loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Zaostrené na keto diétu: Naozaj funguje?

Zaostrené na keto diétu: Naozaj funguje?

Stravovanie

28.02.2022

Prečítané: 3493x

Keto diéta je v posledných rokoch v móde. Fitness influenceri, ale aj bežní ľudia všade chvália jej výhody pri chudnutí. Čo je to vlastne keto diéta? A naozaj funguje? V tomto článku sa ketogénnej diéte budeme venovať do hĺbky a odpovieme na všetky pálčivé otázky. Vyvrátime mýty o keto diéte a rozoberieme jej výhody a nevýhody. Navyše ti poradíme, ako dodržiavať keto diétu bezpečne a efektívne. Čítaj teda ďalej a dozvieš sa všetko, čo potrebuješ vedieť o tejto diéte.

Čo je to keto diéta a aký je jej princíp?

Keto diéta je nízkosacharidová diéta s vysokým obsahom prijímaných tukov, ktorá navodzuje ketózu. Ketóza je metabolický stav, pri ktorom telo využíva na energiu ketóny namiesto glukózy. Pri keto diéte ješ veľa zdravých tukov, mierne množstvo bielkovín a veľmi málo sacharidov. Cieľom je dostať telo do ketózy, aby mohlo spaľovať tuky na energiu.

Ukázalo sa, že keto diéta je účinný spôsob chudnutia. Výskumy v skutočnosti ukazujú, že niektorí ľudia na keto diéte schudnú viac ako ľudia na iných diétach. Majú tiež tendenciu udržať si váhu dlhšie. Keto diéta môže tiež pomôcť zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi a znížiť inzulínovú rezistenciu. To by mohlo viesť k zníženiu rizika vzniku cukrovky.

Zaostrené na keto diétu: Naozaj funguje?

Aké sú jej nevýhody? Je bezpečná a účinná?

Keto diéta má však aj niektoré nevýhody. Pre začiatočníkov môže byť ťažké ju dodržiavať a môže spôsobovať nepríjemné vedľajšie účinky, ako je zápcha, bolesť hlavy a závraty. Navyše sa keto diéta neodporúča ľuďom s určitými zdravotnými ťažkosťami, napr. nie je vhodná pre tehotnédojčiace ženy a tiež pre ľudí s ochorením pečene alebo obličiek alebo pri užívaní liekov na cukrovku či vysoký krvný tlak.

Je teda keto diéta bezpečná a účinná? Odpoveď je áno! Keto diéta ti môže pomôcť schudnúť rýchlo a bezpečne. Je však dôležité si uvedomiť, že telo každého človeka reaguje na tento typ diéty inak. Ak sa teda rozhodneš vyskúšať keto diétu, nezabudni počúvať svoje telo a podľa toho upraviť stravu a jednotlivé potraviny, ktoré by si počas nej chcel zaradiť do jedálnička.

Zaostrené na keto diétu: Naozaj funguje?

Je vhodná na dlhodobé dodržiavanie?

Ako dlho teda môžeš bezpečne dodržiavať keto diétu? Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Niektorí ľudia môžu zistiť, že sa pri keto diéte cítia skvele a chcú ju držať celý život. Iní môžu zistiť, že potrebujú cyklicky vstupovať a vystupovať z ketózy, aby si udržali svoje zdravie a ciele v oblasti chudnutia. Ako pri každej diéte, aj tu je dôležité počúvať svoje telo a podľa potreby ho upravovať.

Z akých potravín by sa mal skladať tvoj jedálniček?

Keto diéta je skvelý spôsob, ako schudnúť a zlepšiť si zdravie. Počas keto diéty by si mal jesť potraviny s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov. To pomôže tvojmu telu prejsť do ketózy a spaľovať uložený tuk na energiu.

Niektoré dobré príklady potravín, ktoré môžeš konzumovať počas keto diéty, sú:

  • mäso - hovädzie, jahňacie, bravčové, kuracie atď.
  • morské plody vrátane rýb a mäkkýšov
  • vajíčka
  • zdravé tuky ako avokádo, olivový olej, kokosový olej atď.
  • zelenina s nízkym obsahom sacharidov ako špenát, brokolica, karfiol atď.

Potraviny, ktorým sa pri ketogénnom stravovaní vyhýbaj:

  • potraviny s vysokým obsahom sacharidov, ako sú obilniny, strukoviny, škrobová zelenina atď.
  • potraviny s obsahom cukrov a sladené nápoje
  • spracované potraviny obsahujúce nezdravé prísady a konzervačné látky
  • alkoholické nápoje

Zaostrené na keto diétu: Naozaj funguje?

Pri keto diéte by si mal piť veľa vody, pretože pomáha pri produkcii ketónov a celkovému zdraviu. Snaž sa každý deň vypiť aspoň 40-50 ml tekutín na jeden kilogram tvojej hmotnosti. Tie môžu pochádzať zo všetkých zdrojov vrátane kávy, čaju, džúsov a polievok.

Záver

Dá sa povedať, že je keto diéta tou najlepšou diétou, akú poznáme? Určite nie. Neexistuje najlepšia ani najhoršia diéta. Avšak, existujú skupiny ľudí, ktorým viac vyhovuje napr. keto diéta a potom skupiny ľudí, ktorým vyhovuje napr. nízkotučná diéta. Je len na tebe, aby si vyskúšal viaceré druhy diét na seba a zistil, čo tvojmu telu viac vyhovuje.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako zrýchliť bazálny metabolizmus a spaľovať viac?

Ako zrýchliť bazálny metabolizmus a spaľovať viac?

O bazálnom metabolizme si sa už asi dopočul. Jeho poznanie je jednou z najzákladnejších informácií, ktorú potrebuješ pri nastavovaní svojho jedálnička pri chudnutí, udržovaní alebo priberaní hmotnosti. V tomto článku si vysvetlíme základné informácie, vzorce na výpočet a povieme si aj viac o tom, čo môžeš spraviť, aby sa táto hodnota navýšila.

Veľký prehľad proteínových cestovín: Ktoré z nich sú najlepšie?

Veľký prehľad proteínových cestovín: Ktoré z nich sú najlepšie?

Cestoviny sú známe predovšetkým vysokým obsahom sacharidov a často sú prvým typom jedla, ktoré si odoprieme, keď začneme uvažovať o znížení kalórií alebo o zdravom stravovaní. Vedel si o tom, že nie sú len zdrojom sacharidov, ale môžu mať aj vyšší obsah bielkovín? Cestoviny môžu byť skvelým zdrojom bielkovín v tvojom jedálničku - ale ako asi tušíš, nehovoríme len o bežných vaječných alebo celozrnných cestovinách.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO