Dávaj pozor najmä v lete!
Väčšina vody počas dní s priemernou teplotou odíde z tela močením, dýchaním a cez kožu. Potením odchádza v týchto dňoch asi len 4 % z celkového objemu vody. Avšak, počas letných mesiacov a veľkých horúčav to môže byť oveľa viac a môže sa stať, že počas týchto horúcich dní vypotíš viac vody ako jej vylúčiš močom.
Počas leta si treba dať zvýšený pozor na to, aby nedošlo k dehydratácii. Tá sa prejavuje celkovým oslabením organizmu, kŕčmi, zvýšením teploty, pocitmi zvracania, oslabením kognitívnych funkcií, bolesťami hlavy a vysušovaním pleti.
Aký je optimálny príjem tekutín?
Ako isto tušíš, tento údaj je veľmi závislý od mnohých faktorov, ako napr. pohlavie, hmotnosť, množstvo svalovej a tukovej hmoty, vonkajšia teplota, množstvo oblečenia, hormonálny stav tela, telesná aktivita atď. Podľa viacerých vedcov by sa optimálny príjem tekutín mal hýbať medzi 40-50 ml na jeden kilogram hmotnosti. Samozrejme, je to len veľmi orientačné číslo a určite sa treba prispôsobiť okolitým podmienkam, lebo v lete vypiješ určite výrazne viac vody ako v zime. Výborným indikátorom toho, či piješ dostatočné množstvo vody je aj farba moču. Tvoj moč by mal byť priehľadný. Ak nie je, mal by si piť viac.
Vhodné zdroje tekutín
Najlepším zdrojom tekutín je jednoznačne obyčajná alebo slabo mineralizovaná voda. A do nej môžeš už pridať hocičo, čo ti vyhovuje - citrón, uhorku, mätu alebo limetku. Dobrou voľbou môžu byť aj čaje. Tu si dávaj pozor na to, aký typ čaju piješ, lebo niektoré druhy čajov by sa nemali piť vo veľkom množstve a čierne a zelené čaje by si nemal piť aspoň 4-5 hodín pred spaním.
Pokožka, vrásky a nedostatok tekutín
Skús si tipnúť, aký je najväčší orgán človeka. Myslím, že väčšina ľudí sa tu pomýli a nebude vedieť správnu odpoveď. Najväčším orgánom v našom tele je koža. Tá má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu. Obsahuje asi 30 % vody a pomáha telu udržiavať vodu v tele. Tvorí bariéru medzi vonkajším prostredím a našim telom a zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov do tela.
Väčšinu kože tvorí kolagén, ktorý jej dodáva elasticitu. Po dosiahnutí dvadsiateho roku života sa množstvo kolagénu znižuje približne o 1,5 % za rok a preto sa stráca aj elasticita kože a dochádza k tvorbe vrások.
Starnutie, tvorba vrások
Každý chce vyzerať dobre, mlado a sviežo, avšak starnutie sa najviac podpisuje na našej tvári a na množstve vrások. Tu je veľmi dôležité dodržiavať správny pitný režim. Ak totiž dôjde k tomu, že telo má nedostatok vody, zoberie ju odvšadiaľ, vrátane vnútorných orgánov a aj z kože. Vďaka tomu môže dôjsť k poškodeniu buniek a to môže spôsobiť tvorbu vrások.
Starnutie pokožky sa deje vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov. Vnútorné sú fyziologické procesy, ktorých výsledkom je tenká, suchá a zvráskavená koža. Vonkajšie faktory predstavujú vplyvy prostredia ako napr. znečistenie ovzdušia, fajčenie, nesprávna strava a vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Práve dlhodobé vystavovanie sa vplyvu slnečného žiarenia (UV žiarenie) má najväčší vplyv na starnutie tvojej pokožky.
Veľmi zaujímavá štúdia vznikla v USA v štáte Ohio. V nej porovnávali dvojičky a kvalitu ich pokožky a zisťovali, aké faktory najviac vplývajú na starnutie pokožky. Nakoľko sú dvojičky geneticky v podstate totožné, sú skvelým materiálom na porovnávanie. Táto štúdia zistila, že najväčší vplyv na starnutie pokožky má vystavovanie sa slnečnému žiareniu, užívanie antidepresív, fajčenie a taktiež nadváha.
Pitný režim a vrásky
O vplyve pitného režimu na kvalitu pokožky, resp. množstvo vrások neexistuje veľa vedeckých štúdií a je to zatiaľ veľmi slabo preskúmaná oblasť. Tieto štúdie sa musia vykonávať dlhodobo a nevenuje sa im dostatok pozornosti. Avšak, táto štúdia je veľmi zaujímavá. Skupinu 49 mladých žien rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina boli ženy, ktoré prijímali denne menej ako 3,2 litra tekutín a v druhej skupine boli ženy, ktoré prijímali viac ako 3,2 litra tekutín. Druhej skupine ešte pridali počas štúdie v priemere 2 litre vody naviac na deň a v odstupe dvoch týždňov vykonávali merania na ich koži.
Výsledkom bolo zistenie, že väčší príjem tekutín pôsobil pozitívne na fyziológiu pokožky, jej hydratáciu a biomechanické vlastnosti. Ak teda chceš peknú, elastickú a zdravú kožu, pi dostatok vody a vyvaruj sa dehydratácii.