loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Zastavte vrásky: koľko piť vody a aký je ideálny príjem tekutín?

Zastavte vrásky: koľko piť vody a aký je ideálny príjem tekutín?

Zdravie a krása

10.07.2019

Prečítané: 3781x

Voda je pre naše telo najdôležitejšia látka. Bez nej by neexistoval život. Veď väčšinu nášho tela tvorí voda. Koľko percent presne? Záleží najmä od tvojho veku, ale u detí je to približne 75 % a u starších ľudí to môže byť len 45 %. Čím si starší, tým je toto percento nižšie.

Dávaj pozor najmä v lete!

Väčšina vody počas dní s priemernou teplotou odíde z tela močením, dýchaním a cez kožu. Potením odchádza v týchto dňoch asi len 4 % z celkového objemu vody. Avšak, počas letných mesiacov a veľkých horúčav to môže byť oveľa viac a môže sa stať, že počas týchto horúcich dní vypotíš viac vody ako jej vylúčiš močom.

Pitný režim.

Počas leta si treba dať zvýšený pozor na to, aby nedošlo k dehydratácii. Tá sa prejavuje celkovým oslabením organizmu, kŕčmi, zvýšením teploty, pocitmi zvracania, oslabením kognitívnych funkcií, bolesťami hlavy a vysušovaním pleti.

Aký je optimálny príjem tekutín?

Ako isto tušíš, tento údaj je veľmi závislý od mnohých faktorov, ako napr. pohlavie, hmotnosť, množstvo svalovej a tukovej hmoty, vonkajšia teplota, množstvo oblečenia, hormonálny stav tela, telesná aktivita atď. Podľa viacerých vedcov by sa optimálny príjem tekutín mal hýbať medzi 40-50 ml na jeden kilogram hmotnosti. Samozrejme, je to len veľmi orientačné číslo a určite sa treba prispôsobiť okolitým podmienkam, lebo v lete vypiješ určite výrazne viac vody ako v zime. Výborným indikátorom toho, či piješ dostatočné množstvo vody je aj farba moču. Tvoj moč by mal byť priehľadný. Ak nie je, mal by si piť viac.

Pitný režim.

Vhodné zdroje tekutín

Najlepším zdrojom tekutín je jednoznačne obyčajná alebo slabo mineralizovaná voda. A do nej môžeš už pridať hocičo, čo ti vyhovuje - citrón, uhorku, mätu alebo limetku. Dobrou voľbou môžu byť aj čaje. Tu si dávaj pozor na to, aký typ čaju piješ, lebo niektoré druhy čajov by sa nemali piť vo veľkom množstve a čierne a zelené čaje by si nemal piť aspoň 4-5 hodín pred spaním.

Pokožka, vrásky a nedostatok tekutín

Skús si tipnúť, aký je najväčší orgán človeka. Myslím, že väčšina ľudí sa tu pomýli a nebude vedieť správnu odpoveď. Najväčším orgánom v našom tele je koža. Tá má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu. Obsahuje asi 30 % vody a pomáha telu udržiavať vodu v tele. Tvorí bariéru medzi vonkajším prostredím a našim telom a zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov do tela.

Pitný režim.

Väčšinu kože tvorí kolagén, ktorý jej dodáva elasticitu. Po dosiahnutí dvadsiateho roku života sa množstvo kolagénu znižuje približne o 1,5 % za rok a preto sa stráca aj elasticita kože a dochádza k tvorbe vrások.

Starnutie, tvorba vrások

Každý chce vyzerať dobre, mlado a sviežo, avšak starnutie sa najviac podpisuje na našej tvári a na množstve vrások. Tu je veľmi dôležité dodržiavať správny pitný režim. Ak totiž dôjde k tomu, že telo má nedostatok vody, zoberie ju odvšadiaľ, vrátane vnútorných orgánov a aj z kože. Vďaka tomu môže dôjsť k poškodeniu buniek a to môže spôsobiť tvorbu vrások.

Starnutie pokožky sa deje vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov. Vnútorné sú fyziologické procesy, ktorých výsledkom je tenká, suchá a zvráskavená koža. Vonkajšie faktory predstavujú vplyvy prostredia ako napr. znečistenie ovzdušia, fajčenie, nesprávna strava a vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Práve dlhodobé vystavovanie sa vplyvu slnečného žiarenia (UV žiarenie) má najväčší vplyv na starnutie tvojej pokožky.

Veľmi zaujímavá štúdia vznikla v USA v štáte Ohio. V nej porovnávali dvojičky a kvalitu ich pokožky a zisťovali, aké faktory najviac vplývajú na starnutie pokožky. Nakoľko sú dvojičky geneticky v podstate totožné, sú skvelým materiálom na porovnávanie. Táto štúdia zistila, že najväčší vplyv na starnutie pokožky má vystavovanie sa slnečnému žiareniu, užívanie antidepresív, fajčenie a taktiež nadváha.

Pitný režim.

Pitný režim a vrásky

O vplyve pitného režimu na kvalitu pokožky, resp. množstvo vrások neexistuje veľa vedeckých štúdií a je to zatiaľ veľmi slabo preskúmaná oblasť. Tieto štúdie sa musia vykonávať dlhodobo a nevenuje sa im dostatok pozornosti. Avšak, táto štúdia je veľmi zaujímavá. Skupinu 49 mladých žien rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina boli ženy, ktoré prijímali denne menej ako 3,2 litra tekutín a v druhej skupine boli ženy, ktoré prijímali viac ako 3,2 litra tekutín. Druhej skupine ešte pridali počas štúdie v priemere 2 litre vody naviac na deň a v odstupe dvoch týždňov vykonávali merania na ich koži.

Výsledkom bolo zistenie, že väčší príjem tekutín pôsobil pozitívne na fyziológiu pokožky, jej hydratáciu a biomechanické vlastnosti. Ak teda chceš peknú, elastickú a zdravú kožu, pi dostatok vody a vyvaruj sa dehydratácii.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo sú kalórie a ako ich ustriehnuť aj bez kalkulačky?

Čo sú kalórie a ako ich ustriehnuť aj bez kalkulačky?

Kalórie sú veľmi skloňovaným slovom nielen vo fitness komunite, ale aj medzi necvičiacimi ľuďmi. Často preto počuť otázky ako „koľko kalórií má tento koláč?“ alebo „koľko kalórií spálim, ak budem hodinu korčuľovať?“. Väčšina ľudí sa vie aspoň priemerne orientovať v problematike kalórií, ale poďme sa na túto tému pozrieť detailnejšie. Tento článok nie je len pre začiatočníkov, ale aj pokročilý cvičenec tu isto nájde nové informácie.

Chceš vedieť, ako na pekný zadok? Vyskúšaj túto zostavu

Chceš vedieť, ako na pekný zadok? Vyskúšaj túto zostavu

Plný, tzv. „vydrepovaný“ zadok je fenoménom posledných rokov. Nikdy predtým sa ženy (ale ani muži) nesnažili o dosiahnutie svalnatého zadku ako je to dnes. Dokonca aj na kulturistických súťažiach sa v minulosti dával oveľa menší dôraz na túto partiu. Poďme sa pozrieť na základné fakty o tréningu zadku a taktiež si ukážeme niektoré základné cviky, ktoré ti pomôžu vybudovať pevné pozadie.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO