Sú teda doplnky riešením na vyplnenie medzier v stravovaní? Je suplementácia vo vyváženej strave vôbec potrebná?
Čo sú doplnky stravy?
Legislatíva výživové doplnky definuje ako potraviny určené na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín ako sú vitamíny a minerálne látky alebo iné látky s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Môžu obsahovať vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, aminokyseliny, mastné kyseliny, vlákninu alebo rastlinné extrakty.
Na trhu ich nájdete v rôznej forme ako sú kapsuly, pastilky, tablety, prášky, ampulky, kvapky a iné podobné formy tekutín, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné brať v merateľných a primeraných jednotkových množstvách.
Nie sú liekmi a nie sú ani určené na liečbu ľudských ochorení, ale fungujú skôr na udržanie zdravia človeka v rámci pestrej stravy.
V bežnom živote sa často stretávame s ďalšími rozšírenými názvami pre tieto doplnky ako:
-
Doplnky výživy
-
Suplementy
-
Nutraceutiká
-
Nutričné doplnky
-
Dietetiká
-
Parafarmaceutiká
-
Doplnková výživa
-
Potraviny určené pre zvláštnu výživu (napr. dojčenská výživa, redukčné diéty, potraviny bezlepkové a ďalšie)
Požiadavky na označovanie výživových doplnkov
Výživové doplnky musia spĺňať všeobecné pravidlá označovania potravín a musia byť na nich uvedené:
-
odporúčaná denná dávka výrobku
-
upozornenie, že nemožno prekročiť odporúčanú dennú dávku
-
informácia o tom, že výživové doplnky neslúžia ako náhrada vyváženej stravy
-
informácia o tom, že výrobok treba skladovať mimo dosahu malých detí
Označovanie a prezentácia výživových doplnkov nesmie obsahovať tvrdenia, že výrobok slúži ako prevencia pred chorobou, je liekom alebo sa vďaka nim možno z choroby vyliečiť.
Vitamíny
Či už je to schopnosť zlepšiť zrak alebo vyživovať pokožku, vitamíny a minerály sú dôležité a pomáhajú s fyziologickými procesmi, ktoré umožňujú telu správne pracovať, rásť a rozvíjať ho.
Ideálnym prípadom je prijímať potrebné vitamíny z potravín, ktoré jeme. V tele sa bielkoviny, sacharidy a tuky chemicky kombinujú s inými látkami, aby poskytli dostatočnú energiu a budovali telesné tkanivo.
Každý vitamín má inú úlohu, ale všetky vitamíny napriek tomu pracujú ako tím, ktorý reguluje rôzne biologické procesy v našom tele. Enzýmy vyrobené zo špecifických vitamínov spúšťajú alebo urýchľujú chemické reakcie.
Význam vitamínov:
-
Vitamín A pomáha formovať a udržiavať zdravé zuby, kosti, mäkké tkanivá a pokožku.
-
Vitamín B6 pomáha štiepiť bielkoviny, udržiavať normálnu funkciu nervov a tvorí červené krvinky.
-
Vitamín B12 je nevyhnutný pre metabolizmus, pomáha tiež pri tvorbe červených krviniek a udržiava centrálny nervový systém.
-
Vitamín C podporuje zdravie zubov a ďasien, ako aj hojenie rán.
-
Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravé zuby a kosti, taktiež pomáha udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi.
-
Vitamín E je antioxidant, ktorý hrá dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek.
-
Vitamín K je potrebný pre normálnu zrážanlivosť krvi.
-
Biotín je nevyhnutný pre metabolizmus a pri tvorbe hormónov a cholesterolu.
-
Niacín pomáha udržiavať zdravú pokožku a nervy.
-
Folát je nevyhnutný pre tvorbu DNA, ktorá riadi rast tkaniva a funkciu buniek.
-
Riboflavín (B2) je dôležitý pre telesný rast a tvorbu červených krviniek.
-
Tiamín (B1) pomáha bunkám premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre činnosť srdca a zdravé nervy.
Multivitamíny
Ako multivitamíny sa obvykle označujú prípravky, ktoré obsahujú komplex vitamínov a minerálov vo vyváženom pomere zodpovedajúcom odporúčanej dennej dávke.
Zatiaľ čo doplnky stravy by nemali byť náhradou zdravej stravy, multivitamínový doplnok s minerálmi môže výrazne pomôcť vyrovnať akýkoľvek nedostatok medzi požadovaným množstvom živín a zvyčajným množstvom, ktoré väčšina z nás prijíma v každodennom živote.
Minerály
Minerály a stopové prvky sú nevyhnutnou zložkou našej stravy a to aj napriek tomu, že nie sú rovnako ako vitamíny nositeľmi energie. Medzi tie najdôležitejšie patrí horčík, fosfor, jód, meď, vápnik či zinok.
Doplnky stravy a ich použitie
Podľa účelu použitia sa doplnky stravy môžu deliť na mnoho kategórií:
-
Pre dobrú imunitu a odolnosť organizmu voči chorobám a infekciám.
-
Pre správnu činnosť mozgu a podporu krvného obehu, a teda aj výkonu nervovej sústavy.
-
Preparáty na chudnutie.
-
Doplnky stravy pre správnu a bezbolestnú činnosť pohybového aparátu. Vhodné pre seniorov i športovcov.
-
Doplnky stravy na podporu správnej látkovej výmeny a výživy vlasov, nechtov a pokožky.
-
Pre správne fungovanie črevnej mikroflóry a trávenia.
-
Na zlepšenie kvality spánku, na podporu normálnej psychickej činnosti, proti únave a vyčerpaniu.
-
Doplnky stravy podporujúce funkciu obličiek a močovej sústavy.
Tip: Poznáte superpotravinu macu peruánsku a názor odborníkov na ňu?
Výhody doplnkov výživy
Doplnky alebo obohatené potraviny môžu pomôcť poskytnúť živiny, ktoré vám môžu chýbať. Výživové doplnky často obsahujú živiny vo vysoko koncentrovanej forme, a preto sú odporúčania a požiadavky na príjem splnené pomerne rýchlo.
Užívanie doplnkov stravy môže mať aj psychologický a motivačný účinok.
V niektorých prípadoch môže nastať zvýšená potreba určitých makro alebo mikroživín, ktoré sa napriek vyváženej a rozmanitej strave nedajú pokryť alebo sa dajú pokryť len veľmi ťažko. V tomto prípade má užívanie doplnkov stravy veľký význam.
Príkladom je kyselina listová alebo vitamín B, ktorý je potrebný vo zvýšenom množstve pred a počas tehotenstva. Doplnky kyseliny listovej odporúčajú lekári často najmä na ochranu rastúceho dieťaťa pred komplikáciami.
Ak ste športovec, aj vy môžete mať zvýšenú potrebu určitých makro a mikroživín. Vďaka fyzickej aktivite budete potrebovať viac živín ako ľudia, ktorí nie sú tak aktívni.
Potraviny
Výhody zdravej stravy
Odborníci odporúčajú, aby zdraví ľudia získavali vitamíny a minerály najmä konzumáciou potravín bohatých na živiny.
Vitamíny a minerály v potravinách sú pre telo často ľahšie absorbovateľné. Ak však viete, že nie ste schopní dostatočne zásobovať svoje telo plnohodnotnou stravou a situácia vám nedovoľuje tieto návyky zmeniť, užitočné v tomto prípade môžu byť aj doplnky stravy.
Tip: Viete ako s pomocou bežných potravín znížiť hladinu cukru v krvi?
Pestrosť je kľúčová
Pokiaľ ide o prijímanie všetkých základných živín vo vašej strave, všímajte si, ako sa v priebehu týždňa stravujete. Ak jete to isté niekoľkokrát týždenne, nasledujúci týždeň to zmeňte tak, aby ste do jedálnička zaradili potraviny, ktoré ste do seba možno predtým nedostali. Možno budete prekvapení, aké vitamíny obsahujú určité potraviny.
Napríklad citrusové plody dodávajú vitamín C, ale jeho veľké množstvo má aj zelenina ako brokolica, karfiol a sladké zemiaky.
Vápnik môžete získať z tmavej listovej zeleniny ako mangold, kapusta, kel a špenát a aj z niektorých rýb vrátane sardiniek a lososa.
Vedieť, čo je v potravinách, ktoré jete, vám pomôže utvrdiť sa v tom, že dostávate to, čo potrebujete. K zdravému životnému štýlu je pestrosť na tanieri kľúčová.
Ako získať dostatok živín z jedla?
V dnešnej modernej strave existujú niektoré živiny, ktorých je ťažké získať dostatok - aj keď jeme správne. Mnoho ľudí zvyčajne neprijíma dostatok vápnika, draslíka, vlákniny, horčíka a vitamínov A, C, D a E. Potraviny s vysokým obsahom týchto živín zahŕňajú:
-
Vápnik: jogurt, syr, sardinky a losos, sójové bôby alebo biele fazule
-
Draslík: sladké zemiaky, fazuľa, mlieko, paradajky, banány a broskyne
-
Horčík: tekvica, špenát, otruby, fazuľa, tofu, para orechy a mandle
-
Vitamín A: mäso, sladké zemiaky, tekvica, mrkva, špenát, melón
-
Vitamín C: pomaranče, kiwi, červená paprika, ružičkový kel, brokolica
-
Vitamín D: ryby, mlieko
-
Vitamín E: orechy a semená, arašidové maslo, avokádo
Ak chcete získať dostatok vitamínov z potravy, uistite sa, že jete zdravú a vyváženú stravu zloženú z rôznych plnohodnotných potravín. Jedzte dostatok bielkovín, listovej zeleniny, ovocia a zeleniny, ako aj celozrnných výrobkov.
Ak sa vám zdá, že nemáte dostatok vitamínov, skúste najskôr zlepšiť vaše stravovanie, prípadne si dopomôcť suplementami. O radu môžete požiadať aj svojho lekára, ktorý vám môže urobiť krvný test, aby ste zistili, ktorých živín máte dostatočné množstvo a ktoré, naopak, by ste si mali doplniť.
Výber vhodných doplnkov
Ak potrebujete nejaký doplnok stravy, je dôležité vybrať si ten správny. Než doplnok stravy zakúpite, dobre si rozmyslite, na čo presne ho potrebujete a zistite si, aká účinná látka prípravku vám na to najlepšie poslúži.
-
Berte iba doplnky, ktoré potrebujete.
-
Vždy kupujte kvalitné produkty.
-
Buďte opatrnejší aj pri bylinných doplnkoch. Aj kvalitné bylinky môžu nebezpečne interagovať s inými liekmi.
-
Vždy si prečítajte zloženie výrobku a skontrolujte obsah účinných látok.
-
Každý doplnok stravy by mal mať na obale uvedené v percentách, koľko účinnej látky obsahuje. Podľa toho si vyberte ten, ktorého obsah účinných látok sa najviac blíži odporúčanej dennej dávke (DDD).
-
V každom zložení by ste sa mali dočítať aj to, či prípravok neobsahuje sladidlá, farbivá, zahusťovadlá a arómy, ktoré majú svoju úlohu pri užívaní prípravku deťmi, ale pre dospelého človeka sú postrádateľné.
Kto môže potrebovať doplnky stravy?
Zatiaľ čo väčšina odborníkov odporúča získavať živiny zo zdravých potravín v porovnaní s doplnkami, existujú prípady a štádiá v živote, kedy môže byť suplementácia potrebná.
Niektoré zdravotné stavy bránia telu absorbovať dostatok špecifickej živiny a suplementácia by mohla byť možným spôsobom, ako ju do tela dostať v dostatočne vysokých dávkach. Niektoré príklady:
-
Športovci
-
Ženy v tehotenstve
-
Ženy, ktoré majú silné krvácanie počas menštruácie
-
Starší dospelí
-
Vegáni a vegetariáni
-
Ľudia, ktorí majú diagnostikovaný nedostatok živín alebo stavy, ktoré znižujú vstrebávanie živín
-
Ľudia, ktorí sú po operácii tráviaceho traktu a nie sú schopní správne tráviť a vstrebávať živiny
Športové doplnky verzus jedlo
Ocitli ste sa aj vy niekedy v uličke v obchode so športovými potravinami? Prášky, tyčinky a nápoje, hromada vitamínov, minerálov a športových doplnkov je očarujúca a ohromujúca a zoznam by mohol pokračovať ďalej a ďalej.
Športové doplnky nie sú pre väčšinu z nás novinkou. Dokonca aj ten najväčší gurmán medzi nami pravdepodobne niekedy ochutnal energetickú tyčinku alebo vypil športový nápoj.
Športové doplnky sú diétne a potravinové doplnky. Ich účelom je podporiť športovú aktivitu. Používajú sa, pretože sú jednoduché a pri určitom zložení aj rýchlo účinné. Používajú sa ako zdroj energie a bielkovín a na zvýšenie výkonu.
Doplnky pre športovcov
Telo športovcov musí znášať dlhodobo zvýšenú fyzickú námahu, čomu by mal zodpovedať príjem živín a látok v dostatočnom množstve a vyváženej kombinácii:
-
pre zdravé kosti a kĺby je dôležitý vápnik, vitamín D a kolagén
-
preparáty na kĺby a kosti
-
proteíny a aminokyseliny podporia regeneráciu a správny rast svalov
-
pre naberanie svalovej hmoty sa odporúčajú gainerové suplementy s vyšším podielom sacharidov
Kreatín zvyšuje výkon mozgu a tela
Snažíte sa vyťažiť maximum z toho posledného ťažkého zdvihu? Alebo chcete do svojho tréningu pridať ďalších pár šprintov na 400 m? Kreatín bežne využívajú športovci profesionálni aj rekreační.
-
Kreatín je forma paliva používaná pri krátkych, prudkých a silných pohyboch.
-
Nachádza sa v potravinách ako je mäso a ryby, ale tiež ho produkuje telo.
-
Telo si v tele ukladá len malé množstvo kreatínu a tieto zásoby sa môžu časom vyčerpať.
-
Doplnenie kreatínu môže pomôcť podporiť vysoko intenzívny a odporový tréning.
Rybie oleje udržujú a budujú pružnosť kĺbov a kostí
Keď beháme, skáčeme, športujeme, aj naše kĺby niekedy môžu trpieť. A ak k tomu máte váhu navyše, problém sa zhoršuje či už sedíte, alebo ste v pohybe. Kĺby môžu stuhnúť, bolieť a zapáliť sa.
Ak si chcete zachovať flexibilitu, je dôležité, aby ste boli aktívni, ideálne aby ste pohybovali končatinami v ich celom rozsahu napríklad s aktivitami ako joga a plávanie.
Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v tučných rybách vrátane sardiniek, sleďov, makrel a lososa, zohrávajú veľkú úlohu nielen pri ochrane pred ochoreniami srdcových chorôb, ale môžu mať pozitívny vplyv na zdravie kĺbov.
Omega 3 môžu obsahovať aj potraviny ako orechy a semená.
Srvátkový proteín buduje svalovú hmotu
Bežná mylná predstava o chudnutí je, že jednoducho zahŕňa iba stratu tuku, ale v skutočnosti je viac o budovaní svalového tkaniva. Cielený, pravidelný tréning vo forme cvikov s vlastnou váhou a činkou je najlepší spôsob, ako budovať svaly.
Pre rýchlu a viditeľnú zmenu treba zjesť dostatok bielkovín, pretože práve tie telo používa na obnovu drobných trhlín vo svalových tkanivách spôsobených cvičením.
Výskumy naznačujú, že všeobecné odporúčania týkajúce sa dennej konzumácie 0,8 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti nie sú dostatočné pre tých, ktorí majú športové ciele, a preto by sme sa mali zamerať na minimálne 1,4 g až 2 g.
Doplnenie jedál srvátkovým proteínom je pohodlný a cenovo dostupný spôsob, ako doplniť hladinu bielkovín.
Vegánsky proteín
Srvátka nie je jediný spôsob, ako obohatiť jedálniček o nejaké bielkoviny navyše. Existuje veľa vegánskych proteínových práškov, ktoré dokážu urobiť rovnakú prácu. Niektoré z najpopulárnejších sú hrachový, konopný a sójový proteín. Tieto tri proteíny sú často kompletné, to znamená, že obsahujú všetkých 9 aminokyselín, ktoré telo potrebuje na opravu existujúcich svalových vlákien a rast nového tkaniva.
BCAA na udržiavanie a rast svalov
Valín, izoleucín, leucín (BCAA) sú známe ako aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Výskumy zistili, že suplementácia BCAA môže pomôcť pri syntéze svalových bielkovín a raste svalovej hmoty, regenerácii svalov, ako aj pri znižovaní svalovej únavy najmä po tréningu.
Prírodné zdroje BCAA zahŕňajú červené mäso, mliečne výrobky, strukoviny, orechy, obilniny a semená. Odporúčaná dávka BCAA sa pohybuje okolo 2-4 g za hodinu, počas cvičenia a po ňom.
Mass gainers pridávajú váhu a svalovú hmotu
Ak je vaším cieľom zväčšiť veľkosť tela a svalov, treba sa uistiť, že prijímate viac kalórií ako vaše telo spotrebuje. Tento prebytok môže byť ťažké dosiahnuť samotnou diétou, najmä ak máte malú chuť do jedla.
Preto boli vynájdené prostriedky na zvýšenie hmotnosti tzv. gainery, zvyčajne nabité kalóriami, ktoré pochádzajú hlavne zo sacharidov, bielkovín a tuku. Nie všetky sú si však rovné. Niektoré môžu byt' naplnené lacnými sacharidmi ako je cukor, umelé sladidlá a nekvalitné bielkoviny, preto si vždy skontrolujte štítok.
Predtréningová príprava - energia na cvičenie
Dávate si bežne pred tréningom kávu alebo energetický nápoj? Máte chuť to vylepšiť? Riešením by mohli byť špeciálne formulované predtréningové nápoje.
Predtréningové cvičenia zvyčajne prichádzajú v práškovej forme a obsahujú zložky podporujúce energiu ako je kofeín, BCAA a kreatín, ako aj rýchlo pôsobiace sacharidy, ktoré vášmu telu dodajú rýchlu a jednoduchú energiu, ktorú môžete čerpať.
Energetické tyčinky a nápoje počas tréningu
Ak ste fanúšikom vytrvalostnej cyklistiky, bežcom na dlhé trate alebo vášnivým turistom, možno budete musieť doplniť zásoby energie počas cvičenia aj predtým, než začnete.
Napríklad, ak bicyklujete približne hodinu, vaše telo spotrebuje väčšinu svojich energetických zásob (glykogén), čo môže spôsobiť, že sa budete cítiť fyzicky a psychicky unavení.
Produkty ako energetické nápoje a tyčinky boli navrhnuté tak, aby vám poskytli rýchlo absorbujúcu energiu a motiváciu pokračovať.
Horčík obnovuje
Magnézium sa používa na viac ako 300 reakcií v tele, vrátane výroby energie, príjmu kyslíka a rovnováhy elektrolytov. Jednou z jeho hlavných funkcií je pomôcť svalom a nervovej sústave, ktorá sa cvičením rozhýbe, ale tiež aj schopnosť regenerácie. Čím intenzívnejšie cvičíte alebo športujete, tým ťažšie sa môžete uvoľniť a veľmi unavené svaly môžu v noci bolieť a narúšať spánok.
Kvalitný hlboký spánok potrebujete pre fyzickú, duševnú aj emocionálnu pohodu. Suplementácia horčíka vo forme piluliek môže byt' nápomocná pri znižovaní nespavosti. Horčík sa okrem iného nachádza aj v zelenej listovej zelenine a tmavej čokoláde.
Vitamíny a minerály, ktoré môžu podporiť šport a cvičenie
-
Optimálne množstvo vitamínu D je potrebné pre kardiovaskulárne zdravie, imunitnú funkciu, zdravie svalov, rast a ich opravu.
-
Dostatočné množstvo vitamínu C pomáha udržiavať funkciu imunitného systému a znižovať stres po cvičení.
-
Draslík a sodík môžu po cvičení pomôcť zmierniť svalové kŕče.
Športové doplnky boli vytvorené tak, aby pomohli vášmu telu podporiť organizmus pred, počas a po cvičení.
Patria sem vitamíny, minerály, aminokyseliny, rastlinné extrakty, potravinové koncentráty a ďalšie.
Výhody sa líšia od produktu k produktu, napr. proteínový prášok môže pomôcť pri podpore svalovej regenerácie, zatiaľ čo produkty pred tréningom vám môžu v prvom rade pomôcť dodať energiu na cvičenie.
Výsledky sa budú líšiť u každého jednotlivca v závislosti od toho, aké cvičenie robí a ako to ovplyvňuje jeho telo.
Aké doplnky by mali užívať vegáni?
Pre tých, ktorí praktizujú vegetariánsku alebo vegánsku stravu, môže byť suplementácia užitočná pri zabezpečení dostatočného príjmu základných vitamínov a minerálov.
Vegetariáni aj vegáni si musia zabezpečiť dostatočný príjem zinka, železa, vitamínu B12, omega 3 mastných kyselín, vápnika a ďalších. Železo možno nájsť v potravinách ako fazuľa, šošovica, hrach a orechy a aj v tmavozelenej listovej zelenine.
Vitamín B12 sa však prirodzene nachádza iba v živočíšnych produktoch. Vegetariáni môžu získať dostatočné množstvo B12 prostredníctvom väčšiny mliečnych výrobkov a vajec.
Na druhej strane pre vegánov môže byť získanie dostatočného množstva B12 ťažšie. Už v súčasnosti však existuje niekoľko potravinových produktov obohatených o vitamín B12 ako sú raňajkové cereálie, rastlinné mlieko alebo kvások.
Vegáni môžu mať tiež problémy s dostatkom vápnika vo svojej strave; to však opäť možno dostatočne získať prostredníctvom obohatených potravín alebo iných foriem suplementácie.
Potreba ďalších vitamínov či minerálnych látok záleží na jedálničku vegána. Pokiaľ nechcete zostaveniu diéty venovať veľa času, ale chcete mať istotu, že vám nebude nič chýbať, určite je fajn zaradiť nasledujúce produkty:
Vitamín B12
Nutný doplnok stravy pre vegánov. Tento vitamín nie je v rastlinnej strave obsiahnutý, preto je potrebné ho dopĺňať.
Proteín
Nedostatok bielkovín je pri vegánskej strave častý. Jeho zvýšená potreba je najmä u športovcov a pri chudnutí. Dnes je už však na trhu široké spektrum rastlinných proteínov, ktoré telu dodajú potrebné bielkoviny.
Zinok
Zinok pomáha správnej funkcii imunitného systému, regenerácii tkaniva a hojeniu rán, ale aj správnej funkcii pohlavných orgánov. Pri výbere doplnkov s obsahom zinku je dôležité dbať na správnu formu, ktorá je dobre vstrebateľná.
Železo
V riziku sú ženy v menopauze, tehotné ženy, ale najmä mladšie ženy, ktoré majú vyššiu spotrebu železa z dôvodu pravidelnej menštruácie. Táto strata krvi vedie k vyšším potrebám železa v porovnaní s mužmi.
Vápnik
Skvelým zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky. Ak tieto potraviny zo stravy vynecháte, treba ich nahradiť inými. Dnes už však pri toľkej ponuke nie je ťažké ani v rastlinnej ríši dostať do jedálnička potraviny s obsahom vápnika.
Čo ešte potrebujete vedieť o doplnkoch stravy?
Doplnky majú mnoho podôb.
Či už vo forme piluliek, prášku alebo tekutej forme, cieľ doplnkov stravy je často rovnaký: doplniť vašu stravu, aby ste získali dostatok živín. Bežné doplnky stravy zahŕňajú:
-
Vápnik
-
Rybí olej
-
Echinacea
-
Ženšen
-
Cesnak
-
Vitamín D
-
Ľubovník bodkovaný
Oplatí sa užívať doplnky výživy?
Na otázku či sa oplatí užívať doplnky výživy sa nedá jednoznačne a všeobecne odpovedať. Každý organizmus môže mať svoje individuálne potreby.
Ako sme už spomínali, najideálnejšie je získavať živiny z kvalitnej a pestrej stravy.
Avšak aj doplnky výživy majú v stravovaní svoje miesto a môže byť prínosné zahrnúť ich do svojho jedálnička.
Áno, doplnky výživy sa oplatí užívať nielen pokiaľ vám situácia nedovoľuje sa stravovať plnohodnotnou a vyváženou stravou. Niekedy aj napriek tejto snahe sa však esenciálne živiny z potravín nedostanú do nášho tela. Prečo?
Veľká časť populácie na Slovensku žije v mestách, v bytoch, bez možnosti dopestovať si vlastné ovocie či zeleninu. Siahame teda častokrát po produktoch z veľkých obchodných reťazcov, kde ovocie a zelenina častokrát nie sú vypestované lokálne, ale musia sa dovážať.
Napríklad také exotické ovocie musí precestovať niekoľko tisíc kilometrov, aby sa dostalo do obchodu. Na to, aby toto ovocie bolo zrelé, keď si ho kupujeme, oberá sa omnoho skôr, keď je ešte nedozreté, a tak automaticky prichádza o množstvo vitamínov, ktoré by dostalo, ak by malo ešte čas rásť.
Práve pre takéto dôvody je vhodné siahnuť po doplnkoch stravy, samozrejme však s mierou.
Suplementy nám nenahrádzajú plnohodnotnú stravu, môžu nám však výrazne dopomôcť doplniť si živiny, ak vieme, že ich nemáme dostatok.
Doplnky nemusia byt' vždy bezpečné.
Vo väčšine prípadov doplnky stravy nepredstavujú žiadne zdravotné riziká. Napriek tomu je dôležité myslieť na opatrnosť. Doplnky môžu interagovať s inými liekmi, ktoré užívate a môžu predstavovať riziko, ak máte určité zdravotné ťažkosti alebo sa chystáte na operáciu.
Takisto je vhodné myslieť na pravidlo - všetko s mierou, pretože predávkovať sa je možné takmer čímkoľvek.
Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak začnete užívať akékoľvek doplnky.
Najdôležitejšou vecou, ktorú si treba zapamätať, je byť rozumný pri výbere doplnku stravy. Vaším prvým krokom by mala byť diskusia o vašich možnostiach s lekárom, pretože účinnosť a bezpečnosť doplnku môže závisieť od vašej individuálnej situácie a zdravia.
Okrem toho majte pri výbere doplnku na pamäti tieto tipy:
-
Dávajte si pozor na extrémne tvrdenia ako napríklad „úplne bezpečné“ alebo „funguje lepšie ako ...," a podobne.
-
Pamätajte, že výraz „prirodzený“ nemusí nevyhnutne znamenať „bezpečný“.
-
Doplnky uchovávajte správne a mimo dosahu detí.
-
Prečítajte si o možných nebezpečenstvách doplnkov na chudnutie.
-
Všeobecne platí, že základný príjem vitamínov a minerálov by človek mal mať z vyváženej stravy. V mnohých prípadoch nedostatok určitej látky v organizme poukazuje na nevhodnú životosprávu.
-
Pri doplnkoch stravy určite neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie. Aj vitamínmi sa môžete predávkovať alebo dostať otravu. To sa týka predovšetkým vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Preto nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku účinnej látky (DDD).
-
Vždy čítajte príbalový leták a dodržujte pokyny v ňom uvedené.
Môže nadmerné užívanie výživových doplnkov poškodiť zdravie?
Pri nadmernom príjme všetkých vitamínov a minerálov existuje možné riziko predávkovania, možnosť nežiaducich účinkov a interakcií. V podstate sa vieme predávkovať všetkým, vodou, soľou, cukrom.
Ak užívate viacero suplementov pri konzumácii relatívne vyváženej stravy, riziko sa zvyšuje. Dávka a typ suplementu sú tiež dôležité.
Všetko, čo prijímame, treba prijímať v správnej miere. Vitamín A vo forme betakaroténu sa vstrebáva inak ako vitamín A z retinolu.
Zatiaľ čo nadbytok vitamínov rozpustných vo vode (B a C) sa zvyčajne vylučuje močom, pri prekročení istej dávky vitamínu C môže dôjsť k tvorbe obličkových kameňov.
Vitamín C by ste však museli prijať vo veľmi veľkom množstve, aby ste sa ním predávkovali, no napriek tomu sa odporúča radšej siahnuť po protrahovaných formách, teda takých s postupným uvoľňovaním.
Odporúčame vám sa však vo väčšine prípadov poradiť s lekárnikom, ktorý vám vie poradiť, či je daný doplnok pre vás vhodný, či je potrebný alebo či naň nemáte alergiu.
Získajte to najlepšie z oboch
Ak máte zaneprázdnený život, každý deň sa zdravo stravovať môže byť niekedy problém. Zatiaľ čo vášmu celkovému zdraviu prospeje, ak budete prijímať čo najviac živín z jedla, doplnenie vitamínov môže byť práve to, čo potrebujete.
Užívanie doplnkov však môže viesť k spotrebe zbytočného množstva konkrétneho vitamínu. Najlepšie je vždy navštíviť lekára, ktorý vám pomôže zistiť, aké živiny by vám prospeli. To vás chráni pred akýmkoľvek poškodením a zároveň vám poskytne informácie a výsledky, ktoré hľadáte.
Doplnky vs. Jedlo: Nie vždy je všetko čierno-biele
Keď hovoríme všeobecne, výsledky sú jasné, pokiaľ ide o doplnky verzus jedlo. Získanie živín zo zdravej vyváženej stravy je najlepší spôsob, ako si udržať hladinu vitamínov a minerálov na správnej úrovni.
Aj keď by doplnky nemali úplne nahrádzať jedlo, sú chvíle, kedy sú potrebné. Od tehotenstva a zdravotných problémov až po hektický život a pocit vyčerpanosti, na mieru prispôsobené výživové doplnky môžu ponúknuť mnohé výhody a uľahčiť každodenný život.