rezné rany
 • akné, dermatitída alebo suchá pokožka

Neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by potvrdili, že rakytník rešetliakový je účinný pri väčšine týchto zdravotných problémov. Optimálne dávky rakytníka neboli stanovené pre žiadne ochorenie. Kvalita a účinné látky v doplnkoch stravy sa môžu značne líšiť. Preto je veľmi ťažké stanoviť štandardnú dávku.

Dá sa rakytník získať prirodzene z potravín?

Plody rakytníka rešetliakového alebo ovocnú šťavu možno nájsť v niektorých želé, džúsoch, pyré, omáčkach, nápojoch a likéroch. Ľudia zvyčajne nejedia plody surové, pretože sú kyslé. Množstvo rakytníka používaného v potravinách je zvyčajne oveľa menšie ako množstvo používané na liečebné účely.

Ako pripraviť rakytníkovú šťavu

Plody sú zvyčajne zrelé začiatkom septembra. Najlepším ukazovateľom je ich jasne oranžová farba. Ale pozor: Nezamieňaj si ich s jedovatými červenými plodmi jarabiny. Pri zbere je najlepšie mať so sebou rukavice - proti dlhým tŕňom.

Po umytí sa dajú semená a dužina oddeliť. Čistá šťava sa získa prelisovaním cez sito. Šťavu je najlepšie kombinovať s inými, sladšími ovocnými šťavami (napr. jablkovou) alebo pridať med.

Aké sú riziká užívania rakytníka rešetliakového?

Ako potravina je rakytník pravdepodobne bezpečný. Niektoré výskumy naznačujú, že môže byť bezpečný aj pri pravidelnom užívaní do šiestich mesiacov ako liek.

Zázrak na posilnenie imunity: Spoznaj výhody rakytníka

Nežiaduce účinky

Bolo zaznamenaných len veľmi málo vedľajších účinkov. U niektorých ľudí, ktorí mali vysoký krvný tlak, boli zaznamenané opuchy, bolesti hlavy, závraty a búšenie srdca. Pri použití na pokožku na liečbu popálenín niekedy spôsoboval vyrážky.

Riziká

Rakytník rešetliakový môže pôsobiť ako prostriedok na riedenie krvi a spôsobiť krvácanie. Môže tiež spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi.

Interakcie

Kombinácia rakytníka s liekmi alebo doplnkami na riedenie krvi môže zvýšiť riziko krvácania. Rakytník rešetliakový môže tiež interferovať s niektorými liekmi, ktoré liečia  gastrointestinálne ochorenia, problémy so srdcovým rytmom, rakovinu alebo autoimunitné ochorenia. Vyhni sa užívaniu rakytníka, ak si tehotná alebo dojčíš. Nie je dostatok informácií, ktoré by dokazovali jeho bezpečnosť na plod.

Použitie celej rastliny

Okrem vysokého obsahu vitamínu C (50 g môže teoreticky pokryť celú dennú potrebu) majú celé plody obsah tokoferolu (vitamínu E) 100 až 130 mg na 100 g oleja. Rakytníkový olej je bohatý na rôzne vitamíny, minerály a prospešné rastlinné zlúčeniny. Je napríklad prirodzene plný antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred starnutím a chorobami, ako je rakovina a srdcové ochorenia. Semená a listy sú tiež mimoriadne bohaté na kvercetín, flavonoid, ktorý sa spája s nižším krvným tlakom a zníženým rizikom srdcových ochorení.

Jeho plody sa navyše môžu pochváliť obsahom draslíka, vápnika, horčíka, železa a fosforu. Obsahujú aj dostatočné množstvo kyseliny listovej, biotínu a vitamínov B1, B2, B6, C a E. Viac ako polovicu tuku, ktorý sa nachádza v rakytníkovom oleji, tvoria mono- a polynenasýtené tuky, čo sú dva typy zdravých tukov. Zaujímavosťou je, že rakytníkový olej môže byť aj jednou z mála známych rastlinných potravín, ktoré poskytujú všetky štyri omega mastné kyseliny - omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Veľký prehľad proteínových cestovín: Ktoré z nich sú najlepšie?

Veľký prehľad proteínových cestovín: Ktoré z nich sú najlepšie?

Cestoviny sú známe predovšetkým vysokým obsahom sacharidov a často sú prvým typom jedla, ktoré si odoprieme, keď začneme uvažovať o znížení kalórií alebo o zdravom stravovaní. Vedel si o tom, že nie sú len zdrojom sacharidov, ale môžu mať aj vyšší obsah bielkovín? Cestoviny môžu byť skvelým zdrojom bielkovín v tvojom jedálničku - ale ako asi tušíš, nehovoríme len o bežných vaječných alebo celozrnných cestovinách.

5 rýchlych receptov na dokonalé lievance

5 rýchlych receptov na dokonalé lievance

Lievance nemusia byť len vysoko kalorické a plné cukru. Existuje veľa receptov, ako ich pripraviť. Všetky recepty, ktoré v tomto článku nájdeš sú alternovateľné. Môžeš si na vrch pridať čo len chceš - či ovocie (maliny, čučoriedky alebo jahody), topingy s nulovým obsahom kalórií alebo horkú čokoládu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO